Ще улеснят ли вендинг машините достъпа до лекарства в малките населени места
Акценти
|
› Предложението на ПП „Възраждане“ – денонощни аптеки и вендинг машини
› Фармацевтите – има смисъл от стимулиране на аптеките, но вендинг машините не са добро решение
› Онлайн търговията с лекарства по лекарско предписание – възможна, но незаконна
› Хората говорят за проблема с лекарствата – кметовете на няколко малки населени места
› Достъпът до лекарства в България – въпрос на възможности и оцеляване
› Фармацевтите са готови да протестират
За пореден път от политическа партия „Възраждане“ внасят предложение за промени в Закона за лекарствата, свързани с достъпа до аптеки в страната и респективно до лекарства и лечение. Липсата на аптеки в множество населени места е проблем от години, а действията за разрешаването му най-често удрят на камък. Факт е, че в столицата и някои от големите областни центрове аптеките са на всеки ъгъл, има достатъчно и в общинските центрове, но в селата те са отдавна минало – не само в малките, но и в големите. От години хората в тях се снабдяват с нужните им лекарства чрез близки, съседи или кметовете.
Предложението на ПП „Възраждане“ – денонощни аптеки и вендинг машини
В настоящото предложение на „Възраждане“ фокусът е върху денонощните аптеки и това, че огромен брой хора нямат достъп до лекарства след 20 часа.
Всичко е оставено в ръцете на търговеца
„Денонощни аптеки няма в 13 областни града. В цялата страна този вид аптеки са 56, от които 29 са в столицата. Има и в 14 общини, а в останалите 251 няма. Този пропуск се опитваме да попълним с нашия законопроект, защото дефинираме два основни проблема. Първият е, че съществува сериозна диспропорция в разпределението и на двата вида аптеки в различните области на страната, а вторият е, че в действащото законодателство няма критерии за разпределението и гъстотата на аптеките по територия, но и за режима на работа, тоест всичко е оставено в ръцете на търговеца“, коментира Маргарита Генчева, която е част от групата депутати, внесли предложенията.
Данните показват, че държавата е абдикирала от социалната си функция да осигури равен достъп до лекарства на българите, категорична е Маргарита Генчева и уточнява, че тъй като всичко това е част от предоставянето на качествено здравеопазване, тази социална функция не може да бъде оставена единствено на самостоятелната преценка на търговците.
Законодателната промяна е наложителна, за да гарантира работещи аптеки включително и денонощни и достъпа на хората до лекарства във всички населени места.
„В Националната аптечна карта никъде не се споменава за денонощни аптеки. Ние се опитваме да запълним този пропуск като ги включваме в Картата и очакваме администрацията да ги разпредели така съобразно територията на страната, че хората да имат относително равен достъп до денонощни аптеки“, разяснява идеята депутатката и признава, че разбира добре защо фармацевтите не са много възторжени от инициативата.
„Разбираемо е, те са търговци и търсят печалба. Ако тази дейност им я предлагаше, нямаше да има нужда от нашите действия. Затова предложихме намаляване на корпоративния данък за фармацевтите, които имат аптеки в малки и труднодостъпни населени места. Искаме да ги мотивираме да изпълнят и социалната си функция, с която по правило са натоварени“.
Вносителите са убедени, че направените от тях предложения за промени не засягат правилата на свободната конкуренция.
Ясен регламент и за вендинг машините
Маргарита Генчева споделя още, че от липсата на регламент страдат единствено хората. „Понякога им е трудно да се снабдят с най-обикновени лекарства. Затова искаме и регламент за вендинг машините за лекарства“, аргументира се тя и признава, че автоматът няма да запълни изцяло липсата, но все пак е стъпка напред. Няма смисъл от автомат вътре в аптеката, той трябва да е извън нея. Може да бъде уредено с наредба, а Министерството на здравеопазването ще прецени най-добре как да бъде формулирано. Същественото, според Маргарита Генчева, е хората да имат реално достъп до лекарства. Убедена е, че внесеният от тях законопроект е добра основа, на която да стъпят от здравното ведомство и да създадат наредби, с които дейността да бъде регламентирана.
„Ясно е, че предложеното от нас не решава всички проблеми, но е начало. Между първо и второ четене ще направим уточнения по някои от текстовете“, казва още депутатката и отново напомня, че кардиналният проблем е в това, че държавата отсъства. „Държавата реши, че като остави всичко на пазара, той сам ще намери начините да изпълни и нейните социални функции. Няма как да стане. Държавата трябва да се погрижи за своите граждани. Точно защото тя абдикира, се стигна до настоящата ситуация.“
Очаква се предложението на партия „Възраждане“ да влезе за обсъждане в дневния ред на парламентарната комисия по здравеопазване в седмицата от 5 до 9 август 2024 г.
