Повече от 200 активни вещества, използвани за лекарства, са в списъка на ЕС за критични медикаменти
Европейската комисия представи списък с лекарствата, определени като критични. Като критичен се определя, лекарствен продукт предназначен за сериозни заболявания и който не може да бъде заменен лесно с други в случай на недостиг, както и когато става дума за осигуряване на непрекъснатост на качествените здравни услуги. В този първи списък са изброени повече от 200 активни вещества, които се използват в лекарствата и покриват широк спектър от терапевтични области, в него има още ваксини и медикаменти за редки заболявания. Всички те се смятат за основни в рамките на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство.
От ЕК уточняват, че фактът, че са в списъка, не означава, че в близко бъдеще ще има недостиг от дадено лекарство. Това е знак, че се полагат усилия липсата на тези важни медикаменти да бъде предотвратена.
Списъкът
Списъкът включва широка гама от основни, генерични лекарства, антибиотици като амоксициклин, няколко вида пеницилин. И още болкоуспокояващи като парацетамол и морфин. Инсулинът за лечение на диабет е също част от списъка. Освен лекарства документът съдържа и ваксини – за грип, морбили, рубеола, менингит, паротит, тетанус.
След детайлното преглеждане на 600 активни вещества от шест национални списъка с критични лекарства са избрани над 200.
Прегледът е осъществен с участието на всички държави, които са членове на ЕС. Критичността е определена въз основа на методология, която от своя страна е разработена след консултации с групи от всички заинтересовани страни, сред които пациентски организации, здравни специалисти, представители на индустрията.
>>>Има ли недостиг на лекарства в аптеките в САЩ и на какво се дължи той
Тези лекарства ще продължават да бъдат изписвани от лекарите и приемани от болните, а всички допълнителни изисквания, насочени към притежателите на разрешения за търговия и националните органи, ще бъдат установени и ще влязат в сила едва след като предложеното фармацевтично законодателство стане приложимо.
Мерки за предотвратяването на недостига на лекарствата
Публикуваният на 12 декември 2023 г. списък е важна част от мерките, които Съюза предприема, за да не се допусне липса на медикаменти. Целта е доставките да бъдат сигурни. Нужно е още увеличаване на производството, предоставяне на допълнителни стимули за инвестиции и изготвянето на обществени поръчки със сериозни задължения по договорите за оставка.
Тези действия със сигурност ще помогнат недостигът да бъде смекчен и предотвратен от една страна, а от друга ще осигурят непрекъснати доставки на критичните лекарства в Европейския съюз.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), Еврокомисията, Изпълнителната ръководна група по недостига и безопасността на лекарствени продукти както и работната група за единна контактна точка за недостиг на лекарства работят заедно, за да избегнат липси, които ще се отразят негативно на общественото здравеопазване и на достъпа на нуждаещите се до него.
Продължава наблюдението на търсенето и предлагането на антибиотиците, нужни при респираторните инфекции, за да може при всеки сигнал за проблем, да се реагира бързо. От ЕМА подчертават колко е важно да бъде ускорено производството на някои от антибиотици.
>>>Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи
Още през октомври 2023 г. ЕК започна да прилага мерки, задачата на които е да се предотврати недостигът на лекарства през тази и следващата зима. Това е временна мярка, която се прилага докато бъдат изготвени новите фармацевтични правила.
Много от страните в Евросъюза държат Законът за критичните лекарства да стане факт, защото това е възможност за създаването на по-устойчиви вериги за доставки, но и за това да не се разчита единствено на Индия и Китай. Подобна автономност на Евросъюза би била възможна при общи действия, увеличаване на производството и сериозни инвестиции.
Предстои списъкът да бъде разширен с лекарствата, за които има сериозен риск да не достигат. Всяка година той ще бъде обновяван. Очаква се от ЕК да обявят и идеята си за създаването на запаси от медикаменти.
За реформата на фармацевтичното законодателство
ЕК определя реформата във фармацевтичния сектор на ЕС като крайъгълен камък и решаваща стъпка в колективните усилия към това хората на Стария континент да бъдат по-издръжливи, да водят по-здравословен начин на живот, но и да няма огромни неравенства и разминавания между представителите на различните държави.
Достъпът до медицински услуги варира в цяла Европа. Някои европейци чакат средно по четири месеца, а други две години за едно и също лекарство. Когато към това се добави недостигът не само антибиотици и болкоуспокояващи, но и на лекарства, които са животоспасяващи, е ясно, че трябва да бъдат предприети определени действия.
Европейската комисия предлага модернизирането на фармацевтичния сектор по начин, който ще го насочи към пациентите, но и ще запази иновациите, конкуренцията, високите стандарти за безопасни, качествени и ефективни лекарства.
Реформата в този сектор ще доведе до създаването на един пазар на медикаментите, намаляването на административната тежест по начин, който ще позволи лекарството да стига максимално бързо до болния, осигуряването на по-добър достъп до медикаменти, сигурност на доставките, минимизиране на липсите и не на последно място справяне с антимикробната резистентност.
Коментари към Повече от 200 активни вещества, използвани за лекарства, са в списъка на ЕС за критични медикаменти