Д-р Таня Перчемлиева: От важно значение при повръщане и диария е да не се допуска обезводняване на организма
Хранителните отравянияса група синдроми, които са резултат от приемане на храни, контаминирани с различни бактерии и бактериални токсини. Механизмът им на предаване е фекално-орален. Факторите на предаване са различни хранителни продукти и питейна вода. Всички лица могат да боледуват, но рисковите групи за усложнения при чревни инфекции и смърт, са децата, възрастните и имунокомпрометираните. Клиничната картина на хранителните отравяния варира, съобразно патогенните причинители и патогенетичните механизми, чрез които те въздействат върху различни части на храносмилателната система. Диагнозата при тях се базира на епидемиологичните и клиничните данни, а причинителите се доказват с изолиране от фецес, повърнати материи или консумираната храна. Лечението на хранителните отравяния се изразява в незабавно извършване на стомашна промивка. Задължителна е хоспитализацията на болния поне за 24 часа. Водеща в случай на заразяване е рехидратацията или да не допускаме обезводняване на организма.
Това са група от хранителни токсикоинфекции, причинени от различни други бактериални агенти. Причинители на заболяването са най-вече бактерии от семейство Ентеробактериацеа. При тях факторите на заразяване са месо, месни продукти, мляко, млечни продукти, яйца и др. Имат лятно - есенна сезонност. В стомаха и червата на човека навлизат заразени хранителни продукти. Инкубационния период на хранителните токсикоинфекции е кратък - от няколко часа до едно денонощие. Развива се картина на остър гастроентероколит или ентерит с диариен синдром. Клинично е трудно да се разграничат отделните видове хранителни токсикоинфекции. Само микробиологичното изследване е в състояние да определи точния им причинител.
Диагнозата се базира на епидемиологичните и клиничните данни и се поставя след микробиологичното изследване. Хоспитализация на болния е задължителна, макар и за 24 часа. Обикновено веднага се извършва стомашна промивка. Етиологичното лечение се провежда с антибиотици или химиотерапевтици. Патогенетичното лечение е водещо. Прилагат се рехидратиращи препарати, както и антидиарийни симптоматични препарати.
На нашите въпроси относно това как да разпознаем хранителното отравяне и какви са първите мерки, които трябва да предприемем, отговаря д-р Таня Перчемлиева от РЗИ - Стара Загора.
Възможно ли е да се заразим, ако сме погълнали замърсена вода, а не храна?
Храната и водата са жизненоважни за оцеляването на организмите и трябва да отговарят на определени изисквания, за да са безопасни за здравето. Храната и водата не трябва да съдържат микроорганизми, причиняващи заболявания или т.нар. патогенни микроорганизми, за да се избегне риска от възникване на инфекции. Това означава, че човек може да се зарази при пиене на замърсена вода, при приемане на замърсена храна, чрез мръсни ръце или посредством преносители на заразата. Основният начин на разпространение на заболяванията, свързани с водата, е заразяването на неконтролирани непитейни водоизточници, т.е. водата , която хората пият; с която измиват и приготвят храната си. Човек лесно може да се зарази и при миене и при плуване в замърсени води.
Предпазни мерки:
- Не използвайте водата от неконтролирани източници (кладенец, сонда, река, езеро и др.);
- Винаги измивайте ръцете си, преди да приготвите храна или да се храните и винаги след ползване на тоалетната, пипане на животни или почва;
- Измивайте плодовете и зеленчуците с чиста питейна вода, особено ако смятате да ги ядете сурови.
Кои са първите симптоми или външни признаци при хранително отравяне?
Обикновено се проявяват от 2 до 6 часа след хранене и включват:
- Коремни болки;
- Диария, много вероятно със съдържание на кръв;
- Повишена температура и треска;
- Главоболие;
- Гадене и повръщане;
- Обща слабост (в случай на ботулизъм отпуснато състояние на организма е особено характерен признак).
Хранителното отравяне обикновено преминава за няколко дни, дори няколко часа, при повечето хора - от 12 до 48 часа. Това обаче не важи за всички видове хранителни отравяния.
Какви са първите стъпки, които трябва да предприемем при стомашно отравяне?
От важно значение при повръщане и диария е да не се допусне обезводняване на организма. Ето защо дори и при силно гадене и слабост се налага постоянен прием на течности;
- Препоръчва се добавянето във водата на малко количество готварска сол – 1 ч. л. на 1 литър вода, сода бикарбонат – 1 ч. л. на 1 литър вода и захар 2 с. л. на литър вода или разтворими медикаменти за възстановяване на хидратацията;
- Общото количество консумирана течност трябва да бъде минимум 2-3 литра на ден;
- Изключване от менюто на дразнещи стомаха и трудно смилаеми продукти;
- Противомикробни средства се приемат само в случай на тежка токсикоинфекция и задължително по лекарско предписание;
- При възникване на хранителна токсикоинфекция при деца или бременни жени е необходима незабавна хоспитализация.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ТАНИНАЛ таблетки 500 мг * 20
МАГНАЛАБС БРАТИНОН капсули * 10
ГАСТРОВАЛ ФОРТЕ капсули * 12
ПРО10БИОТИКС капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА
ТРАВЪЛ ПРОБИО капсули * 15 ХЕЛТ ЕЙД
НЕЙЧЪРС ПЛЮС ДЖИ НАТУРАЛ ПРОБИОТИЧЕН КОМПЛЕКС таблетки * 90
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Разстройство
- Хранителен режим (диета) при диария
- Диария при бебета и деца - домашни средства и храни
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Спрете диарията по най-бързия начин с оцет и брашно
- Дизентерия
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Скоруша
- Натурални средства срещу нервен стомах
Коментари към Д-р Таня Перчемлиева: От важно значение при повръщане и диария е да не се допуска обезводняване на организма