Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад

Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад

от 30 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от китайския университет Qingdao откриват, че хората с висок триглицеридно-глюкозен индекс (TyG) са изложени на по-голям риск от когнитивен упадък.

Резултатите от мета анализа са публикувани в списание Journal of Affective Disorders.

Когнитивните увреждания като предупредителен знак за деменция

Влошаването на когнитивните способности, което често предхожда заболявания като деменцията, засяга милиони възрастни хора по света, като според специалистите броят им ще продължи да расте.

Други проучвания сочат, че инсулиновата резистентност също е свързана с когнитивните увреждания, но по какъв начин все още не е ясно.

Триглицеридно-глюкозният индекс (TyG), чрез който може лесно да се измери инсулиновата резистентност, неведнъж е бил предмет на изследване. Заради противоречивите резултати, касаещи връзката му с когнитивния упадък, екипът на Юкин Лиу решава да извърши задълбочен мета анализ.

Анализ на проучвания, които разкриват връзка между TyG индекса и когнитивния упадък

Учените разглеждат няколко мащабни медицински бази данни, сред които PubMed, и публикуваните в тях проучвания до октомври 2023 г. Те се фокусират върху онези, които посочват доказателства за връзката между TyG индекса и нарушените когнитивни способности при човека.

Един от критериите при подбор на изследванията е използването на утвърден метод за изчисляване на TyG индекса въз основа на стойностите на триглицериди на гладно и на глюкоза в кръвта.

мъж с прошарена коса, който подрежда пъзел

Окончателният мета анализ включва 12 проучвания, три от които кохортни и девет напречни и тип „случай-контрола“. Кохортните обхващат над 5,5 милиона души, а другите два вида – приблизително 13 358 души. Доброволците са на различна възраст и живеят на различни места, което позволява извършването на задълбочен анализ на триглицеридно-глюкозния индекс като рисков фактор за когнитивно стареене.

Китайският екип установява, че между високия TyG индекс и повишения риск от когнитивен дефицит съществува тясна връзка. Участниците с висок индекс от кохортните проучвания са с 14% по-застрашени от нарушение на познавателните способности, а тези от напречните и „случай-контрола“ – с цели 75%.

Всяка единица покачване на TyG индекса увеличава с 43% риска от когнитивни увреждания

Изчисленията на учените показват още, че с всяка единица покачване на триглицеридно-глюкозния индекс, рискът от когнитивно увреждане нараства с 43%. Това означава, че инсулиновата резистентност има негативен ефект с натрупване върху когнитивните умения.

» Как физическите, социалните и умствените дейности могат да забавят когнитивния спад

Мъжете с висок триглицеридно-глюкозен индекс са по-застрашени от когнитивни нарушения

От анализите на подгрупите с доброволци става ясно, че мъжете с висок TyG индекс са с 13% по-застрашени от влошаване на когнитивното здраве, отколкото жените. Сред азиатското население рискът е още по-голям – 88%. Хората под 60-годишна възраст са с 43% по-застрашени от тези с индекс в нормата. При най-възрастните участници е трудно да се установи и докаже връзка, най-вече заради наличието на други съпътстващи заболявания.

Мета анализът показва, че триглицеридно-глюкозният индекс е важен показател за изчисляване риска от когнитивен дефицит, особено при хора под 60 години.

Като ограничение на проучването може да се посочи включването на разнородни по своя характер изследвания, което вероятно се е наложило заради променящите се демографски характеристики на участниците в тях.

Източник:

Higher triglyceride glucose index linked to increased risk of cognitive decline: https://www.psypost.org/higher-triglyceride-glucose-index-linked-to-75-higher-risk-of-cognitive-decline/

Още по темата:
  • Растежът ни зависи от мозъчния участък за емоции и памет Растежът ни зависи от мозъчния участък за емоции и памет
  • Мръсното подсъзнание стимулира паметта Мръсното подсъзнание стимулира паметта
  • Човек използва само 10 процента от мозъка си Човек използва само 10 процента от мозъка си
  • Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад Ежедневната консумация на шоколад може да помогне за забавяне на когнитивния спад
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЕН ЛЕВЗЕЯ капсули 100 мг * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
20.00лв. / 10.23 €

ТЕН ЛЕВЗЕЯ капсули 100 мг * 30 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

МАСЛО ОТ ТРЕСКА С ЕКСТРАКТ ОТ СМИНДУХ капсули * 90 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
49.00лв. / 25.05 €

МАСЛО ОТ ТРЕСКА С ЕКСТРАКТ ОТ СМИНДУХ капсули * 90 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

НУТРИГЕН СИРОП ПОДПОМАГАЩ РАСТЕЖА ПРИ ДЕЦА 200 мл
33.54лв. / 17.15 €

НУТРИГЕН СИРОП ПОДПОМАГАЩ РАСТЕЖА ПРИ ДЕЦА 200 мл

БИОХЕРБА БРАШНО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 150 г
6.16лв. / 3.15 €

БИОХЕРБА БРАШНО ОТ ЧЕРЕН КИМИОН 150 г

ВИТАМИН B1 капсули 100 мг * 90 G & G
29.99лв. / 15.33 €

ВИТАМИН B1 капсули 100 мг * 90 G & G

ЗЕИН ФАРМА ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг * 120
34.23лв. / 17.50 €

ЗЕИН ФАРМА ГИНКО БИЛОБА капсули 100 мг * 120

Коментари към Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад
    www.framar.bg 
    на 02 December 2025 в 08:41
    Коментирайте "Високият триглицеридно-глюкозен индекс повишава риска от когнитивен спад"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Невинаги е Алцхаймер: Какво причинява загуба на памет
  • Асоциативни корови зони
  • Брахми, Бакопа мониери
  • Индийско орехче, Мускатово орехче
  • Хората с тънка мозъчна кора са с по-висок риск от Алцхаймер
  • Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
  • 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
  • Как да усъвършенстваме фотографската си памет
  • Мисловните карти на Бюзан – инструмент за бързо запаметяване
  • Полигала тенуифолиа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Ключов биомаркер обяснява защо младите хора се самонараняватКлючов биомаркер обяснява защо младите хора се самонараняват

Ключов биомаркер обяснява защо младите хора се самонараняват

от 01 дек 2025г.Прочети повече
Лекарството Rhosin подмладява стволовите клетки в кръвтаЛекарството Rhosin подмладява стволовите клетки в кръвта

Лекарството Rhosin подмладява стволовите клетки в кръвта

от 01 дек 2025г.Прочети повече
Забележително представяне на Сърдечно-съдовия център на МЕДИКА на научен форум в СърбияЗабележително представяне на Сърдечно-съдовия център на МЕДИКА на научен форум в Сърбия

Забележително представяне на Сърдечно-съдовия център на МЕДИКА на научен форум в Сърбия

от 01 дек 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 31 дни, 21 часа и 38 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 41 дни, 17 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от заболяването диабет?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АРВЕНА СЕРУМ АЛОЕ ВЕРА 30 мл

АРВЕНА КРЕМ ЗА ЛИЦЕ СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ 30 мл

АРВЕНА АКТИВЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл

АРВЕНА НОЩЕН КРЕМ С ВИТАМИН С 30 мл

АРВЕНА ВИТАЛИЗИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ витамини за очи + боровинка капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 дек 2025г. в 12:25:45

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 дек 2025г. в 12:25:14

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 дек 2025г. в 12:25:05

ПРОЕНЗИ ДУО КОЛАГЕН 11 000 флакон * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 дек 2025г. в 12:24:45

РЕМИРТА таблетки 30 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 дек 2025г. в 11:14:29
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival