Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
За пореден път българските фармацевти поставят въпроса за работата на НЗОК. Касата е посредник, който един път прибира парите от нас, а след това ги връща, осигурявайки лечение на здравноосигурените.
Дали този модел работи добре?
Едни привидно "нищожни промени" предизвикват протести в цялата страна. И всичко е въпрос до пари.
„НЗОК никога не се е вълнувала от затрудненията на пациента, иначе щяха да направят промените още при въвеждането на електронните рецепти. Единственият мотив на Касата сега е да плаща по-малко“, каза пред БНР Димитър Маринов, председател на БФС. "Промените в реда за предписване на лекарства са резултат от липсата на средства" (анализ на framar.bg/Гергана Караилиева от 26.06.2024 година) |
Коментират се затваряния на аптеки, прекъсване на договори и цялостна промяна в начина на работа на аптеките. Значи има проблем.
До каква степен това ще повлияе на лечението на пациентите?
Решихме да запитаме читателите.
Важно ли е за вас аптеката да работи с НЗОК? Допускаме възможността да използвате и частично или пълно реимбурсиране от частен здравен фонд, няма нищо лошо. Можете и да ги комбинирате.
Достатъчни ли са реимбурсациите от частните здравни фондове?
Как ще ви се отрази, ако близката аптека до вас спре да изпълнява рецепти по НЗОК? Помислили ли сте за възможни алтернативи? Ще търсите ли нова аптека или просто ще плащате на касата?
Дали не сте от това "тихо малцинство" (почти 850 000 български (и чужди) граждани, живущи на територията на България към края на 2020 година), което пък няма осигуровки и няма как да се възползва от услугите на НЗОК?
Разчитаме да си поговорим по темата. Можете да вземете участие в анкетата ни.
Коментари към Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?