Трябва ли да получаваме допълнителни здравни грижи в аптеките?

Влизаме в аптека, когато имаме нужда от определено лекарство, добавка или медицински консуматив. Понякога ни е необходима консултация със специалист, за да направим възможно най-добрия избор и да закупим най-подходящия за нас продукт, ако нямаме предписание от лекар. За насока често разчитаме на фармацевтите, които са запознати със състава и действието на фармацевтичните, козметичните и медицинските продукти. Вярваме им, защото фармацевтите не са просто "продавачи на лекарства", а аптеките не са просто "магазини". Фармацевтите определено могат и повече, а и пациентите го изискват – да им премерят кръвното, да им поставят ваксина, да дадат съвет за отказване от тютюнопушенето или при свърхзатлъстяване, да окажат помощ във форсмажорни случаи. Това са само някои от нещата, които пациентите изискват, а теоретично е възможно и фармацевтите да се справят.
На какво мнение са фармацевтите?
От бранша смятат, че дейността им може да бъде допълнена с полагане на цялостна фармацевтична грижа за хората, която би могла/би трябвало да включва:
- измерване на кръвно налягане, на кръвна захар и на нивата на други показатели;
- поставяне на ваксини и инжекции;
- оказване на първа помощ при нужда;
- задълбочена консултация и проследяване на състоянието на пациенти с хронични заболявания, като астма, хипертония, диабет и други;
- консултация за нежелани лекарствени взаимодействия;
- осигуряване на необходимата лекарствена терапия, с цел по-високо качество на живот на хората.
Това чувствително би облекчило личните лекари, както би дало втори шанс за компетентна здравна грижа в населени места със застаряващо население. Това е практика в редица държави по света.
Звучи добре и лесно изпълнимо, но...
Не е много ясно как да се регулира законово, а остави ли се на добрата воля на специалиста в аптеката (както е сега), ще се появят редица правни казуси. Не са много аптеките, които биха могли да си обзаведат манипулационна. Няма яснота и как би се развила подобна идея, на база на официалните статистически данни. Според сайта mapteka.bg в България към момента (02.10.2024 година) има:
- Всички обекти: 5 009 (аптеки: 4 197, дрогерии: 812);
- Население в Р. България: 7 215 387 души;
- Брой магистър-фармацевти в Р. България: 6 605
На работеща аптека се пада по фармацевт и половина, а това е тенденция, която няма как да се промени скоро. Кой и как да поеме грижата за пациентите тогава?
Друг важен въпрос е, че не е ясно и кой и как ще заплати всичко това. Здравната каса? Пациентите?...
Какво мислите по темата? Трябва ли в аптеките да се полагат здравни грижи? Бихте ли се възползвали от тях, ако това се случи? Посочете отговора, който се доближава максимално до вашето мнение или напишете какво мислите в коментар.
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- Денонощна аптека "Хера 4", гр. София
- Аптека "Витажен", Ветрен
- Аптека "Поли", гр. Варна
- Аптека "Блажев", гр. Шумен
- Аптека "Панацея", гр. Благоевград
- Аптека "Садово", гр. Садово
- Аптека "Медина", гр. Пловдив
- Аптека "Аква", гр. Тутракан
- Болнична аптека - УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" ЕАД, гр. София
- Аптека "Д-р Басанович", гр. Варна
Коментари към Трябва ли да получаваме допълнителни здравни грижи в аптеките?
Николай
Реших да гласувам, но видях съобщение "Вие вече сте гласували в нашата анкета с отговор...". Проверих, същото е положението и с други анкети. Изводът е, че резултатите са пълна измислица. Никога не съм гласувал в посочените анкети!
Здравейте,
Вашето IP най-вероятно е споделено с още потребители и ако някой от това IP гласува, след това друг потребител със същото не може. Затова и получавате съобщение, че вече е гласувано и как. Вашият глас не е отчетен, но може да използвате мобилния си телефон и да опитате отново.
Реших да гласувам, но видях съобщение "Вие вече сте гласували в нашата анкета с отговор...". Проверих, същото е положението и с други анкети. Изводът е, че резултатите са пълна измислица. Никога не съм гласувал в посочените анкети!