Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
Съществува опасност хиляди хора, които получават безплатни медикаменти, включително и животоспасяващи, да не могат да се снабдят с тях. Проблемът е, че договорът между Здравната каса и Българския фармацевтичен съюз (БФС) изтича на 31 октомври 2021 г., а нов все още не е подписан.
Казусът
Преговорите между експертните групи на Касата и на БФС започват от началото на септември. Всичко върви нормално до момента, когато фармацевтите настояват в новия договор да бъдат включени клаузи, които не позволяват гилдията да бъде пренебрегвана.
От началото на септември 2021 г. настояват за среща с НЗОК. Реакция от страна на Касата няма до 22 октомври 2021 г. Тогава БФС заведе колективен иск срещу българския парламент и правителството. Причината е в дискриминационното отношение към магистър-фармацевтите.
Както подчертава проф. Асена Сербезова (на снимката), която оглавява БФС, подобно отношение съществува от години, но особено ясно държавата го демонстрира по време на пандемията от COVID-19.
От БФС признават, че са първата съсловна организация, която завежда иск в съда срещу МС и НС, но причината да го направят е както ситуацията, в която членовете им са поставени, така и фактът, че държавата неглижира демонстративно справедливите им искания.
Действията са логични като се има предвид, че у нас магистър-фармацевтите продължават да бъдат подценявани. Те не биват приемани като медицински специалисти, каквито реално са, и по силата на образованието си, на законодателството, но и на отговорностите, които им са вменени.
Още по-нелогично е да бъде отказано признаването им като специалисти, работещи на първа линия в условията на COVID-19. Именно те са най-бързо достъпните специалисти, които могат да се погрижат за болните, не само с компетентен съвет за нужните лекарства, но и с подкрепа и допълнителна информация.
Исканията
Магистър-фармацевтите призовават НЗОК, здравното министерство и правителството да предвидят в бюджета на Касата за 2022 г. законова основа, която ще позволи магистър-фармацевтите да бъдат третирани равноправно.
Много са и проблемите, свързани с функционирането на системата за електронните рецепти. Мнението е, че тя не работи така, както са очаквали. Твърде тромава е, а причината затова е, че аналоговият начин на работа (работата с рецептите на хартия) просто е прехвърлен към Националната здравно-информационна система.
Затова трябва да се говори и всички проблеми да бъдат изчистени, особено като се има предвид, че от БФС имат конкретни предложения, свързани с по-доброто функциониране на системата.
От съсловната организация на фармацевтите напомнят, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е установила и през последните десет години е оповестила, че финансирането на аптеките, когато става дума за медикаментите, заплащани изцяло от НЗОК, не отговаря на правилата на конкуренцията и дори създава риск за достъпа на хората до лекарства като в същото време прехвърля на магистър-фармацевтите изпълнението на социалната роля на държавата.
За съжаление до момента от страна на държавата няма отговор на искането на БФС държавните органи да съобразят нормативната уредба с препоръките на КЗК.
Ще бъдат ли удовлетворени исканията на магистър-фармацевтите
В България е трудно да бъде даден ясен отговор на подобен въпрос. Особено в критична ситуация като настоящата. И все пак, няма как да не попитаме, защо отношението към магистър-фармацевтите е такова. Защо те биват пренебрегвани и още по-лошото приравнявани с продавачите. Кой има полза от подобно отношение?
Само за сравнение, в ситуацията на пандемията от COVID-19 в много от европейските страни ваксинацията се осъществява и в аптеките. У нас до момента дори не искат да признаят, че магистър и помощник-фармацевтите също са от специалистите на първа линия и имат право на финансово подкрепа като останалите медицински служители.
Все пак има надежда, защото след пет писма до НЗОК, най-накрая след подадения съдебен иск, от там дават знак, че ще има разговори. Кога и какъв ще е резултатът от тях, тепърва ще разберем.
Дано само на 1 ноември 2021 г. хората, за които е важно, да успеят да си вземат нужните за лечението им медикаменти.
- Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
- Прокуратурата обвини проф. Асена Стоименова заради изреченото от нея пред БНР и БНТ
- Българският фармацевтичен съюз поиска стимули за аптеки в труднодостъпни райони
- Председателят на Българския фармацевтичен съюз: Крайно време е ДДС-то за някои лекарствени продукти да бъде намалено с 50%
НОВИНАТА е свързана към
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Александровска болница не е източвала Касата
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Целта на пръстовия идентификатор е да не се съхраняват биометрични данни
- Национална здравноосигурителна каса
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
- Приключи проверката на здравната каса в болница "Света Екатерина"
Коментари към Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства