БФС с писмо до управителя на НЗОК за промените в условията за отпускане на лекарства
В писмо до управителя на Здравната каса Управителният съвет на Българския фармацевтичен съюз (БФС) задава въпроси, свързани с промените в условията и реда за отпускането на лекарства, медицински изделия и диетични храни, които Касата заплаща частично или изцяло и за служебното удължаване на срока на протоколите за скъпоструващо лечение на хронично болните.
Защо има промени при условие, че след края на извънредното положение се възстановява договорното начало между БФС и НЗОК е единият от въпросите. Според фармацевтичния съюз са учудващи липсата на диалог и фактът, че промените не са обсъдени с тях. А в резултат на въведените изменения ще има проблеми. Двойното увеличаване на времето за обработка на един протокол и струпването на хора в аптеките е само един от тях. Кои са останалите и какви са притесненията на БФС, изложени в текста до управителя на Касата, може да прочетете тук.
Публикуваме цялото писмо, подписано от председателя на УС на фармацевтичния съюз проф. Асена Стоименова.
Уважаеми професор Салчев,
С настоящето УС на БФС се обръща към ръководството на НЗОК относно въведените съществени изменения в „Условия и ред РД 16-32/14.04.2020 г. на управителя на НЗОК за отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично от НЗОК, както и служебно удължаване на срока на валидност на протоколите за скъпоструващо лечение на хронично болни пациенти, във връзка с извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020г.“ (накратко „Условия и ред“).
Измененията касаят реда за отчитане на отпуснати лекарствени продукти по протоколи ІА, ІВ и ІС, в случаите когато пациентът не представи надлежно издадена рецептурна бланка.
Въпреки че в акта Ви новите правила се определят като „уточнения“, същите по същество създават нова уредба на отношенията по отпускане на лекарствените продукти, която се въвежда в деня на изтичане на извънредното положение – 13.05.2020 г.
БФС изразява учудване кое налага посочените изменения след края на извънредното положение, при условие че системата функционира в интерес на пациентите след полагането на значителни усилия от страна на ръководствата на НЗОК и на БФС по приемането на цитираните Условия и ред.
Трябва да подчертаем, че с изтичане на срока на извънредното положение се възстановява договорното начало между БФС и НЗОК, предвидено в действащата нормативна уредба. При приемането на Условия и ред през март и април 2020 г. тяхното съдържание бе определено при двустранен процес на размяна на становища между НЗОК и БФС, което гарантира устойчивото им приложение в условията на извънредно положение.
С изпратеното писмо от 13.05.2020г. се внасят съществени изменения в Условията и реда без да има издадени такива за изменение и допълнение. Нещо повече, проектът на уточненията не е изпратен за информация и обсъждане на БФС, въпреки възможността за това през изминалите седмици. Поставя се въпроса, коя е причината за измененията в края на извънредното положение (в последният му ден), при условие, че разходите за лекарствените продукти не следва да се увеличат при отпускане на исторически принцип при предходна рецепта за същите продукти.
Измененията внасят изисквания, които касаят, както правилата за обработка на лични данни, така и данъчното законодателство относно изискванията към софтуер за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО).
Посочените сфери на уредба не са съгласувани при изготвяне на писмото. Писмото не може да има значение на нови Условия и ред, но същественото за БФС е неприлагането на установения диалог между организациите и зачитане на позицията на договорните партньори, определени в закона. Последиците от подобни едностранни изменения неминуемо създават напрежение при бъдещи преговори между представителите на НЗОК и на БФС по реда на чл.45, ал.17 от ЗЗО.
Искаме да посочим, че издаденото уточнение създава редица обективни затруднения, които не са били обект на задълбочен анализ и които могат да доведат до недостатъци в системата на снабдяването на ЗОЛ с лекарствени продукти до 13.07.2020 г.
Новите условия реално ще увеличат със 100% или повече времето за обработка на протоколите на пациентите, имат потенциал за струпвания на пациенти пред аптеките и за нарушаване на въведените от министъра на здравеопазването временни противоепидемични мерки по реда на Закон за здравето, тъй като практиката показва, че пациентите пред помещенията на аптеките не спазват необходимата минимална дистанция.
Изискванията за поставяне на подписи от десетки пациенти предпоставя постоянна дезинфекция на ползваните средства за писане, което е трудно приложимо при спазване на съответните алгоритми. Новите изисквания предпоставят конкретен риск за разпространение на вирусното заболяване, като мотивите за въвеждането им са неясни.
Други практически проблеми от издаденото писмо са:
- В т.3 от уточнението се въвежда изискване аптеките да представят към отчета за РЗОК дубликати на фискални бонове с изписани върху тях номер на S отрязък, имена на пациента/получателя и положен подпис на получателя за отпуснати лекарствени продукти по протоколи. Освен че е изключително времеемко, извеждането на дубликат на фискален бон, в зависимост от компютърната конфигурация и организацията на работа аптеката, може да бъде и на значителна стойност, поради нуждата от пренастройка на СУПТО и цялата система. Трудно се пише върху фискални бонове. Напечатаното върху тях само след няколко месеца избледнява и вече не може да се чете. В кое пространство се предполага, че фармацевтът ще успее да нанесе трите имена на получателя и пациента, номерата на рецептите (ако са повече от една)? Ще остане ли място за полагане на подпис на получателя? Какъв контрол ще може да извършите по такъв „документ“?
- В т.4 от уточнението с посочва, че магистър-фармацевтът попълва в свободно поле от протокола данните за отпуснатите лекарствени продукти, а именно: наименование на лекарствен продукт, НЗОК код на ЛП, отпуснато количество, дата на отпускане, подпис на магистър-фармацевта и печат на аптеката. Свободно поле в протоколите НЯМА! Всички са попълнени при предишните редовни отпускания. Вероятно се предполага попълването на данните да става в „някакво“ свободно пространство по протокола, но това би довело до обективна невъзможност да се упражнява последващ контрол по отпускането, което прави това изискване излишно.
- Никъде не се посочва докога ще се удължават протоколите, освен предвиденото в §21 от ЗМДВИП. Според §21 ЗМДВИП протоколите, на които валидността изтича след 13.05.2020г., НЕ СЕ продължават автоматично. Изразяваме опасение, че тази неяснота би довела до масово струпване на пациенти при ИМП и ИДП за издаване на нови протоколи, когато се обяви, че удължаване вече няма да има. НЗОК следва да проведе информационна кампания за целта.
Оставаме в готовност и очакване да възобновим диалога между представителите на НС на НЗОК и на УС на БФС по начина на работа в аптеките, каквато е била практиката досега.
С уважение: проф. Асена Стоименова, дф, председател на УС на БФС
bphu.bg
- Прокуратурата обвини проф. Асена Стоименова заради изреченото от нея пред БНР и БНТ
- Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
- Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
- Българският фармацевтичен съюз поиска стимули за аптеки в труднодостъпни райони
НОВИНАТА е свързана към
- Български фармацевтичен съюз
- Прокуратурата обвини проф. Асена Стоименова заради изреченото от нея пред БНР и БНТ
- Българският фармацевтичен съюз поиска стимули за аптеки в труднодостъпни райони
- Председателят на Българския фармацевтичен съюз: Крайно време е ДДС-то за някои лекарствени продукти да бъде намалено с 50%
- Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
- Николай Костов „Интересите на Български фармацевтичен съюз противоречат на обществените.”
- Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
- "Актавис" е "Производител на годината" според БФС
Коментари към БФС с писмо до управителя на НЗОК за промените в условията за отпускане на лекарства