Фармацевтите и НЗОК постигнаха консенсус за начина на финансиране
След продължили няколко дни преговори представителите на Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) постигнаха договореност за начина на финансиране на аптеките.
Предложените промени в Наредба №4 за предписването и отпускането на лекарства нагнети огромно напрежение между двете институции. Стигна се до протести и до предизвестия за прекъсване на договорите с НЗОК на някои от аптеките.
Договореното
След няколко срещи, по време на които фармацевтите и представителите на Касата водиха преговори, на 9 юли 2024 г. стана ясно, че е постигнат консенсус.
Аптеките ще получават 15% от стойността на отпусканите медикаменти, но сумата не бива да надхвърля 25 лв. На практика решението връща нивата на заплащане на рецептите от времето преди 1 април 2024 г. и влиза в сила от 1 юли.
Според изпълняващия длъжността управител на НЗОК начинът на заплащане, за който са постигнали съгласие с БФС, е „по-справедлив и по-удобен и за бюджета, и за аптеките.“
Председателят на Фармацевтичния съюз казва, че това гарантира устойчивост и предвидимост на средствата на НЗОК. „Заплащането вече не зависи от това колко рецепти е издал лекаря на един пациент и дали терапията е на една или на няколко“, подчертава Димитър Маринов, който обяви, че са доволни от постигнатото споразумение и изрази надежда, че аптеките, които подадоха предизвестия за прекратяване на договорите си с НЗОК, ще ги оттеглят.
„В крайна сметка намерихме решение. Срещнахме се по средата и нещата се получиха.“
Тук е мястото да уточним, че договореното между БФС и НЗОК не променя нищо по отношение на пациентите. Те ще получават терапията си на една рецепта, която ще може да бъде изпълнена в рамките на три работни дни и в няколко аптеки, ако в първата не разполагат с всички медикаменти.
Диалогът, който решава проблеми
Постигнатият консенсус е поредният пример, че проблемите могат да намерят своето решение единствено чрез диалог и когато страните са готови да направят разумни и допустими компромиси.
Напрежението сред фармацевтите беше резултат точно от липсата на диалог, на разговори и обсъждания, на прозрачност при взимането на решенията.
>>>Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
Предложенията за промяна в правилата на Наредба №4 бяха аргументирани от здравните власти с възможната в следващите месеци липса на пари, тъй като се отчита увеличение на разходите за медикаментите, които НЗОК реимбурсира на 100%.
Според Димитър Маринов проблемът започва, защото: „Тръгнаха да коригират наредбата, но без да е променено финансирането. Вместо да се водят разговори, те просто ни представиха промените и решиха, че могат да ги направят през главата ни, но това няма как да се случи. А шумът, който се вдигна, доведе до преговорите.“
И ако решението от днес демонстрира напълно постижим консенсус, то поредните предложения за изменения, публикувани за обществено обсъждане, е напълно вероятно да се превърнат отново ябълка на раздора.
Промени в закона за здравното осигуряване
Промените в закона за здравното осигуряване са публикувани за публично обсъждане на 4 юли 2024 г. Част от тях имат отношение към договорните отношения с аптеките.
Според Димитър Маринов те представляват опит за сплашване и размахване на бухалка. Така е, защото в член 45, алинея 17а се посочва, че ако БФС и НЗОК не сключат договора за следващата година до 1 декември, Касата представя собствен договор.
„Тази концепция не работи, защото договорът означава договаряне между двете страни. Текстът дава възможност на Касата да си пише сама правилата, а ние ще трябва да се съгласим или да се молим за нещо, недопустимо е. Ако той вече беше в сила НЗОК нямаше да преговоря с нас, в резултат на което само след няколко месеца пациентите щяха да се чудят откъде да си вземат лекарства.“
Председателят на БФС определят това като напълно ретроградно, защото предложението е връщане към времето преди 1989 г. „Тогава решенията се взимаха от Централно аптечно управление, а надолу по веригата само изпълняваха. Но това са други структури и времена. Няма как да се случи сега.“
Тепърва ще стане ясно дали предложените промени ще бъдат част от дневния ред на НС, както и предстои да разберем дали то ще продължи да съществува или без време ще бъде разпуснато.
Коментари към Фармацевтите и НЗОК постигнаха консенсус за начина на финансиране