Бързото хранене, супермаркетите и други аспекти на градската среда не играят роля в покачването на теглото
Според ново проучване, ръководено от учени от UW School of Public Health, наличието на заведения за бързо хранене и супермаркети в близост до дома не играе роля в покачването на тегло. Същото твърдение важи и за квартали с висока гъстота на населението.
Настоящото проучване е част от 12-годишен съвместен изследователски проект на UW School of Public Health и Kaiser Permanente Washington, наречен Moving to Health. Целта на изследването е да предостави както на населението, така и на управляващите изчерпателни доказателства относно характеристиките на изградената среда, които са най-силно свързани с риска от затлъстяване и диабет.
Връзка между изградената среда и теглото
Удобствата на „изградената среда“ (термин, отнасящ се до изградената от човека среда, която осигурява условия за човешка дейност) са разглеждани в предишни изследвания като съществен фактор за отслабване или затлъстяване.
Идеята изглежда очевидна. Ако човек живее до заведение за бързо хранене, ще се храни там по-често и по този начин ще наддава тегло. Или ако в близост има супермаркет, хората ще пазаруват по-здравословна храна, която ще спомогне за тяхното отслабване. Също така според предишните проучвания гъстонаселените квартали предразполагат към по-често ходене пеша и каране на колело, което е предпоставка за изгаряне на повече калории.
Какво показва проучването?
Новото проучване, анализиращо анонимизирани медицински досиета на повече от 100 000 пациенти на Kaiser Permanente Washington, не потвърждава твърдението, че супермаркетите и заведенията за бързо хранене, намиращи се в близост до дома, оказват влияние на теглото. Въпреки това градската плътност, като например броя на къщите, който е тясно свързан с проходимостта в квартала, изглежда е най-силният елемент на изградената среда, свързан с промяна на телесното тегло с течение на времето.
Използването на анонимизирани здравни досиета позволява на изследователите да отговорят на важни въпроси относно приноса на околната среда за затлъстяването, което в миналото би било невъзможно.
Телесното тегло на пациентите, включени в изследването, е измервано няколко пъти в продължение на петгодишното наблюдение. Също така са използвани данни за кварталите, в които живеят доброволците, включително пазарни цени на имотите, гъстота на населението, брой на супермаркетите и заведенията за бързо хранене.
„Има много предишни изследвания, които предполагат, че наличието на големи хранителни магазини може да доведе до отслабване и обратното – разположените в близост до дома заведения за бързо хранене до напълняване.“, казва Джеймс Бушкевич, водещ автор на изследването и изследовател в UW School of Public Health.
„Нашите анализи показват, че колкото по-гъсто населени са кварталите, толкова повече супермаркети и ресторанти за бързо хранене са изградени там. Успяхме да открием обаче, че плътността има значение за наддаването на тегло*, но не и близостта до магазините и бързото хранене. Така че, това предполага, че в предишните изследвания учените са стигнали до погрешни заключения.“, допълва той.
Проучването, публикувано в списанието „International Journal of Obesity“, установява, че честотата на наднормено тегло и затлъстяване сред хората, които живеят в квартали с по-висока гъстота на населението, е по-ниска, отколкото сред живущите в по-малко населени райони. Интересен факт е, че тези данни не се променят за петгодишния период на проследяване.
Неравенство в доходите – вероятен фактор за затлъстяване
„Като цяло, когато мислим за методи за ограничаване на епидемията от затлъстяване, нашето проучване предполага, че вероятно няма по-лесен начин от изграждането на детска площадка или супермаркет.“, казва Бушкевич.
Въпреки това според изследователя разликите в теглото на ниво общност са вероятно обусловени от систематични фактори, различни от изградената среда, като неравенство в доходите, което често определя местоживеенето и възможността за преместване.
„Независимо дали можете да си позволите да се храните здравословно, или имате време за спортуване, тези фактори вероятно надвишават ефекта от изградената среда върху теглото.“, коментира Бушкевич.
Следващата цел на изследователите е да проучат подробно какво се случва, когато хората се преместят от един квартал в друг и дали това оказва влияние върху телесното им тегло.
*Buszkiewicz H. James et al. Does the built environment have independent obesogenic power? Urban form and trajectories of weight gain. International Journal of Obesity. 2021.
Fast food, supermarkets, other aspects of built environments don’t play expected role in weight gain: https://www.newswise.com/articles/fast-food-supermarkets-other-aspects-of-built-environments-don-t-play-expected-role-in-weight-gain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовМЕТАБОЛ КОНТРОЛ капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
КОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
ПРОМОКАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовКОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Какви са рисковете от затлъстяване?
- Билки и храни за потискане на апетита
- 5-хидрокситриптофан
- Затлъстяване
- Кафяви водорасли
- Диета №8 - при затлъстяване
Коментари към Бързото хранене, супермаркетите и други аспекти на градската среда не играят роля в покачването на теглото