Електронната рецепта е факт с обнародването на 18 декември 2020-а в ДВ на наредбата за отпускане на лекарства
След обнародването в Държавен вестник на допълнената Наредба № 4 за предписването и отпускането на лекарствени продукти вече е факт електронната рецепта.
Държавата обеща да има електронна рецепта на 18 декември 2020-а и това вече е факт, каза заместник здравният министър Жени Начева по време на днешната демонстрация. Тя заяви че, е-рецептата не само улеснява пациентите, но и позволява да има точна и ясна информация за всички изписани лекарства. Тази информация не може да бъде променяна нито като съдържание, нито като обхват. Заместник-министър Начева призова да не се приема, че издаването на е-рецепта означава прекъсване на посещението при лекаря. То продължава да бъде важно и от огромно значение. Единствените случаи, в които се допуска консултация по телефона, е при хората с COVID-19.
Другото важно уточнение, което направи тя, е свързано с фармацевтите. Те няма да разполагат с пълната информация за общото медицинско състояние на хората, а ще имат достъп единствено до рецептата и предписаните медикаменти.
Как работи системата
- Лекарят изписва е-рецепта и я качва във виртуалното досие на пациента.
- Пациентът или негов близък се идентифицират като дават ЕГН и датата, на която е издадена рецептата или ЕГН и код от 12 цифри.
- Фармацевтът получава достъп, влиза в досието, където се запознава с рецептата и я прилага.
Според председателя на Националната аптечна камара, тъй като фармацевтът вижда всички терапии, той може да съобрази дали новото лекарство е адекватно. Световната практика е, че лекарят избира лечението, но вторият, който го одобрява, е магистър-фармацевтът, подчерта Антон Вълев. В интервю за БНР той заяви, че в ЕС като корупционна практика се определя посочването на конкретното търговско име на медикамента. Затова в повечето страни няма значение какво търговско име на лекарството е изписал лекарят, тъй като рецептата автоматично го генерира с международното непатентно наименование. Затова фармацевтите предлагат и у нас това да стане възможно, аргументирайки се, че освен всичко останало, така ще може да се предложи по-евтин вариант за пациентите.
Е-рецептата се подписва с електронен подпис. Тя подлежи на проверка от НЗОК, както и старата хартиена рецепта.
Електронната рецепта ще стане задължителна след края на преходния период. Той е, за да има достатъчно време всички да настроят системите си така, че да работят единствено по електронен път.
Стикери ще дават информация кои аптеки, лаборатории и поликлиники работят с електронни направления и рецепти в преходния период.
До момента в процеса са ангажирани пет аптечни вериги, три софтуерни компании, обслужващи общопрактикуващите лекари и две, които се грижат за софтуерите на аптеките и лекарите в цялата страна. За период от десет дни са обхванати 50% от личните лекари, които вече са в състояние да издават електронно направление, до края на годината това ще стане възможно за всички.
От здравното министерство обявиха, че следващата стъпка по отношение на електронното здравеопазване е свързана с електронното направление за прегледи при специалисти и електронното медицинско досие.
Демострация на електронна рецепта
mh.government.bg, dv.parliament.bg, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
- Здравното министерство обяви поредния търг за електронната здравна система
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
Коментари към Електронната рецепта е факт с обнародването на 18 декември 2020-а в ДВ на наредбата за отпускане на лекарства