Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие

Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие

от 16 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Бета блокерите са лекарства, които се използват широко за лечение на сърдечни заболявания като високо кръвно налягане, болки в гърдите, неравномерен сърдечен ритъм и сърдечна недостатъчност.

Ново изследване разкрива, че употребата на бета блокери намалява случаите на насилие. Този клас медикаменти успешно блокира хормоните на стреса и невротрансмитерите адреналин и норадреналин, от които зависи реакцията „бий се или бягай“. Когато сме под напрежение, те инструктират тялото и мозъка да бъдат в готовност за действие, като увеличават притока на кръв от сърцето. Бета блокерите ни предпазват от ефекта на тези хормони. В резултат сърдечният ритъм се забавя, кръвното налягане се понижава, а оттам спада и напрежението. Поради тази причина понякога лекарите ги предписват и за лечение на някои психични и поведенчески проблеми като тревожност, депресия и агресия.

През последните години се отчита ръст в приема на бета блокери за лечение на тревожност. Понякога те се използват и в психиатрични клиники и болници за справяне с агресията при част от болните.

Част от експертите обаче смятат, че ефектът от медикамента е точно обратен и те всъщност увеличават риска от депресия и мисли за самоубийство.

Противоречивите мнения за ефекта от бета блокерите върху психичното здраве затрудняват лекарите, които трябва да предпишат подходяща терапия за своите пациенти. Помагат ли те наистина или могат да им навредят?

Изследването

Ясмина Молеро от катедрата по клинични невронауки към института Karolinska в Швеция провежда изследване върху 1,4 милиона шведи, лекувани с бета блокери. Екипът й проследява състоянието им в продължение на 8 години, от 2006 г. до 2013 г., за да разбере дали лекарството влияе на склонността към насилие и дали отключва мисли за самоубийство.

Учените откриват пациентите, приемали бета блокери, като анализират базата данни на шведските аптеки и разглеждат регистрите, в които се описват здравословното им състояние, евентуални криминални прояви или настъпила смърт. Изследването е обсервационно, което означава, че се търси връзка между психичните и поведенческите проблеми и резултатите в тези регистри.

Жена, която се държи за главата, крещейки

Сравнителен анализ на периоди без и с прием на бета блокери

Молеро избира метод, при който се сравняват периоди при един и същи човек, когато е приемал и не е приемал бета блокери. Според нея това е единственият начин да се проследи ефекта от индивидуални фактори като семейна среда, детство или съпътстващи психични заболявания.
Резултатите разкриват, че при хората, които приемат медикамента, вероятността да извършат престъпление е с 13% по-малка, а да бъдат настанени в болница за лечение на психично нарушение – с 8% по-малка. В същото време рискът от опит за самоубийство или от самоубийство е 8% по-висок.

Вторият етап включва разделяне на пациентите, приемали бета блокери, на подгрупи според техни индивидуални особености като например предишни актове на насилие или пък психични проблеми. Резултатите потвърждават, че медикаментът намалява риска от агресивни прояви във всички групи.

След това екипът разделя хоспитализациите заради психично разстройство на други две подгрупи – депресия и тревожно разстройство. Оказва се, че рискът от насилие е по-малък при пациентите с депресия, но не и при тези, които страдат от тревожност.

Молеро открива още една интересна зависимост – хората със сериозни сърдечносъдови проблеми или със съпътстващо психично заболяване са по-застрашени от самоубийство. Тя припомня, че и други нейни колеги по-рано са откривали доказателства за връзката между тежките сърдечни нарушения и риска от извършване на самоубийство. Според нея е възможно страхът им за бъдещето и тревогите за тяхното здраве да ги тласкат към опити да сложат край на живота си. Ето защо експертът е на мнение, че не толкова лечението с бета блокери, а силният психологически стрес е причина за по-големия брой опити за самоубийство сред участниците в настоящото проучване.

Можем ли да използваме бета блокери за ограничаване проявите на насилие и агресия

Резултатите, свързани с ефекта от лечението върху склонността към насилие, съвпадат с доказателства от други по-малки клинични изпитвания. За да бъдат сигурни в тяхната надеждност обаче, учените увеличават броя на доброволците, изследват цялото население в Швеция и задълбочават анализа на негативните последици (криминални прояви и актове на насилие).

Една от интерпретациите на получените резултати е свързана с реакцията „бий се или бягай“. Както стана ясно, бета блокерите помагат да се контролираме, когато сме подложени на стрес, което значително намалява вероятността да прибегнем към насилие.

Заради обсервационния си характер изследването не може да докаже, че приемът на лекарството намалява проявите на агресия, а само разкрива връзка между двете. Необходимо е да се проведат друг вид проучвания, за да се разбере по-добре ролята на бета блокерите, като например рандомизирани контролирани изпитания или експерименти в лабораторни условия. Ако те потвърдят резултатите на Молеро и колегите й, то наистина този клас лекарства може да се предписва и на хора, склонни към насилие, особено такива, при които има ясно изразени рискови фактори. 

Източник:

Beta blockers: how these common heart medications may reduce the risk of violence: https://theconversation.com/beta-blockers-how-these-common-heart-medications-may-reduce-the-risk-of-violence

Още по темата:
  • Мъжете без самочувствие са 3 пъти по-склонни да извършат насилие Мъжете без самочувствие са 3 пъти по-склонни да извършат насилие
  • На 4 юни отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия На 4 юни отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия
  • Сладкишите, чипсът и бързото хранене ни правят агресивни и раздразнителни Сладкишите, чипсът и бързото хранене ни правят агресивни и раздразнителни
  • Обидните думи правят децата агресивни Обидните думи правят децата агресивни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
19.00лв.

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА
19.00лв.

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА

Коментари към Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 22:59
    Коментирайте "Бета блокерите могат да намалят риска от агресивно поведение и насилие"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
  • Агресивен ли сте?
  • Трепетлика, Осика
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Светослава Павлова: Имам проблем с "кварталния луд", но никой не иска да се занимава
  • За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Каква е връзката между протеина интерлевкин IL-1 и агресивното поведение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Геймърство и неудържима агресия. Какво да правя?

преди 1308 дни, 1 мин.

Депресия и агресия - как мога да се справя с това?

преди 1900 дни, 10 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Трепетлика, Осика Трепетлика, Осика

Трепетлика, Осика

от 16 апр 2024г. Прочети повече
Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират

Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират

от 14 фев 2023г. Прочети повече
Y07 Други форми на лошо отношение Y07 Други форми на лошо отношение

Y07 Други форми на лошо отношение

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival