МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
Министерството на здравеопазването получи разрешение да направи допълнителни разходи по бюджета си в размер на 2 000 000 лв.
Парите са предназначени за дейности, свързани с доизграждането на Националната здравна информационна система (НЗИС) и нейните първи и втори етап. Здравният министър Кирил Ананиев подчерта, че със средствата ще бъдат създадени „нови функции в системата, като се използват иновативни здравни технологии в областта на електронното здравеопазване“.
Според Кирил Ананиев разходите са оправдани, защото е-здравеопазването има съществено значение за подобряването на качеството и ефективността на системата. Бе обещано, че най-накрая България ще има е-здравеопазване.
Ще бъде ли довършена най-накрая електронната система в здравеопазването с тези пари е въпрос, на който трудно може да бъде даден отговор. Особено в контекста на дългогодишните приливи и отливи, когато става дума за електронно здравеопазване, когато се дават обещания по темата поне на два-три месеца. Очакваната дата за завършване на проекта е 2022-а, което е отново една година по-късно от предния пусков срок.
В последните няколко години множество специалисти, лекари, представители на пациентски, съсловни и граждански организации настояват за бързи и адекватни решения, които да направят възможно електронното здравеопазване. Хиляди са примерите за ползата от него както за лекарското съсловие, така и за пациентите.
Избухналата преди месеци криза COVID-19 също демонстрира ясно предимствата му. Надеждите на всички са насочени към проекта, въпреки многото трудности и дългата история с множество неудачи.
Необходимо е да бъдат решени бързо, адекватно, експертно и професионално всички проблеми, които пречат Националната здравна информационна система да започне най-накрая да функционира.
За нея са отделени 12 000 000 лв. от европейски програми.
В същото време през март 2020-а, две седмици след обявеното извънредно положение у нас заради епидемията от COVID-19, беше съобщено, че експертите от български IT компании ще дарят 15 000 часа труд и ще помогнат за създаването и усъвършенстването на ключови системи в е-здравеопазването. На поредния брифинг в МС беше обявено, че специалистите ще помогнат за електронните здравна карта, рецепта, направление, за системите за проследяване и анализ на медикаменти и други процедури. Тогава министър Ананиев заяви, че работата ще приключи през ноември 2020-а, а от началото на 2021-а вече ще има електронно здравеопазване (вижте новината тук). Очевидно отлагаме с още една година.
Видео:
gov.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
- Здравното министерство обяви поредния търг за електронната здравна система
- Здравеопазване на светло е възможно само при пълната дигитализация на сектора
Коментари към МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването