Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение

Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение

от 26 дек 2014г., обновено на 03 окт 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Две предварителни изследвания откриват връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение. Констатациите, публикувани в списанието Aggressive Behavior, предполагат, че метаболитните проблеми, които възпрепятстват ефективното използване на глюкозата, също са свързани с по-високи нива на агресия.

>>> Какви фактори водят до агресия

Докато някои мозъчни процеси изискват малко глюкоза, самоконтролът отнема много енергия, която се осигурява отчасти от кръвната захар. Следователно способността за регулиране на емоциите може да се счита за метаболитно скъп процес. Именно поради това ниските нива на глюкоза се свързват с лошо представяне на множество задачи за самоконтрол. Освен това здравословните проблеми като хипогликемия и диабет са свързани с множество признаци на лош самоконтрол, включително консумация на мазни и сладки храни.

Преглед на проучванията

Разгледаните проучвания тестват хипотезата, че ниската глюкоза е свързана с високи нива на агресия и насилие, използвайки както експериментални, така и корелационни методи. Сходните констатации предлагат доказателства за връзката между проблемите с метаболизма на глюкозата и агресивното поведение.

Проучване 1

Проучването включва 62 студенти, които участват доброволно в замяна на кредит за висше образование. За да се намали нестабилността на глюкозата, участниците са помолени да гладуват три часа преди началото на изследването.

Всички участници са тествани индивидуално във вкусов експеримент, по време на който консумират напитка – подсладена или плацебо – след което реакциите им са оценени с помощта на компютъризирана задача срещу опонент от същия пол. На доброволците е казано, че трябва да натиснат конкретен бутон по-бързо от партньора си (25 опита) и че по-бавният ще чуе силен шум в слушалките си. В началото на всеки опит участниците задават нивото на шум. За измерване на непровокираната агресия е използван интензитетът на шума при първия опит.

Както очакват учените, участниците, които консумират подсладена напитка, се държат по-малко агресивно, отколкото тези, приемащи плацебо*. Тези открития предлагат първото доказателство, че повишаването на нивата на кръвната захар води до намаляване на агресивното поведение.

Агресия

Проучване 2

Второто проучване повтаря и разширява резултатите от първото, като тества защо глюкозата е свързана с агресията. За целите на изследването са привлечени 112 доброволци чрез онлайн реклами, разпространени в различни градове в Съединените щати.

В началото на проучването изследователският екип оценява диабетния статус, самоконтрола и агресивността на доброволците, след което всички са разпитани поотделно.

Констатациите показват, че диабетният статус корелира положително с агресивното поведение. Глюкозата е важна за самоконтрола и хората, които имат затруднения с метаболизма й, изпитват трудности и при контролирането на агресивните си импулси. Участниците със симптоми на диабет са по-малко способни да контролират емоциите си. Ниският самоконтрол от своя страна е свързан с високи нива на агресивност. Въпреки че тези резултати са корелационни, те предполагат, че агресията често започва, когато липсва самоконтрол.

Разбира се, консумацията на храна, съдържаща голямо количество захар, не трябва да се счита за панацея за ограничаване на агресията и насилието. Резултатите от двете проучвания предполагат обаче, че интервенциите, предназначени за осигуряване на метаболитна енергия, могат да насърчат хармонични социални взаимодействия.

*Benton David et al. Is raised blood glucose associated with the relief of tension? Journal of Psychosomatic Research.

Източник:

Sweetened Blood Cools Hot Tempers: Physiological Self-Control and Aggression: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4073202/#R36

Още по темата:
  • Еротиката, агресията и хуморът увеличават нивата на тестостерон Еротиката, агресията и хуморът увеличават нивата на тестостерон
  • Не вземайте важни решения по време на горещините! Не вземайте важни решения по време на горещините!
  • На 4 юни отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия На 4 юни отбелязваме Международния ден за защита на децата, жертви на агресия
  • Сладкишите, чипсът и бързото хранене ни правят агресивни и раздразнителни Сладкишите, чипсът и бързото хранене ни правят агресивни и раздразнителни
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
6.11€ / 11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
8.13€ / 15.90лв.

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

СТЕВИЯ СУИТЛИ табл. * 500
6.90€ / 13.50лв.

СТЕВИЯ СУИТЛИ табл. * 500

РЕЗЕРВНА ИГЛА (ЛАНЦЕТ) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС 28G * 100
5.90€ / 11.54лв.

РЕЗЕРВНА ИГЛА (ЛАНЦЕТ) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС 28G * 100

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО КЕЪРЛАНС ЗА АПАРАТ КЕЪРСЕНС
5.30€ / 10.37лв.

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО КЕЪРЛАНС ЗА АПАРАТ КЕЪРСЕНС

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GD 500
5.42€ / 10.60лв.

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР БИОНАЙМ GD 500

Коментари към Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение
    www.framar.bg 
    на 05 July 2026 в 04:27
    Коментирайте "Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Диета № 9 - при диабет
  • КП № 78.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕКОМПЕНСИРАН ЗАХАРЕН ДИАБЕТ ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
  • Повишена кръвна захар сутрин
  • Консумацията на ябълки не предизвиква пикове на кръвната захар
  • Вишните и оцетът свалят кръвната захар
  • Кога да ядем сладко, за да не повишаваме кръвната си захар
  • Устройства за инжектиране на инсулин
  • Инсулинова писалка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Успех: Роди се здраво бебе от родители с рядка генна мутацияУспех: Роди се здраво бебе от родители с рядка генна мутация

Успех: Роди се здраво бебе от родители с рядка генна мутация

от 03 юли 2026г.Прочети повече
Един човек седмично в Англия умира от недиагностицирана туберкулозаЕдин човек седмично в Англия умира от недиагностицирана туберкулоза

Един човек седмично в Англия умира от недиагностицирана туберкулоза

от 03 юли 2026г.Прочети повече
Глобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективниГлобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективни

Глобален преглед: иРНК ваксините са безопасни и ефективни

от 02 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca?Cola Zero Zero?

преди 2 дни, 14 часа и 47 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 11 дни, 14 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КЛЕЕВА ТИНКТУРА 30 % 15 мл ХИГИТЕСТ

ГЕРОВИТ капсули 50 мг / 50 мг / 0.25 * 30

ТАДИЛЕКС таблетки 5 мг * 28 НОБЕЛ

РУНАПЛАКС таблетки 20 мг * 28

ПРОБИОНАТ капсули * 10 ВИТАГОЛД

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИНОГИНОЛ таблетки * 20 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2026г. в 15:32:19

ВАГИЗАН овлажняващ крем + апликатор 25 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2026г. в 15:18:21

ИНОГИНОЛ таблетки * 20 ЕКОФАРМ

Коментар на: Стела Петрова от 03 юли 2026г. в 15:00:13

ВАГИЗАН овлажняващ крем + апликатор 25 г

Коментар на: Мария Митева от 03 юли 2026г. в 14:55:15

ГРАНДАКСИН таблетки 50 мг * 20 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2026г. в 13:10:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival