Д-р Александър Койчев - Циститът засяга всички възрасти и се проявява през цялата година
Разговаряме за цистита и за лечението на инфекциозните заболявания на пикочните пътища с д-р Александър Койчев, специалист нефролог в София с над 40 години опит
Д-р Койчев, кои са най-често срещани възпалителни заболявания на пикочните пътища?
Възпалителните заболявания на пикочните пътища са сред най-честите болести на човешкия организъм, като се нареждат на второ място от всички инфекции след тези на дихателните пътища.
Разделят се условно на възпалителни заболявания на горни пикочни пътища, които обхващат бъбречните структури и принадлежащите към тях уретери, както и такива на долните пикочни пътища към които принадлежат пикочния мехур и уретрата. Това разделяне на практика е само условно, тъй като възпалителния процес обикновено обхваща целия път на пикочната система от горе до долу.
Най-общо погледнато и за двата пола вариациите на заболеваемостта се движи в границите между 50% и 80% със значително по-изразен превес в полза на жените.
Кои са причините за появата на инфекции на пикочните пътища и може ли да се каже, че имат сезонен характер?
Причините за развитието на възпалителни заболявания на пикочните пътища са различни като бактериални, гъбични, вирусни, химически агенти, простуда и охлаждане на тялото, приемане на лекарства с дразнещ характер, лъчево облъчване на тялото, алергични реакции и други. Но най-важните за лечебната практика и най-честите са бактериалните, като основната бактерия причинител е Ешерихия коли.
В около 10% от случаите на цистит причинителите не са от типа на Ешерихия Коли, а от другите два основни вида: Протеус и Клебсиела.
Другите видове бактерии, които могат да са причина за появата на цистит, макар и в по-редки случаи, са: Псевдомонас, Ентерокок, Стафилокок, Хламидиите и т.н.
По принцип урината има антибактериални свойства, както и лигавицата на пикочните пътища, но при предразположение за инфекция, такава възниква. Циститът може да се прояви през всички сезони на годината, поради описаните по-горе причини, които действат на организма през цялата година.
Кои са предразполагащите фактори за появата на цистит?
Много важни за развитието на възпалителни заболявания на пикочните пътища са предразполагащите фактори като:
- Принадлежност към женския пол - поради по-късата уретра /само 4 см /, която е първата бариера пред инфекцията.
- Смущения в нормалното оттичане на урината предизвикано от други бъбречни и урологични заболявания - бъбречно каменна болест, везикоуретерален рефлукс /връщане на урина от пик. мехур към уретерите, простатна хипертрофия, структура/стеснение/ на пикочните пътища и др.
- Повишена концентрация на урината при намален прием на течности или значими водни загуби за организма при различни състояния ,като например лятно време, когато човешкия организъм губи много течност вследствие на обилното изпотяване и съответно отделя по-малко количество и по-концентрирана урина.
- Други предразполагащи фактори са; наличие на бременност, хроничен запек, травма на пикочните пътища при сексуално общуване и раждания, наличие на метаболитни заболявания от рода на захарния диабет и подаграта, възрастови проблеми като климакса при жените, срив в имунитета на организма, снижение на температурата на организма при ниски температури и др.
Циститът среща ли се в детска възраст?
От цистит страдат всички полове и възрасти, както мъжете и жените, така и децата.
Циститът при децата протича по същия начин, както и при възрастните пациенти - с общо неразположение, дизурични смущения - парене и горене при уриниране, често уриниране и промяна в цвета на урината - потъмняване и почервеняване на същата, както и болезненост в областта на пикочния мехур. При някои по-редки случаи възпалителния процес се получава не чрез директно инфектиране на пикочните пътища по пряк начин, а по кръвен и лимфен път на инфектиране, когато има силно намаление на имунната защита на организма и генерализирана инфекция с даден причинител.
Кои са видовете възпалителни заболявания на пикочните пътища?
Класификацията на възпалителните заболявания на пикочните пътища се дели на остри и хронични, като за остър пиелонефрит се приема за граница до 3 месеца да трае болестта, а за хроничния над този срок, докато при острия цистит тя е до 3 седмици, а за хроничния, над тази граница.
Кога циститът се превръща в хроничен и защо?
Хроничният цистит при изострянията в проявите си прилича на острия цистит, като симптомите му са обикновено по-слабо изразени. Циститът може да се превърне в хроничен много рано и бързо, дори в детската възраст, поради редица благоприятстващи за това фактори като: снижаване активността на имунната система, често повтарящи се пикочни инфекции, особеностите на анатомичния строеж на женската и мъжката уринарна система. При жените уретрата е по-къса и с лесна травматизация, а при мъжете може да е вследствие от хипертрофирането на простатната жлеза, както и при ретроградното развитие на инфекции при полов живот. Общо, и при двата пола, всички медицински манипулации в областта на пикочните пътища като операции, поставяне на катетър и други, водят до по-бързото, лесно и ранно хронифициране на цистита.
Изследванията на възпалителните заболявания на пикочните пътища, които са важни за медицинската практика включват кръвни, такива на урина, изследване на стерилна урина /което е много важно за определяне на причинителят на инфекцията и чувствителността му към съответната антибактериална терапия /инструментални методи като ехография/ ултразвукова диагностика/ и др.
Споделете с читателите ни повече за лечението на възпалителните заболявания на пикочните пътища. Какви са основните средства и начините на лечение?
Лечението на възпалителните заболявания на пикочните пътища има три основни цели за постигането на по-добър, качествен и продължителен резултат:
- Ранно поставяне на диагнозата на възпалителните пикочни заболявания и съответно ранно започване на подходящото лечение
- Отстраняване на всички предразполагащи фактори /които бяха описани по-горе спомагащи за развитието на пикочните инфекции/ , доколкото е възможно.
- Повишение на имунната защита на организма и в частност тази на пикочните пътища.
Лечението е трудно и комплексно, както за борба с инфекциозните причинители в продължение на месеци и години, така и съответното лечение на анемията, високото кръвно налягане, мерки за запазване на бъбречната функция и т.н.
Основните средства за преодоляване на пикочната инфекция са използуването на съответните за тази цел антибактериални вещества като антибиотиците, сулфонамидите, химиотерапевтиците, засилващи имунната система имуностимулатори /като съответните за пикочните пътища ваксини/, антибактериалнита вещества от растителен произход като съответните фитопродукти и т.н.
Какво трябва да знаем и да направим, за да се предпазим от появата на възпалителните заболявания на пикочните пътища?
Профилактиката на възпалителните заболявания на пикочните пътища се състои основно в обилен прием на много течности, избягване на безразборната употреба на много антибиотици без лекарска индикация, уриниране след полов акт, използване на предпазни средства по време на него, поддържане на добра лична хигиена, използване целогодишно на ваксините срещу пикочните инфекции, сменяне по-често на дамските превръзки и тампони, избягване задържането на уринирането по малка нужда, продължителния престой с мокър бански и т.н.
Къде е мястото на Уроцист при лечението на възпалителните заболявания на пикочните пътища и в какво се състои неговото действие?
Уроцист е един много добър продукт на натурална основа с билков произход, който е подходящ за лечение на възпалителни инфекции на отделителната пикочна система, както и за профилактика на същите, като самостоятелна или комбинирана терапия.
Това е медицинско изделие, което представлява едно много сполучливо съчетание от екстракти на Червена боровинка и Мечо грозде в комбинация с Д-маноза и Бета глюкани,
Важните активни действащи вещества в него са проантоцианидите в червената боровинка, арбутина в мечето грозде, Д-манозата, които са в много висока доза, осигуряваща в организма на приемащите го достатъчна концентрация в кръвния серум, както и в отделената след приема му урина за осъществяването на потискане на слепването на бактериите към лигавицата на пикочните пътища и спиране/затрудняване/ на тяхното развитие и размножение.
По отношение на блокиране на адхезивния /слепващия/ ефект на бактериите това се изпълнява от червената боровинка и Д-манозата, а по отношение на блокиращия /инхибиращия/ развитието им от мечото грозде вследствие на описаните по-горе и съдържащите се в тях вещества.
Каква е ролята и мястото на употребата на Уроцист в схемата на лечение на възпалителните заболявания на пикочните пътища?
Когато възпалителният процес на пикочните пътища е остър, препаратът може да се използва след прилагането първоначално на съответно подходящата за случая антибактериална терапия, докато се овладеят острите симптоми на заболяването, а след това да се продължи лечението самостоятелно с него месеци наред без прекъсване за поддържането и укрепването на постигнатия добър терапевтичен ефект, което едновременно служи и за профилактика срещу изострянето на самото заболяване и да се попречи да не хронифицира същото.
При изострен хроничен възпалителен процес на пикочните пътища може да се процедира по същия начин, като при по-леко протичащите форми на хроничния цистит.
Уроцист представлява една отлична терапевтична алтернатива за лечението на тези чести и неприятни, трудно лекуващи се състояния. Всичко това го правят много желана и лесно - достъпна за всеки лекар и пациент лечебна перспектива за тези заболявания.
Публикация с рекламно-информационен характер, предоставена от екипа на Абофарма.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
АБОФАРМА УРОЦИСТ таблетки * 15
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Цистит
- Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Упражнения и билки при често уриниране и свръхактивен пикочен мехур
- Лечение при цистит
- Билки за лечение на цистит
- Ливански кедър
- Често уриниране
- Ешерихия коли в урината
- Акупресурни точки облекчаващи парене и болки при уриниране
Коментари към Д-р Александър Койчев - Циститът засяга всички възрасти и се проявява през цялата година