Ангажираността на родителите е свързана с по-безопасно шофиране сред младите хора
Младите хора, които възприемат родителите си за позитивни ролеви модели за безопасно шофиране, комуникират по-често и спазват наложените правила, са значително по-внимателни на пътя, сочи проучване на Центъра за изследване на ума, мозъка и поведението към Университета в Гранада, Испания. Констатациите са публикувани в списанието Accident Analysis & Prevention.
Пътните произшествия представляват съществен проблем за общественото здраве в световен мащаб поради големия брой смъртни случаи всяка година. Тийнейджърите и младите хора са изложени на най-висок риск от катастрофа. Например в Испания за периода от 2019 г. до 2022 г. смъртните случаи на пътя сред младите хора на възраст от 15 до 24 години са се увеличили с около 15%.
>>>Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание
Проучването
Изследователският екип адаптира Скалата за влиянието на семейството върху пътната безопасност (FCRSS) – цялостна мярка, първоначално разработена в Израел за оценка на отношенията родител-дете в специфичния контекст на шофиране. Целта на учените е да оценят валидността и надеждността на мерките FCRSS, базирани на седем измерения:
- Моделиране: Положителният модел за подражание, който родителите предоставят на децата си чрез собственото си поведение на пътя и отношение към спазването на правилата за движение.
- Обратна връзка: Положително подсилване и коментари на родителите към децата им относно безопасното шофиране.
- Комуникация: Склонността на родителите да говорят открито с децата си за потенциалните опасности на пътя, както и да обсъждат различни проблеми при шофиране.
- Наблюдение: Наличието на родителски надзор и контрол върху шофирането на младежите, включително информиране на родителя кой е в колата, къде отиват и в колко часа възнамеряват да се приберат у дома.
- Ангажимент: Ангажираността на родителите към безопасността на пътя, като спазване на законите за движение и инвестиране на време в обучение за безопасно шофиране.
- Съобщения: Предаване на ясни послания за безопасно шофиране от родителите към децата.
- Ограничения: Съществуване на изрични семейни правила относно безопасното шофиране и осведомеността на младите шофьори относно ограниченията, които ще бъдат наложени при неспазването им.
Участие в изследването взимат общо 377 родители (199 бащи и 178 майки) и 243 деца (143 дъщери и 100 сина).
Резултатите от прилагането на скалата показват значителни връзки между няколко от измеренията и стиловете на шофиране на младите шофьори. По-конкретно, младите хора, които възприемат родителите си като позитивни ролеви модели за безопасно шофиране, които позволяват по-отворена комуникация, предоставят обратна връзка и спазват наложените правила, съобщават, че шофират по-внимателно и избягват безразсъдното и агресивно поведение на пътя*.
Наблюдението и контролът предизвикват повече безпокойство, но и повече предпазливост
Изследователите посочват, че младите шофьори могат да възприемат негативно родителския контрол, което ги кара да изпитват отрицателни емоции по време на шофиране, като например тревожност. Друг аргумент в подкрепа на това твърдение е отрицателната връзка между постоянното наблюдение от страна на родителите и стиловете на шофиране, което означава, че младите шофьори могат да сметнат, че могат да сметнат за по-голямо предизвикателство да се отпуснат.
Резултатите от проучването обаче показват, че родителският надзор също е положително свързан с по-внимателно шофиране. Докато за изследователите този ефект с две остриета е проблем, който заслужава допълнително внимание в бъдещи проучвания, констатациите като цяла са в съответствие с предишни изследвания, показващи положителното въздействие на родителската ангажираност върху стиловете на шофиране на младите хора.
И накрая, анализът на резултатите разкрива значителни разлики между родителите, като майките се възприемат като по-положителни модели за подражание за децата си, подкрепят по-безопасно шофиране, насърчават обратна връзка, участват в по-отворени дискусии и наблюдават шофирането по-внимателно в сравнение с бащите.
*Jose-Luis Padilla et al. Parenting in the context of driving: Spanish adaptation of the Family Climate for Road Safety (FCRSS) for parents and children. Accident Analysis & Prevention. 2023.
Parental engagement positively associated with safer driving among young people, study finds: https://medicalxpress.com/news/2023-11-parental-engagement-positively-safer-young
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Съвети за безопасно шофиране на лед и сняг
- Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения
- Лекарствата и тяхното въздействие върху шофирането
- Използвайте 5 техники за безопасно шофиране върху заледен участък
- 12 топ съвета от опитни шофьори
- Ежедневното шофиране над 2 часа води до затъпяване
- Предупредете останалите участници в движението за опасната зона на ПТП
- Дихателен алкохолен тест
- Следвайте 6 шофьорски съвета, които могат да ви помогнат да избегнете автомобилен инцидент в лошо време
- Преди пътуване, обърнете внимание на здравето си, особено ако сте над 50 години
Коментари към Ангажираността на родителите е свързана с по-безопасно шофиране сред младите хора