Фармацевтите – с притеснение за вендинг машините
В настоящия казус от особено значение е мнението на фармацевтите. Според магистър-фармацевта Ростислав Курдов механизмът, който е от почти една година и е насочен към подпомагане разкриването на аптеки в малки или труднодостъпни места в неблагоприятни райони, работи доста добре.
„По тази методология денонощните аптеки получават дофинансиране и колегите са доволни. Държавата създаде лостове, но трябва достатъчно време да се популяризират. Ако методологията достигне до повече специалисти, може да се окаже, че половината от фармацевтите в София ще решат да отидат на работа в малки населени места“, казва Ростислав Курдов и допълва, че е крайно време да бъде развенчана тезата, че постигането на високи доходи и стандарт на живот може да се постигне единствено в големия град.
>>>Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
Затова, че механизмът работи, говори и случващото се в област Стара Загора.
„Благодарение на него община Братя Даскалови вече разполага с аптека. Аптеките в Николаево и Гурково се развиха и сега предлагат много по-голям набор от лекарства, работят и с НЗОК, така че ефектът е налице“, споделя магистър-фармацевтът.
Що се отнася до автоматите за лекарства, Ростислав Курдов смята, че не може и дума да става за изписваните от лекар, защото: „Това означава да поставиш цъкаща бомба в ръцете на неопитен снайперист.“
От своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов казва, че "там, където няма аптеки, е защото аптеките в България са оставени да се издържат единствено от надценка, надбавка, обеми и обороти".
Димитър Маринов подчертава, че удачен вариант е точно допълнителното финансиране от страна на държавата на аптеките в отдалечените райони, денонощните и работещите с НЗОК.
„Пътят е в стимулите. Не може във всяко селце да има аптека. Малко се преекспонира това с достъпа, защото в Европа се приема, че такъв е осигурен, когато 95% от хората имат достъп до аптека, до която могат да стигнат за половин час. В България такъв достъп имат 98% от хората“, казва Димитър Маринов.
А за автоматите за лекарства, той е категоричен, че те не могат да заменят прекия контакт и водят до профанизиране на професията на фармацевта.
„Да се постави автомат за лекарства е може би мечтата на производителите. Ще бъдат заредени с всичко, което се рекламира по телевизията“, казва председателят на БФС и допълва картината по следния начин: „Свободният безконтролен достъп на пациентите до медикаменти има последици. Представете си възрастен човек, който живее на село. Боли го глава и той си взима всеки ден аналгин. Ако отиде в аптеката обаче, а не си го взима от автомат, със сигурност най-напред ще му премерят кръвното и ще стане ясно, че е високо и затова има главоболие. А като взима аналгин, той маскира проблема и последиците са сериозни.“
>>>Фармацевтите в Англия лекуват седем често срещани заболявания
Димитър Маринов цитира и проучвания, които показват, че безконтролният достъп до лекарства води до по-големи разходи за общественото здравеопазване и до опасни последици. И е категоричен, че никъде по света нито мобилните аптеки, нито автоматите са провокирали положителен ефект.
>>>Фармацевтите и НЗОК постигнаха консенсус за начина на финансиране
И като става дума за мобилни аптеки да припомним, че през 2016-а тогавашният министър на здравеопазването Петър Москов заяви, че подготвят промени в законодателството, тъй като мобилните аптеки са добро решение на въпроса. Две години по-късно, през 2018 г. следващият министър Кирил Ананиев също обяви, че разработват пакет от мерки, за да бъдат стимулирани фармацевтичните услуги в малките населени места.
Вместо мобилни аптеки и автомати Димитър Маринов предлага: „По-добре да бъдат осигурени автобуси, с които веднъж седмично хората да отидат на лекар, до аптека и на пазар.“
Онлайн търговия с лекарства по лекарско предписание – относително лесно и практично решение
През годините често сме писали за възможностите на интернет търговията с лекарствени средства да реши една голяма част от гореописаните проблеми, при това - без да е необходима финансова намеса от държавата. От 5 януари, 2012 година, всяка аптека или дрогерия може напълно законно да доставя лекарства без лекарско предписание по куриер.
