Мария Стирянова: Все още има места в България, където темата проблемно забременяване е за под масата
На 16 юни сдружение "Зачатие" организира най-голямото събитие за двойките с репродуктивни проблеми в България - Деня на репродуктивното здраве. Тазгодишното издание ще се проведе в Хасково под наслов "Подай ръка", като основната му тема ще бъде "Обществото и репродуктивните проблеми”, свързана с трудностите, които срещат двойките с репродуктивни проблеми в обществото, с преодоляване на стереотипните и погрешни представи за стерилитета, с отношението на близки, колеги и работодатели.
Говори ли се вече по-открито за проблемното забременяване, разговаряме с Мария Стирянова, член на управителния съвет на сдружение "Зачатие".
Фрамар: Говори ли се вече по-свободно за стерилитета или темата е все така трудна?
Голямо значение има регионът, в който живее двойката. В малките населени места за съжаление темата все още е за под масата, за разлика от големите градове, където вече се говори доста по-открито за тези проблеми. Именно по тази причина избрахме тази година Денят на репродуктивното здраве да се проведе в Хасково, защото смятаме, че в по-малките градове информацията не е така достъпна, нямат лесен достъп интернет и съответно по-трудно се говори за тези проблеми.
Фрамар: Все още ли се робува на схващането, че ако в семейството има репродуктивен проблем, то той е при жената?
В малките градове е точно така, там все още битува остарялата догма, че жената е проблем, когато има проблем. Мъжете по-трудно си признават, че в тях може би има проблем, защото те винаги свързват репродуктивните си способности с чисто мъжкото си самолюбие. Така че в тези райони е наистина трудно да се говори по тези теми. Но като цяло в България през последните няколко години се забелязва тенденция за по-открито обсъждане на тези проблеми, по-голямо разбиране от страна на държавата и съдействие от институциите, доколкото е възможно.
Фрамар: Има ли данни какъв процент от мъжете имат репродуктивни проблеми и какъв жените?
Да, има такива данни. Според Световната здравна организация проблемите при мъжа и жената се поделят по равно, като 40 процента причината е в жената, 40 при мъжа, останалите 20 при двамата партньори.
Фрамар: Води ли се статистика на инвитро бебетата в България?
Имаме статистика за последната една година и то само за хората, които са се възползвали от безплатните опити по централизирания фонд за асистирана репродукция, бебетата са над 1 400, което е страхотно!
Фрамар: Каква част от бебетата, родени инвитро, се раждат с проблеми?
Статистиката сочи, че като цяло бебетата, родени с помощта на инвитро по никакъв начин не се различават от останалите. Още повече, за инвитро процедурата се подбира най-качественият материал, което свежда до минимум риска от аномалии.
Фрамар: Силен ли е интересът към тазгодишното издание на Деня на репродуктивното здраве?
В интерес на истината интересът е по-слаб в сравнение с предишните издания и вероятно причината за това е районът, който сме избрали, там хората все още трудно говорят по темата. Но пък през последните няколко години много усилено се заговори за репродуктивните проблеми, създадоха се и няколко общински програми за подпомагане на двойките и смятаме, че все по-малко хората ще имат нужда от подобен формат, тъй като държавата започна да върши своята работа по отношение на гражданите си.
Фрамар: Как ще протече събитието?
Основната тема на изданието ни тази година е "Обществото и репродуктивните проблеми", като акцентите са взаимопомощ и споделяне на опит, безплатни индивидуални консултации и групови беседи със специалисти в областта на репродуктивното здраве, новости в лечението на безплодието. Двойките ще могат да се срещнат в неформална обстановка със специалистите и да получат адекватни отговори на медицински, психологически и правни въпроси. Посетителите ще могат да разгледат и една уникална хронологическа фото експозиция от колажи със събитията, инициативите и историята на сдружение "Зачатие" от самото му създаване до днес. Също така за първи път ще се проведат групови беседи по предварително определени теми, в които ще се включат пациенти и специалисти от различни области на медицината. И още нещо важно, петима от посетителите ще имат възможност да получат ваучер от сдружение "Зачатие" за финансово подпомагане на диагностика и лечение на репродуктивни проблеми. Ваучерите са на стойност 500 лева, а двойките, които ще ги получат, ще бъдат изтеглени чрез жребий в края на събитието.
Коментари към Мария Стирянова: Все още има места в България, където темата проблемно забременяване е за под масата