Д-р Недялка Турсунлийска: Нараства броят на децата с гръбначни изкривявания
По данни на Националния център по обществено здраве и анализи над 60 процента от децата в България имат гръбначни изкривявания, неправилна стойка или други проблеми с костно-мускулната система. Според здравните специалисти един от основните пропуски е недобрата профилактика на тези заболявания както в детските градини, така и в училищата. Развитието на детето трябва да бъде следено от личния лекар и от родителите и в случай че има проблем, той да бъде открит в максимално ранен етап. За гръбначните изкривявания, лечението и профилактиката разговаряме с д-р Недялка Турсунлийска от МБАЛ "Д-р Иван Селимински".
Фрамар: Какво представлява сколиозата?
Сколиозата е заболяване на опорно-двигателния апарат, което се характеризира с изкривяване на гръбначния стълб в хоризонталната равнина. Почти винаги се намира и известно завъртане по оста на гръбначния стълб, както и деформация на гръдния кош или в лумбалната област. Среща се и изкривяването на гръбначния стълб в сагиталната равнина, най-често в областта на гръдния кош, който е по-силно заоблен, то се нарича кифоза, както и изпъкване напред в лумбалната област - наречено лордоза. Често изкривяването е комбинирано в двете равнини, поради което се нарича кифосколиоза. Честотата на заболяването варира от 1,3 до 33 % според различни автори, най-точни се считат данните на Шморл 3,73%. Голямата разлика за честотата се дължи на факта, че някои автори включват в изследванията си и т.наречената „нарушена осанка”, която е преходно явление и е израз на нестабилизирана стойка и намален мускулен тонус предимно у слабовати деца. Когато се стегне мускулатурата или при легнало положение тя изчезва.
Според тежестта си сколиозата се дели на 4 степени:
І степен - от 5-15 гр. ІІ степен 15-30 гр.
ІІІ-степен 30-45 гр. ІV степен 45-90 гр.
Според локализацията си сколиозата се определя като гръдна, тораколумбална, лумбална, комбинирана – S-образна и тотална /цялостна/. Има шийна и сакрална сколиоза, които се свързват с вродена аномалия на скелета /триъгълен прешлен полупрешлен, пеперудовиден прешлен и др./ и спадат към т.нар. вродени сколиози. Те не предизвикват голямо отклонение от оста на гръбначния стълб не еволюират особено, образуват обикновено компенсаторна кривина. При тях не се търси корекция на компенсаторните кривини, за да не се наруши осъществявания от тях баланс, ако се премахне, се влошава статиката на тялото.
Фрамар: На каква възраст се появява сколиозата?
Вродената сколиоза се открива веднага или в първите месеци и години след раждането.
Счита се, че възрастта 11-12-13 год. е най-неблагоприятна по отношение възникването и бързото развитие на една сколиоза. С приключване на растежа нещата се успокояват, но все пак на всеки 5 години кривината се увеличава с 1 градус.
Фрамар: За какви симптоми трябва да следят родителите?
Всяка сколиоза започва с картината на неправилна осанка - детето стои отпуснато с наведена глава, приведени рамене, които не винаги са на едно ниво; често лопатките изглеждат, че стоят на различна височина и отстояние от гръбначния стълб, ръцете формират отпуснати до тялото различни триъгълници, пъпът изглежда встрани от средната линия. При по-напредналите случаи може да се види ребрена гърбица /по-изпъкнали в едната половина ребра/, а в лумбалната област се формира повдигане на мускулатурата. При момиченцата се намира т.нар. симптом на лошо скроената поличка - на вид детето изглежда така, като че ли подгъвът е неправилно направен. При навеждане встрани- ръцете са на различни нива.
Фрамар: Ангажимент на личния лекар или на родителя е следенето за сколиоза?
Следенето за сколиоза е ангажимент и на родителите, и на общопрактикуващия лекар. Родителите трябва да следят децата си и при някакво съмнение трябва да потърсят професионален съвет. От своя страна личният лекар също трябва при профилактичните прегледи да търси наличието на симптоми за гръбначно изкривяване и при наличието на такива детето да бъде насочена към специалист. За диагностицирането на заболяването освен прегледа се правят и рентгенови снимки – фасова,профилна и при навеждане встрани- наляво и на дясно. Следва динамично проследяване успоредно с лечението на всеки 6 месеца, ако кривината се увеличава с по 10-12 гр. годишно очакваме по-бързо развитие и по-тежко протичане.
Фрамар: До какво може да доведе гръбначното изкривяване, ако не бъде лекувано?
Това зависи от тежестта на сколиозата. Леките и по-бавноразвиващи се сколиози, тези от І-ІІ степен не водят до особено нарушаване на функцията и представляват предимно козметичен дефект. Тежките ІІІ и ІV степен, особени тези в областта на гръдния кош, водят до деформация и затрудняват работата на белите дробове и сърцето. При тях се изследва дихателната функция и сърдечната дейност и се проследяват във времето.
Фрамар: Какво е лечението на сколиозата?
При деца с неправилна осанка и леките сколиози І степен лечението е консервативно Препоръчват се рехабилитация и гимнастика, плуване, носенето на помощни средства – ортези, подпомагащи гръбначния стълб и правилната стойка. При ІІ степен се носят различни видове корсети, които се моделират индивидуално, за да корегират изкривяването. Лечението с корсет е продължително, състоянието се следи на 6 месеца и при нужда се правят корекции. Оперативно лечение се препоръчва при сколиози ІІІ-ІV степени.
Фрамар: Как да предпазим децата си от сколиоза?
Профилактиката на сколиозата започва от най-ранна детска възраст – гимнастика веднага след раждането, специални комплекси за тези деца; както и спазването на някои правила - да не се поставя детето в седнало положение и да се подпира с възглавници без мускулатурата му да е готова; вредно е детето да се учи да ходи преди да е пролазило добре, както и ранното поставяне в проходилки.
В по-късната възраст - децата да се приучват да играят на чист въздух и спортуват, да не седят пред компютрите дълго време в изкривено състояние на гръбначния стълб, както и да четат в легнало положение в леглото. Да се внимава за стойката в училище върху чиновете, в междучасията децата да играят. Да не носят чанти с дръжки, а тези тип "раници".
Борбата със сколиозата трябва да се води от родители, учители, общопрактикуващи лекари, рехабилитатори и специалисти, за да може да се осъществи ранно откриване, ранно и адекватно лечение и динамично проследяване.
Коментари към Д-р Недялка Турсунлийска: Нараства броят на децата с гръбначни изкривявания