12 години по-късно, вероятно е време да помислим и за следващата (напълно логична) стъпка. Няма да е лесно, предвид на сложната ситуация, но това би решило част от проблемите - липсата на квалифицирани фармацевти, икономическата нерентабилност на малките села и градове, правото на равен и лесен достъп, ритмичните доставки на лекарства и възможността за планиране. На няколко пъти темата е влизала в обществени дискусии, но не се е достигало до решение. Трябва да се мисли в тази посока, все пак е 2024 година.
Електронната рецепта улеснява цялата онлайн логистика, с нея вече са свикнали всички по веригата. Просто трябва да се довърши започнатото. Иначе лесно можете онлайн да си закупите потенциално опасни лекарства от Турция онлайн. Липсата на нормативна база позволява на сивата икономика да расте.
Хората от малките населени места – очакват решения
Какво е състоянието особено в малките населени места на всички е ясно. И все пак е добре отново да припомним. Свързахме се с кметовете от няколко села в различни части на страната.
Венко Палчев, кмет на Виево, област Смолян, споделя, че единственият начин за жителите е да поръчат на някого. „Има и лични асистенти, назначени по програма, които обгрижват хората, за които отговарят. Друг начин няма. Може би вариант е мобилна аптека. Ако идва два пъти в месеца, ще бъде улеснение за хората“, казва кметът Палчев. Живеещите във Виево по списък са 315, но реално са 220 души.
300 души е населението на видинското село Кошава. „Лекарствата купуват различни хора – съседи, приятели, аз самият. Често си наемат такси“, казва кметът Венелин Венелинов. Според него ако в селото бъде открита аптека, тя ще използва и от хората от Гомоторци, Слалотрън, Кутово, Антимово и Покрайна. „И мисля, че с толкова болни хора, няма как да бъде на загуба аптеката“.
Същата е ситуацията за живеещите в Горна Кула, община Крумовград, област Кърджали. Както обяснява кметът Джемалетин Налбант друг начин няма "освен някой да донесе нужните лекарства".
И е прав, защото това е единственият начин особено за много възрастните и болните жени и мъже. Онези от тях, които имат близки разчитат те да се погрижат, а самотните се доверяват на съседи, познати и на кмета на населеното място. За някои се грижи и личният лекар, който при идването си носи и лекарствата, които е предписал.
Достъпът до лекарства в България – въпрос на възможности и оцеляване
Реално всички страни имат своите аргументи и търсят начин за решаването на проблемите. И политиците, които за съжаление обаче яхват най-често темата по време на избори, но тъй като у нас те се превърнаха в постоянна величина, то е възможно и най-накрая да започнат наистина да действат, а не да дават единствено празни обещания. Хубаво е да се вслушат в гласа на професионалистите, които имат какво да кажат по темата.
Логични и професионални са и аргументите на фармацевтите. Важното е, че предприетите преди година действия очевидно работят, но за да се усети въздействието им е нужно време.
Време, с което възрастните и особено самотните и болните не разполагат. За тях няма значение нищо друго освен възможността да имат лесен достъп до лекарствата, необходими им, за да живеят. Без да са принудени да зависят от добрата воля на кмета, лекаря, роднините, близки и познати. Или на самата благоприятна случайност.
И не, проблемът далеч не е нов
И тъй като проблемът е от години и е част от множеството в системата на здравеопазването, е повече от ясно, че държавата не си е на мястото. Честите смени на ръководствата в здравното министерство, липсата на приемственост и започването от нулата с всяко ново министерско назначение дават своите горчиви плодове. Популизмът и спонтанните решения също не са от полза. Нужни са единствено смислени, изготвени професионално и работещи правила, които се спазват от всички. Но е нужно и в центъра на системата да бъдат хората. И това е реалност, а не обичайната дъвка за разтягане. Иначе влизаме в спиралата на безсмислен популизъм, който по никакъв начин не допринася за решение, а по-скоро е част от проблема.
Фармацевтите са готови да протестират
Приетите на 12 септември 2024 г. на първо четене промени в Закона за лекарствата, свързани с предложението на „Възраждане“ за по-добър достъп на хората до медикаменти, развихриха лавина от спорове.
Остро реагираха от Българския фармацевтичен съюз, Асоциацията на собствениците на аптеки, Националната аптечна камара, Инициативния комитет от магистър-фармацевти и Националната аптечна браншова организация, които излязоха с обща декларация, а на 18 септември и с обща пресконференция на 18 септември 2024 г.
