Болестите на дебелото черво могат да се избегнат

Най-честите заболявания са дивертикулозата, хемороидите, аналната фисура, хроничният улцерохеморагичен колит, доброкачествените новообразувания (т.нар. полипи) и колоректалният рак.
От тях значително по-голямо внимание заслужава ракът на дебелото и правото черво, който вече заема трето място в структурата на всички злокачествени заболявания след рака на белия дрoб и гърдата и е на първо място между туморите на стомашно-чревния тракт.
Освен това повечето от профилактичните мерки за него са валидни и за останалите заболявания на дебелото черво, а от друга страна, наличието на което и да е от тях изисква задължително изследване и за рак на дебелото черво и ректума
Основните профилактични мерки са насочени към начина на хранене. Препоръчва се намаляване приема на калории, особено на животински мазнини. Да се консумира по-често риба и птиче месо вместо свинско, телешко и агнешко.
Рискът от това заболяване се повишава при консумация на пържени и препечени меса.
Да се повиши дневната консумация на зеленчуци и плодове, особено на зелените, суровите и грубоцелулозните. Богатите на фибри храни ускоряват пасажа през дебелото черво, с което съкращават времето за въздействие на вредните вещества.
Препоръчва се повишена физическа активност и контрол на затлъстяването, спиране на тютюнопушенето.
За съжаление най-често първите симптоми при рака на дебелото черво се появяват късно. Ето защо е важно да се разбере, че са необходими редовни профилактични прегледи за ранно диагностициране на заболяването. При наличие на коликообразни болки, подуване на корема, примеси в изпражненията на кръв или слуз, чувство на недоизхождане трябва да се направи незабавен косултативен преглед при хирург или гастроентеролог.
При пациенти, навършили 50-годишна възраст, се препоръчва всяка година анализ на три последователни проби от изпражненията за наличие на кръв, рентгеново изследване на дебелото черво на всеки 5 години, както и изследване с оптична система (ендоскопско флексибилна колоноскопия) на всеки 5 години за оглеждане на цялото дебело черво.
При поставянето на такава диагноза пациентите се насочват към хирург, специалист в тази област, и се извършва оперативно лечение.
При пациенти, които имат родственик с рак на дебелото черво, установен полип или хроничен улцерохеморагичен колит, тези профилактични изследвания трябва да започнат от 40-годишна възраст.
При навременно откриване на рака на дебелото черво прогнозите са много добри.
Затова е препоръчително пациентите при най-малкия проблем да търсят специализирана помощ с цел превенция на заболяванията на дебелото черво.
Доц. д-р Георги Тодоров, началник на Клиниката по хирургични болести на Александровска болница
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БУТАРЕН капсули * 30
ГРЕВИЯ ЛАКСАРЕН АКТИВ капсули * 30
НовНАТРОЛ ВИТАМИН D3 ФАСТ 2000 IU * 90
ПРОМОСУОНСЪН АЛОЕ ВЕРА капсули 25 мг * 100
ЗЕТАЛАКС ДМ ПЛЮС микроклизма за възрастни * 6
ВЕГАВЕРО КАНДИ - ЕЙД КОМПЛЕКС капсули * 120
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Ирина Вълчева Василева
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- д-р Милко Костов Господинов
- Кока
- Калкулатор индекс на телесната маса
- д-р Огняна Божидарова Донева
Коментари към Болестите на дебелото черво могат да се избегнат