Лазери заличават успешно стрии и белези
Доц. Мирослава Кадурина е началник на клиниката по дерматология на ВМА. Завършила е медицина в София, а след това специализира дерматология. Става доцент през 2005 г. Има различни специалиации в Швейцария, Германия и Франция по дерматохирургия и дерматохистопатология, фото- и лазертерапия, а също и изкарани курсове за работа с филъри и ботокс. Има над 100 публикации в български и чужди научни издания. Участвала е в авторските колективи на 5 учебника и 6 монографии. Научен секретар е на списание "Дерматология и венерология". Член на борда на Българското дерматологично дружество и постоянен член на International Society of Dermatopathology и European Academy of Dermatovenerеology (EADV). Президент е на Лятната академия по дерматология, която се провежда сега за трети път в София.
- Доц. Кадурина, за трети път в София се провежда лятна академия по дерматология. Коя е най-любопитната новост?
- Новостите са много. Но бих искала да посоча, че проф. Георг Щингъл от Австрия ще говори за нова група лекарства - биологични продукти, които може би ще бъдат откритието на ХХI в. в борбата с псориазиса. Те ще помагат на пациенти с тежката форма на болестта. Новите медикаменти още са в процес на уточняване на формулите им. Много фармацевтични компании работят в тази посока. Във ВМА се прилагат такива медикаменти. Биологичните продукти се дават сега при ревматоиден артрит, който подобно на псориазиса е автоимунно заболяване. Проф. Щингъл ще обясни кой биологичен продукт в какъв случай е подходящ.
Алергиите са друга значима тема. Проф. Ив де Прос от Франция, дерматолог педиатър, ще говори за новостите при атопичния дерматит. Проблемът започва при децата, но после прераства във възрастова екзема.
Свързано е с храните и изкуствените вещества, които ни заобикалят. Голям процент от децата страдат. Новото е, че вече се правят тестове, съобразени с индивидуалните особености. При стандартните се търсят общи известни алергени. Всеки човек обаче има различни контакти с козметика или дразнещи вещества.
- Лазерите са все по-популярни. Какво е новото при тях?
- Лазерните апарати се използват в битката с пигментните петна. Сега навлиза съвсем нова технология, която се прилага за заличаване на стрии и белези от операции, химични или други изгаряния, акне. Когато има загуба на тъкан, липсват колагенни еластични влакна. Създаването на нова тъкан е проблемно, а внасянето отвън на влакна досега е неуспешно.
Как действат в този случай лазерите? Без да травмират епидермиса, правят малки снопчета микрорани.
Логиката е като при леко убождане или порязване - кожата сама се възстановява. Така се изграждат нови еластични колагенови влакна. Ако има множество микронни травми, околната здрава тъкан се стимулира да изгражда нова тъкан. Това е революция в лазерите. Като Военна болница лекуваме доста пациенти с белези. Пострадали при мисии се борят със следи от изгаряния и рани.
- Третират ли се и изпъкнали белези?
- По време на академията имаме и курс за аблативни технологии. Това е третиране на белези,които имат и хлътнали, и изпъкнали места. На определени места се попълва тъкан, а на други се отнема. Като клиника сме включени в международна програма, в която участват само 10 лекари от света, като целта е да изграждаме параметрите на новите лазери. Правим опити, които после се публикуват. Казваме при какъв белег каква дължина на вълната е подходяща. С тези препоръки се съобразяват производителите на лазерна техника.
- Има ли сериозни заболявания, които се лекуват с лазер?
- Да, ще дам пример с детските хемангиоми. Това са надигнати червени петна по лицето и тялото, подобни на тумори. Вродени са или се появяват по-късно. Проблемът е естетичен, но и медицински. Много е тежко, когато родителите дойдат с децата, а малките плачат. Лечението е дълго и тежко, но имаме случаи на пълно заличаване. Ако има белег, прилагаме и друг лазер, за да се заличи белегът. Това е дълга битка, защото почва от бебешка възраст. Някои образувания се появяват веднага след раждането, други нарастват с времето. Наблюдаваме ги с години, понеже при някои пациенти има обратно развитие.
- Естетичните приложения на дерматологията са най-динамично развиващите се. Какво е новото?
- В академията ще обсъдим как се прави ботокс по-добре. Проф. Радман от Франция ще говори за процесите на стареене на кожата. От него ще чуем новите концепции за това какво всъщност се случва като промяна на клетъчно ниво.