Фармацевтите са категорично против поставянето на вендинг автомати за лекарства извън аптеките, стана ясно по време на пресконференцията, която събра представители на различни организации в бранша. Както подчерта заместник-председателката на УС на Фармацевтичния съюз Анжела Мизова: „Днес ние крещим! И разбира се, че искаме диалог. Много често между всички нас има различия и не сме на едно мнение, защото защитаваме различни итереси в бранша, но сега сме рамо до рамо, защото случващото се засяга фундаментално основите на фармацията.“
Председателят на УС на Националната аптечна камара Антон Вълев предостави информация, според която, за 266 денонощни смени – по една във всяка община в България, тоест за откриването на работеща 24 часа аптека, са нужни 59 милиона лева на година. За поставянето на също толкова машини сумата е 1,8 пъти повече, но тя включва единствено закупуването им. Всичко останало прави сумата да се увеличи многократно.
Автоматът не може да предложи пълноценна фармацевтична грижа, каквато е основата задача на фармацевтите.
Председателят на УС на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов заяви, че вендинг автоматите за лекарства са нежизнеспособен бизнес модел. „Възрастните хора в малките и отдалечени населени места се нуждаят най-вече от лекарствата, които лекарите им предписват за множеството заболявания, от които страдат“, каза той и подчерта, че предложението представлява предизборен политически пиар и няма да реши нито един от сериозните проблеми в системата.
„За трети път през тази година се занимаваме с безумия. Няма икономическа логика в предложението, а поставянето на автомати извън аптеката е опасно и затова сме категорично против“, каза от своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов и припомни отново, че голямото им притеснение е провокирано и от факта, че по времена дискусията в пленарната зала народните представители заговарят открито, че предвиждат отпускане на лекарства по лекарско предписание чрез автомати, поставени извън аптеките.
Както написаха по-рано в позицията си фармацевтите: „Това би било прецедент с непоправими и необратими последици за сигурността и здравето на пациентите.“
Тук е мястото да уточним, че в законопроекта се говори общо за лекарства, което включва и тези по лекарско предписание, и тези на свободна продажба. В същото време вносителите през цялото време говорят, че става дума единствено за лекарства без рецепта и от първа необходимост, например, за сваляне на температура или при зъбобол.
Това е причината за наистина безпрецедентното обединение на всички от фармацевтичния сектор. Те се противопоставят на приемането на промените и настояват законопроектът да бъде допълнен и преработен с участието на експерти по снабдяването с лекарства.
Фармацевтите са категорични, че в този вид законопроектът не само няма да реши нито един от проблемите, свързани със снабдяването с лекарства, но ще ги задълбочи и има реален риск да създаде нови.
Междувременно стана ясно, че от ПП-ДБ са внесли предложения по законопроекта между двете четения. Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов публикува информация в личната си страниха в социалните мрежи, в която съобщава, че са внесли предложения, тъй като в законопроекта има „множество скрити проблеми“ от една страна, а от друга са свързани с ролята на фармацевта, който е не просто продавач на лекарства, а експерт и консултант, подпомагащ пациента и носещ отговорност за здравето му.
Едно от предложенията е да бъде записано изрично, че в автоматите ще има само лекарства без рецепта. Предлагат още, когато са навън, вендинг машините да са собственост на аптеката и да бъдат разположени само ако в района няма денонощна аптека. Другата идея е: „Да бъдат затворени вратичките за свързаност на аптеки, която е забранена, но се заобикаля чрез свързани дружества. Това би предотвратило олигопол (пазарна ситуацията, при която доминират само няколко големи производителя) по отношение на автоматите“, пише Божидар Божанов.
Народната представителка от „Възраждане“ Маргарита Махаева заяви във видео в личната си страница във „Фейсбук“, че с приемането на първо четете на законопроекта „ударихме фармамафията“.
Снимки: Личен архив
НОВИНАТА е свързана към
- Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?
- Вендинг машини в САЩ спасяват хора, предозирали с опиоидни обезболяващи
- Ловеч е поредният град, в който вендинг машина за лекарства компенсира липсата на денонощна аптека
- Ще се опитат да намалят смъртността сред зависимите в Канада чрез наркотици от вендинг машини
- Вендинг машини в Китай предлагат тестове за СПИН
- Да бъде ли разрешена онлайн продажбата на лекарства по лекарско предписание
- Предлагат законови промени, позволяващи продажба на лекарства от лекари
Коментари към Ще улеснят ли вендинг машините достъпа до лекарства в малките населени места