Юлиян Караджов: Канабисът има над 5000 години история в медицината
За много хора канабисът е наркотик, който води до опасна зависимост. За други това е игра със закона, забавление, чиято употреба те прави „готин”. Съществува и трета група, хората със сериозни заболявания, за които тази древна билка е възможност за алтернативна терапия, която им помага. В същото време, употребата и притежанието и се преследват сурово от закона. Мит ли е „медицинската марихуана” -в директно интервю с доктор Юлиян Караджов, един от хората, които искат да дадат шанс за спасение на много болни из цялата страна.
Ще се представите ли за читателите на национален здравен портал Framar.bg?
Казвам се Юлиян Караджов. Завършил съм химия, после получих докторска степен по биология. Работя в БАН на границата между нанотехнологиите и био-медицинските изследвания. Наркотиците ми бяха страничен интерес, който се превърна в нещо като втора професия. Автор съм на 2 книги: „Наркотиците – почти всичко затях” и „Канабис – наука и политика”. Няколко години водих курс „Наркотици” в НБУ. Бях в екипа на първото представително изследване на пазара на наркотици у нас. Ходил съм десетки пъти в училища и университети да говоря с младите хора за реалните проблеми на дрогите. Накрая, мога да се похваля, че през 2012 бях поканен на конференцията „Каннафест” в Прага да изнеса доклад за възможното замърсяване на медицинския канабис с тежки метали и как то може да се избегне.
Какво представлява понятието „медицинска марихуана“? Мит ли е, че един от най-преследваните наркотици може да се окаже в основата на лекарства за едни от най-пагубните за човечеството болести?
Медицинска марихуана – това е просто използването на канабиса, под най-различни форми, за медицински цели. В случая има само един мит. За съжаление, този мит е оформен като закон, според който канабисът е сред веществата „забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина”. Това изглежда абсурдно на фона на 5000 годишната медицинска история на канабиса и неговите доказани медицински ефекти, официално документирани в около 20000 публикации в уважавани научни списания.
В интернет често можем да намерим рецепти за приложение на марихуаната, които са вид алтернативна терапия. Често се обяснява, че тези рецепти са вид „тайно познание“, което фармацевтичните компании не искат вие да научите, за да не се лекувате сами. Заедно с това част от големите компании вече продават и легализират лекарства с THC с много широк спектър на действие. Какво се случва всъщност?
В канабиса няма нищо тайно и алтернативно. Например, първият пациент, излекувал се от смъртоносен рак на кожата с помощта на канабис, канадецът Рик Симпсън, е бил стимулиран от научна статия от 70-те, която показва, че активните вещества на канабиса убиват ракови клетки. Днес има много изследвания, които показват как точно активните вещества на канабиса влияят върху клетките – нормални и ракови. Вече 10 години г-н Симпсън е жив и здрав и с опита си е помогнал на вероятно хиляди хора по света. От друга страна, неотдавна фирмата Глаксо-Уелкъм патентова използването на канабис като лекарство против рак. Да го кажем право, фирмата открадна откритието на г-н Симпсън и на учените, чието изследване му е вдъхнало надежда. Очевиден е интересът на големи фирми да крадат и патентоват идеи и резултати, чиито истински автори са хиляди лекари и пациенти по света. В днешния свят това е аморално, но е напълно законно.
Кои са продуктите на база на THC, които към момента са в разпространение по света. Има ли вече отзиви за ефективността им, както и какви са шансовете те да се появят в България и да помогнат на болните?
Разбира се, има публикувани стотици големи клинични изследвания доказващи ползите от употребата на канабиса и различните препарати на негова основа против различни болести. По света се използват редица регистрирани препарати: маринол (чист ТНС), сативекс (50:50 THC:CBD), набилон (синтетичен аналог на ТНС).
От друга страна, огромната част от пациентите предпочитат природен канабис под най-различни форми; той има много по-ниска цена, често има по-слаби странични ефекти, а различните сортове канабис предлагат различно съдържание на различни активни вещества – едни сортове са по-подходящи за едни болести, други – за други. Доколкото знам, у нас през тази година бе проведено клинично изпитване на сативекс върху болни от болестта на Паркинсон. Много вероято е сативекс да се появи в близките години на пазара. Проблем е безбожната му цена, която вече е предмет на спорове в някои страни на ЕС. Експерти в ЕС вече изчислиха, че домашно приготвен екстракт от канабис със същата ефективност като сативекс излиза около 20 пъти по-евтино.
Говорейки за легалната страна на нещата, какви са законовите разпоредби в България, които касаят притежанието, употребата, отглеждането на канабис.
Всичко това е престъпление според нашия закон. Вече има няколко дела против пациенти; двама от тях, страдащи от силни невропатни болки, прекараха няколко мъчителни месеца в затвора. Други получават условни присъди, което ги поставя пред дилемата: отново да нарушат закона и да влязат в затвора или да страдат.
По света има тенденция за легализиране на марихуаната и нейната употреба. Уругвай бе поредният пример, след като и САЩ предприе мерки към либерализация. Какви са тенденциите в България, след като имаме прецедент в Европейския съюз – Холандия и Испания, които имат много либерални закони.
У нас на официално ниво няма никакви тенденции. За да ги има, трябва да има компетентни специалисти, които да знаят – не само от медицинската литература, но и от собствен опит – какво се прави по света. Типичният български чиновник, който трябва да вземе отношение по въпроса – казвам това от лични впечатления – е най-често некомпетентен и не владее чужди езици, т.е. дори не може да чете медицинска литература. За сравнение, аз съм ходил на конференции по медицински канабис в Испания и Чехия, говорил съм със световноизвестни специалисти в тази област: лекари, производители на медицински канабис, хора от медицинските програми на Канада, Израел и други страни. Не е трудно човек да се образова по темата. Просто трябва да поиска.
