Антибиотиците, открити в световните реки, надвишават безопасните нива
Концентрациите на антибиотици, открити в някои от световните реки, надвишават безопасните нива до 300 пъти, според първото по рода си глобално проучване.
Учените изследвали реки в 72 държави на шест континента за 14 от най-използваните антибиотици от хората, вследствие на което са открити наличие на такива в 65% от наблюдаваните места.
Метронидазол, който се използва за лечение на бактериални инфекции, надвишава нивата на безопасност с най-голям процент, като неговите концентрации в Бангладеш са 300 пъти над нормата.
При проверките, в река Темза и един от нейните притоци в Лондон, изследователите откриват максимална обща антибиотична концентрация от 233 нанограма на литър, докато в Бангладеш е 170 пъти по-висока. Най-срещаният медикамент е триметоприм, който е открит при 307 от тестваните 711 места и се използва предимно за лечение на пикочните пътища.
Нормите са най-често превишавани в Азия и Африка, но реките в Европа, Северна и Южна Америка също имат високи нива на замърсяване, което превръща проблема в глобален, категорични са учените.
Естествените водоеми, в които има най-голямо количество открити антибиотици, са в Бангладеш, Кения, Гана, Пакистан и Нигерия, а обект в Австрия е класиран като най-замърсен от наблюдаваните реки в Европа.
Проучването показва, че местата с висок риск обикновено са в непосредствена близост до пречиствателни станции за отпадъчни води, сметища, а дори и в области с политически сътресения, като израелско-палестинската граница.
Мащабният проект, ръководен от Университета в Йорк, е огромно логистично инспектиране. 92 комплекта за изследване на замърсяването са изпратени до партньори по целия свят, които са помолени да вземат проби от тяхната речна система. За анализ са избрани някои от най-емблематичните реки в света, включително Чао Прая, Дунав, Меконг, Сена, Темза, Тибър и Тигър.
„Досега по-голямата част от мониторинга на околната среда за медикаменти е направен в Европа, Северна Америка и Китай. Често само на няколко вида антибиотици. Ние знаем много малко за размера на проблема в световен мащаб.“, казва д-р Джон Уилкинсън от Департамента по околна среда и география. „Нашето проучване помага да се запълни този пропуск в знанията с данни, генерирани за страни, които никога преди не са наблюдавани.“, допълва той.
„Решаването на проблема ща бъде огромно предизвикателство и ще се нуждае от инвестиции в инфраструктурата за третиране на отпадъците и отпадъчните води, по-строга регулация и почистване на вече замърсени обекти.“, споделя проф. Алистър Бокал.
Резултатите от проучването ще бъдат представени на годишната среща на Обществото по екологична токсикология и химия в Хелзинки на 27 и 28 май 2019 г.
eurekalert.org, pixabay.com
Коментари към Антибиотиците, открити в световните реки, надвишават безопасните нива