Ще останат ли хартиените рецепти в историята след 1 май 2022 г.
Предложението на Министерството на здравеопазването от 1 май 2022 г. да бъдат издавани само електронни рецепти предизвика поредните дискусии. БЛС определя идеите в проекта за промени в Наредба № 4 за условията, при които се отпускат лекарства, за необмислени. Пациентски организации „Заедно с теб“ настояват заедно с електронната да се запази и хартиената рецепта. Общественото обсъждане на предложенията е до 26 април 2022 г.
Предложенията за промени в Наредба №4 от 2009 г.
Предложенията са насочени към въвеждането на правилата за работа на Националната здравно-информационна система (НЗИС), чрез които се създава, поддържа и работи „съвременна информационна инфраструктура за събиране, обработване и съхраняване на информация за здравното състояние на населението“.
Проектът, казват вносителите, очертава подробно процесите и връзките между елементите на системата и потребителите по начин, който осигуряване функционирането й.
Сериозно внимание е отделено на електронния здравен запис, определен като основен елемент в дейността на системата.
В него се съхранява цялата информация за извършените дейности в лечебните и здравните заведения. Определят се още и правилата, по които в НЗИС се включва втората основна част от системата. Това са посочените от закона регистри, информационни бази от данни и системи, но и редът за воденето им в системата. Определени са правилата за взаимоотношенията и за обмена на данни с други системи и регистри.
Предложенията за промени в Наредбата, определяща условията за отпускане на лекарствата, ще помогне да бъдат постигнати и целите, които са заложени при създаването на НЗИС, сред които са повишаване на качеството и ефективността на здравеопазването, по-добър контрол, намаляване на финансовите разходи.
Освен промени, свързани с улесняването на административни процедури в болничните аптеки, в проекта е записано, че хартиените рецепти отпадат окончателно и ако проектът бъде приет от 1 май 2022 г., ще бъдат издавани единствено електронни рецепти.
От 1 юни 2021 г. само по електронен път се издават рецептите за лекарства, които се поемат напълно или частично от НЗОК. Тогава служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров направи предложение за медикаментите, които не се поемат от Касата, да остане възможността да бъдат изписвани както електронно, така и на хартия.
Хартиените рецепти ще продължат да бъдат използвани само за хранителни добавки.
В същото време, издадените до 1 май 2022 г. рецепти ще бъдат валидни и ще могат да се използват през следващите шест месеца.
Реакциите
Съсловната организация на лекарите излезе с позиция, в която се казва, че подкрепя дигитализацията на сектора, но е категорично против пълното отпадане на хартиената рецепта.
Промените, които предлагат от здравното ведомство, са необмислени и неаргументирани, смятат от Лекарския съюз и подчертават, че освен всичко останало, те ще провокират допълнително напрежение между лекари и пациенти.
В направените предложения за пълното отпадане на хартиената рецепта Националният съвет на БЛС съзира още нарушаване правата на пациентите и пречка лекарите да изпълняват задълженията си. Проблемът е, че когато е извън кабинети си, лекарят няма да бъде в състояние да предпише лечение. Това важи в случаите на домашно посещение, но поставя и въпроса как ще сторят същото екипите на Спешна помощ. Няма отговор и на въпроса как ще бъде предписана терапия на чужденците, които са на почивка в България.
Не на последно място от БЛС питат защо в Европа продължават да бъдат в сила хартиените рецепти, а у нас те ще отпаднат напълно.
Това са основните аргументи, които карат Лекарския съюз да настоява за запазването на рецептата на хартия.
Подобна е и позицията на Пациентските организации „Заедно с теб“. „Смятаме, че хартиената рецепта трябва да остане наред с електронната, както е в Европа и по света“, пишат те и уточняват, че предложението ще доведе до напрежение сред пациентите. От „Заедно с теб“ предлагат след 1 май 2022 г. да останат и двете възможности като Министерството на здравеопазването събира информация през следващите 6 месеца за причините лекарите да не издават електронна рецепта и направи анализ на резултатите.
От „Заедно с теб“ коментират, че при тях са постъпили множество сигнали на хора с хронични заболявания, на които от 2021 г. се изписват само електронни рецепти. Те споделят, че промяната не е довела до по-бързо и по-добро обслужване. Оказва се, че хората не получават информация нито за предписаните им лекарства, нито за начина на приемането им.
Достъпът до електронната система е бавен и нуждаещите се отново чакат с часове пред аптеките.
Липсата на хартиена рецепта води до много рискове, казват от Пациентските организации. Сред тях е липсата на алтернатива, когато няма ток или интернет, както и за хората от малките население места, където аптеките не работят с НЗОК.
„Заедно с теб“ предлагат да бъде свикана работна среща между здравните власти, лекарите, пациентските организации, институции и НЗИС, по време на която да бъдат обсъдени предложенията за промени.
Фармацевтите
Аптеките в страната имат пълна готовност със софтуер, пригоден изцяло за всеки вид продажба. И до момента те работят с електронните рецепти, които се издават за лекарствата, поемани от НЗОК. В същото време обаче има аптеки, които не работят със Здравната каса. Ако до този момент те не са се подготвили, то със сигурност ще срещнат затруднения.
Процесът на дигитализация, смятат представителите на фармацевтичния сектор у нас, е полезен и за пациентите, и за фармацевтите.
Електронното здравеопазване и възможността то да стане факт
Години наред у нас се говори за електронно здравеопазване. Години наред продължават да валят въпросите защо въпреки заявените намерения, то не се случва. Както и не се случи желаната от всички здравна реформа.
>>> Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата
Електронната рецепта е част от процеса за електронно здравеопазване, но и възможност той да не спира.
В същото време въвеждането й се отлата на няколко пъти. Вероятно затова сега от здравното министерство са решени да доведат процеса до естествения му край.
Всъщност истината е, че имаше достатъчно време за всички страни в този процес да се подготвят. И за фармацевтите, и за лекарите, и за пациентите. Точно организациите, които ги представляват, би трябвало да са ги подготвили с информация за предстоящите промени, за това как те ще се отразят и особено за това какво трябва да знаят членовете на тези организации.
Подобен ангажимент би трябвало да имат и личните лекари, които да разяснят на пациентите в листата си всичко за електронната рецепта.
Очевидно по отношение на разясненията и информацията не е свършена добра работа. В същото време обаче напълно обясними са притесненията на лекарите и опасенията от възможен срив на системата.
Затова е важно въпросите, поставени от лекари и пациенти, да намерят своите отговори възможно най-бързо. Защото за електронно здравеопазване у нас се говори повече от две десетилетия и е време то най-накрая да бъде въведено и да заработи реално.
- Задължителното издаване на електронни рецепти започна от 1 юни 2021 г.
- Електронната рецепта е факт с обнародването на 18 декември 2020-а в ДВ на наредбата за отпускане на лекарства
- Д-р Бойко Пенков: Електронната рецепта ще спре лошата практика за купуване на лекарства без показания
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Д-р Бойко Пенков: Електронната рецепта ще спре лошата практика за купуване на лекарства без показания
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Въвеждат електронната рецепта през април 2016 г.
- Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
Коментари към Ще останат ли хартиените рецепти в историята след 1 май 2022 г.