/Карта на медицински потребител на канабис, издадена от организация на ветераните от армията на САЩ. Подобни документи се издават в САЩ, Канада и други страни, където медицинският канабис е регулиран от националното или щатското законодателство. В тях е записано какво количество може да държи пациента вкъщи или да носи в себе си, колко растения може да отглежда за собствена употреба и пр./
Може ли употребата на марихуана да бъде вход към употребата на по-тежки наркотици. Къде минава линията между употреба и злоупотреба?
Като начало, в медицината няма термин „злоупотреба”. Има „вредна употреба”, дефинирана от МКБ-10 като пълна противоположност на определението за „злоупотребата” в ЗКНВП – което добре говори за научното ниво на авторите на закона. България е член на Европейския център за мониторинг на дрогите и зависимостите; преди повече от десетилетие тогавашният директор на центъра Д. Естивенарт отговори на въпроса „входна дрога ли е канабиса” така: „Ние просто не разглеждаме канабиса като път към злоупотребата с дроги”. За съжаление, митът за канабиса като „входна врата”, развенчан от десетки научни изследвания, продължава да се разпространява у нас. Още по-абсурдно е, че много от лекарите у нас, които продължават да твърдят публично, че канабисът „неминуемо”, „по правило” води до твърди дроги, сами са изпушили достатъчно канабис – знам го от тях лично – но никой не е минал на нещо по-твърдо. В случая става дума за лицемерие, оправдавано с ... аз не намирам оправдание за една лъжа, която по-скоро може да подтикне децата ни след канабиса да опитат и всичко друго. Нали докторите казват, че това е „по правило”?
Говорим си за лечение на зависимости, дали евентуалната либерализация на режима на употреба в България няма да предизвика бум в зависимостите.
България се намира на планетата Земя, а българите са хора като всички останали. В нито една страна, либерализирала канабиса, не се е случило нищо интересно, няма да се случи и у нас. Либерализацията може да доведе до увеличена употреба сред възрастните, най-вече сред най-възрастните, които използват канабиса именно като лекарство. Тъй като канабисът е алтернатива на алкохола, може да спадне малко употребата на алкохол и, като следствие, броят на автомобилните катастрофи. Либерализацията, обаче, не влияе върху употребата от непълнолетни; всъщност, за тях канабисът навсякъде остава нелегален, т.е нищо не се променя. Всички тези ефекти са добре установени в редица страни, вече либерализирали канабиса.
Как виждате прецедентите, при които хора постигат обективно подобрение на състоянието си, заедно с което и са подложени на преследване и присъди, заради притежанието и употребата на канабис? Как би трябвало да отсъди съда и може ли на тяхна база да се легализира употребата на канабис за медицински цели?
Как ги виждам? Като лов на вещици в 21 век! Вместо да раздават присъди на тежко болни хора, съдиите би било по-добре да се замислят върху баналния факт, че самите списъци на ЗКНВП са пълни с груби грешки и неверни твърдения. Не съм юрист, но като учен за мен ЗКНВП и списъците към него не са нищо повече от „документи с невярно съдържание” – „истински по произход, но съдържат неверни обстоятелства или изявления”. Ако въобще у нас има законност, прокуратурата и съдът би трябвало да се интересуват не от болните, а от анонимните автори на „документи с невярно съдържание”. Нещата могат да се променят, едва когато канабисът бъде признат от закона като лекарство – какъвто е бил хиляди години и все още е.
Какво представлява движение Промена?
Кръг съмишленици, които се опитват вече почти 15 години да информират обществото, че политиката към канабиса у нас е основана на груби преувеличения, откровени лъжи и срамежливо премълчаване на медицинската му употреба. Канабисът не е безвреден – на света няма нищо напълно безвредно, но – да цитирам доклада за канабиса на СЗО – неговите вреди са „значително по-малки отколкото вредите от алкохола и тютюна”. През изминаващата година дори се опитахме, заедно с други НПО, да водим диалог с Националния съвет по наркотични вещества. Но, както вече казах, трудно е да се говори с хора в администрацията, на които липсват елементарни знания по въпроса. Дори не можахме да научим имената на съмнителните експерти, които ги консултират и пишат законите.
Как виждате във вашите очи отчаяните опити за либерализация на тютюнопушенето, както и постоянното лансиране на употребата/омаловажаване на вредата от алкохол и тютюн, които също създават зависимости, с пагубен ефект върху здравето на човека, както и с негативен ефект върху добруването на всички около активно пушещият или пиещ потребител?
У нас, поне до неотдавна, се издаваха листовки против канабиса, украсени с логото на „Булгартабак”. За такова нещо във всяка нормална страна съответният чиновник ще бъде незабавно уволнен. Но не и у нас. Повечето българи все още вярват в лъжата, че канабисът е бил забранен, защото е много опасен. Всъщност той е забранен – въпреки протестите на Американската медицинска асоциация – поради съвсем други икономически интереси в хартиената индустрия. От друга страна, младите хора, които ползват интернет, вече сами са прочели, че канабисът е доста по-малко опасен от дрогите, продавани официално, алкохола и тютюна. Грубо бихме могли да сравним канабиса с кафето, както като вреди, така и като възможност да доведе до зависимост. Шумът около канабиса, покрай другото, цели да отвлече вниманието от много по-сериозните проблеми, създавани от легалните дроги. Но пък зад алкохола и тютюна стоят могъщи икономически интереси. Винаги става дума за пари.
Коментари към Юлиян Караджов: Канабисът има над 5000 години история в медицината