Проф. Бърк от Цюрих ще обясни за какво сигнализират промените по ръцете и петната. Дерматологията е картина. Ако я разчетем правилно, ще можем да помогнем предварително на човека за нещо, което още не се е проявило като здравословен проблем. Д-р Живко Камарашев от Цюрих пък ще води курс по дерматопатология. Темата е язвите по краката - рани, които трудно зарастват. Тази година чисто дерматологичните курсове имат превес над естетичните. Дерматоскопията е метод, при който може до голяма степен да се предположи дали една бенка е опасна и дали има риск да премине в меланом, без да се налага рязане и вземане на биопсия.
В София идват едни от най-добрите учени дерматолози в Европа. Интересът е голям. Регистрирани са 380 наши специалисти. Има участници също от Македония, Гърция и Румъния. Важна нова тема е физиорегулативната медицина. Това е нещо като хомеопатия в естетичната медицина. Задвижва естествени възстановителни механизми в тялото. Използват се в неврологията при синдроми на болката и за заздравяване на кожата. Използват се разредени колагени.
- Инжектират ли се?
- Да, препаратът се слага с инжекция и мезотерапия. Няма алергична реакция, защото препаратът е много разреден. Това е нова концепция. Стимулира собствената продукция на колаген.
- Прилага ли се вече този нов подход?
- Да, но навлиза едва от няколко месеца.
- Това ли е тенденцията в естетичната медицина? Нещата да са по-естествени.
- Да, така е. Търсят се по-малко агресивни методи, нови формули на хиалуронова киселина при филърите. Те имат нов вариант - "лайтс". При тях се използва не толкова обем, колкото хидрофилната способност на хиалуроновата киселина. Така се води битката за естествен и здрав вид на кожата. Първо колагенът се стимулира, а после с малки концентрации на хиалуронова киселина се подпомага хидратацията на кожата. Кожата се сдобива с добра плътност и тургур.
Модата на застиналите с помощта на ботокс чела си отива. Освен че е неестетично, големите концентрации инеестественият стремеж за връщане към вида на 20-годишно момиче съсипват кожата. Агресията срещу природата се връща. Все повече се отчитат различни странични ефекти.
- Дайте пример.
- Имаше мода ботокс да се слаганавсякъде. Например ботокс в долната част на шията води до невъзможност да се сгъва вратът, затруднения в дишането. Имах пациентка, на която беше слаган ботокс многократно - против потене и на други места. Беше прекалила и с количеството.
Когато започнеш да слагаш ботокс още на младини, след още 20 г. той спира да действа и дори има обратен ефект. Организмът прави антитела. Не искам да настройвам хората срещу ботокса, но и лекарите вече започват да се съобразяват с някои ограничения.
- Какви?
- Например при жена на 70 г. с тежка еластоза - цялото лице е набраздено с бръчки. Нищо не е правено. Прилагането на ботокс не решава проблема, защото бръчките имат други измерения и не са мимически.
- Отминава ли модата на скованите лица?
- Да, но рекламата им е много агресивна. Това е проблем в целия свят. Обещават на хората, че ще бъдат преобразени. Появиха се обаче движения срещу агресивни разкрасителни процедури. Известни актриси заявяват, че са против ботокса.
- Обратимо ли е, когато се прекали с ботокса?
- Много е сложно, защото това е като битка с токсично увреждане. Пациентката с многоботокс се чувстваше дискомфортно доста време, това са системни явления на ботулиновия токсин.
Прекаляването с филърите също е стрес за организма. Може да е суперпродукт, но когато се слагат общо 5-6 ампули хиалуронова киселина, има негативна реакция.
- Мярката е важна.
- Да, но е важно и умението на лекаря. На малка тънка бръчка не се слага плътен продукт. Изпъква и не се резорбира. Стават фибрози. Резултатът не е красив - бръчката си остава, а наоколо стои една жълта лента. Разбира се, че в медицината няма застраховки за пълен успех, но трябва да знаем къде какво можем да очакваме. Ако се уцели голям съд на челото, става моментално запушване и много тежка некроза. Появява сеогромна рана. Затова не бива филър да се слага от козметички.
- Как да се пазят пациентите?
- Преди да се подложат на процедурата, да поискат сертификата на доктора и сертификата на продукта, който му се слага на лицето. Да прочетат информираното съгласие. В други страни е имало проблем с партиди. Фирмите ги изтеглят. Идват пациенти при мен, а не знаят какъв препарат са им инжектирали. Ами ако е от такава партида?
Коментари към Лазери заличават успешно стрии и белези