Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.
Вместо от 1 май 2021 г., както беше предвидено, задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.
С обявеното за обществено обсъждане изменение на Наредбата за допълнение на Наредба №4 от 2009 г. за реда за отпускане и предписване на лекарства от здравното министерство на практика отложи с месец задължителното издаване на електронни рецепти. Така до 30 май 2021 г. лекарите продължиха да издават познатите на всички бланки от хартия за нужните лекарства.
Тук е мястото да припомним, първите електронни рецепти се появиха на 18 декември 2020 г. Срокът, определен за привеждане в съответствие със системата на софтуерите в аптеките, бе 1 май 2021 г.
Защо отлагат задължителното издаване на електронна рецепта с месец
Основният аргумент, посочен от здравното министерство, е, че удължаването на срока дава възможност за по-плавна адаптация. Преходният период е нужен, за да могат медицинските специалисти да се приспособят към новите правила, по които се извършва процедурата по предписване и отпускане на лекарства в електронна среда.
В доклада на ведомството, с който се предлага удължаването на срока, е посочено, че медицинските специалисти се затрудняват и имат нужда от още време за адаптацията на софтуера си. Една от причините за забавянето и трудностите се крие и във факта, че те работят в обстановка на пандемия от COVID-19 и натоварването им се е увеличило многократно.
Лекарите и стоматолозите, които работят в малките населени места и труднодостъпните и отдалечени райони в страната, срещат най-големи трудности. Допълнителните 30 дни ще им помогнат да се справят.
Електронната рецепта
Е-рецептата е не само част от жадуваното от всички електронно здравеопазване, за което се говори от десетилетия, но и начин, особено в условията на пандемията от COVID-19, пациентите да бъдат улеснени. Реално тя ще присъства във всяка аптека и по всяко време. По-малко ще са и грешките, които иначе са резултат от неточно разчитане и интерпретиране на почерка, създава се история на изписаните медикаменти.
Издаването и изпълнението на рецептите ще бъде много по-добре контролирано, защото ще бъде в реално време. Това се отнася и до отчетността и до качеството и актуалността в регистъра с рецепти на НЗОК. Не на последно място информацията в досието на пациенти ще се актуализира редовно и ще се поддържа единен уникален продуктов код за аптечния и болничния пазар в страната.
Не на последно място ще бъде намалено времето за административна работа.
Благодарение на специално разработения софтуер, лекарят изпраща е-рецептата в Националната здравна информационна система. От своя страна, аптеките, които имат достъп до тази система, изпълняват предписанието. За да получи лекарствата, пациентът може да използва код, който представлява национален номер на рецептата. Другият вариант е да посочи ЕГН и датата, на която е изписана е-рецептата или да представи лекарския номер на рецептата, номера на лекаря и трите си имена.
Добре е да припомним и това, че изписаните хартиени рецепти ще могат да бъдат изпълнявани за периода на давността им като максималният им период е три месеца. Едва след това ще се наложи издаването на е-рецепта. Общественото осъждане продължи до 30 април 2021 г.
Без хартиени рецепти след 1 юни, 2021г . – вече е официално обявено
Националната здравноосигурителна каса обяви пред договорните партньори, изпълнители на извънболнична медицинска помощ и аптеки, че от 01.06.2021 г. предписването и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, се извършва само с електронни рецепти. Промяната се осъществява спрямо Наредба за изменение на Наредбата за допълнение на Наредба № 4 от 4 март 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти (Обн. ДВ, бр.37 от 07.05.2021 г.).
За да се осигури коректно и безпроблемно отпускане на лекарствени продукти, заплащани от НЗОК, е необходимо програмните продукти на аптеките да бъдат актуализирани за изпълнение на електронни рецепти, както и магистър-фармацевтите да бъдат обучени за работа с тях.
НЗОК няма да заплати отпуснати лекарствени продукти с рецепти на хартиен носител, издадени на/след 01.06.2021 г.
Предложение на Министерство на здравеопазването - хартиените рецепти да останат и след 1 юни
Министерството на здравеопазването предлага през промяна в наредба № 4 да даде възможност всички медицински специалисти да предписват лекарствени продукти както електронно, така и на хартиен носител, рецептурна бланка с бял цвят. Целта на предложението е да осигури пълен достъп на населението до лекарствени продукти, в т.ч. предписване на лекарствени продукти при домашни посещения на пациенти от лекари и необходимите възможности за предписване.
Предложената промяна дава възможност след 1 юни т.г. аптеките да продължат обработването на рецептурни бланки с бял цвят. Автор на предложението е Българския лекарски съюз. Сериозен проблем представляват затрудненията, които срещат медицинските специалисти без сключен договор с Националната здравноосигурителна каса, на които се налага да извършат допълнителни разходи за внедряване на софтуер за издаване на е-рецепти, така и трудностите пред лекари, които предписват лекарствени продукти на хоспитализирани пациенти.
Във връзка с постъпило становище от Националната здравноосигурителна каса се предлага и промяна в текстовете, касаещи протоколите, издавани от Клиничната онкологична комисия по химиотерапия и за лекарствено лечение по хематология. Предложението е да отпадне изискването за преиздаване на тези протоколи, а същите да се изпълняват до изтичане срока им на валидност. Налице са затруднения както за комисиите в лечебните заведения, така и за здравноосигурените лица с онкологични заболявания. Целта е да се гарантира навременно лечение на българските пациенти чрез предписаните им лекарствени продукти, като да не се допусне възможност да настъпи неблагоприятно въздействие от преиздаването на протоколи от Клиничната онкологична комисия по химиотерапия и за лекарствено лечение по хематология.
Действащата Наредба № 4, предвижда протоколи от Клиничната онкологична комисия по химиотерапия и за лекарствено лечение по хематология да се преиздадат по образец (приложения към Наредбата) и да се изпълняват до изтичане на срока на валидност на съответните първоначални протоколи.
strategy.bg, octalsoftware.com
- Електронната рецепта е факт с обнародването на 18 декември 2020-а в ДВ на наредбата за отпускане на лекарства
- Ще останат ли хартиените рецепти в историята след 1 май 2022 г.
- Д-р Бойко Пенков: Електронната рецепта ще спре лошата практика за купуване на лекарства без показания
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Д-р Бойко Пенков: Електронната рецепта ще спре лошата практика за купуване на лекарства без показания
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
- Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
Коментари към Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.