Жените стават по-агресивни през зимата
Късият ден през зимата прави жените по-агресивни, защото у тях се повишава изработването на хормона мелатонин. До този извод са стигнали изследователи след изучаване поведението на женски сибирски хамстери.
Учени от университета в Индиана са доказали връзката между връзката между късия ден през зимата и повишаването на агресивното поведение на женските хамстери.
Експериментът бил проведен със сибирски хамстери Phodopus sungorus, които са с аналогични на човешките надбъбречни жлези.
Специалистите по психология твърдят, че намаляването на продължителността на светлата част на денонощието води до развиване на депресивни състояния. В топлите страни живеят хора, които са по-жизнерадостни и са подложени много по-малко на депресии, отколкото жителите на северните държави.
Жените и мъжете преживяват зимата по различен начин. Механизмът за формиране при тях също е различен.
Учените са изследвали именно механизма на агресия. За тази цел те поставили 130 хамстера в условия на дълъг ден в продължение на една седмица, а след това 45 от тях преместили в условия на къс ден за период от десет седмици. След като това време минало изследователите изкуствено създавали ситуации, при които едните хамстери били поставяни на територията на другите. Това предизвикало агресия и борба.
Експертите изчислили времето до нападенията, тяхната продължителност и количество. Женските хамстери, които се намирали в условията на къс ден, били много по-агресивни и изработването на мелатонин в организма им се увеличило. При хамстерите, които живеели в условията на дълъг ден не се наблюдавали подобни изменения.
Резултатите от това проучване показват, че мелатонинът е основен регулатор на агресията при представителите от женски пол. За първи път е потвърдено, че той влияе върху функционирането на надбъбречните жлези, което провокира сезонна агресия и коренно се различава от механизмите на работа в организма на мъжките индивиди.
Коментари към Жените стават по-агресивни през зимата