Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване

Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване

от 14 авг 2012г.
Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Влязоха в сила усъвършенствани нови разпоредби относно събирането и третирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО). Те представляват един от най-бързо растящите потоци от отпадъци и предлагат значителни възможности за снабдяване на пазара с вторични суровини. Системното събиране и правилното третиране са предпоставка за рециклирането на материали като злато, сребро, мед и редки метали, които се съдържат в използвани телевизори, лаптопи и мобилни телефони. Новата директива бележи крачка напред по отношение на опазването на околната среда и дава тласък на ефективното използване на ресурсите в Европа.

„В днешното време на икономически сътресения и растящи цени на суровините пестеливото потребление на ресурси обединява ползите за околната среда и новаторските възможности за растеж", коментира комисарят по въпросите на околната среда Янез Поточник. "Налага се да подобрим съществуващите и да открием нови начини за събиране на отпадъци от електрическо и електронно оборудване. Призовавам държавите членки да изпълнят новите показатели в това отношение преди официалния краен срок".

С директивата, която вчера влезе в сила, от 2016 година се въвежда целево ниво на събираемост в размер на 45% от продаденото електрическо и електронно оборудване. На следващия етап (от 2019 година) нивото на събираемост трябва да достигне 65% от продаденото оборудване или 85% от генерираните от него отпадъци. Държавите членки ще могат да избират по кой от тези два еквивалентни начина за измерване на нивото на събираемост желаят да докладват. От 2018 година след съответна оценка на въздействието сегашният ограничен обхват на директивата ще бъде разширен, така че да включи всички категории отпадъци от електронно оборудване.

Директивата предоставя на държавите членки инструменти за по-ефективна борба с незаконния износ на отпадъци. Незаконният превоз на ОЕЕО представлява сериозен проблем, особено когато е замаскиран като законен превоз на използвано оборудване, за да се заобиколят разпоредбите на ЕС относно третирането на отпадъци. Новата директива ще задължи износителите да проверяват дали оборудването работи и да представят документи за естеството на товар, чиято законност е под съмнение.

Друго очаквано подобрение е намаляването на административната тежест чрез уеднаквяване на националните изисквания за регистриране и за изготвяне на доклади. Изискванията от страна на регистрите на държавите членки към лицата, които генерират ОЕЕО, ще бъдат по-съгласувани.

Понастоящем само една трета от отпадъците от електрическо и електронно оборудване в ЕС се събират разделно в рамките на документирана система. Сегашното целево ниво на събираемост в ЕС е 4 кг глава от населението, което представлява около 2 милиона тона от около 10 милиона тона ОЕЕО, които се генерират всяка година в ЕС. Очаква се към 2020 г. обемът на ОЕЕО да нарасне на 12 милиона тона. Амбициозната крайна цел на новата директива - 85% събираемост на всички генерирани ОЕЕО - ще гарантира през 2020 г. разделното събиране на приблизително 10 милиона тона или около 20 кг на глава от населението в ЕС.

Най-късно до 14 февруари 2014 г. държавите членки ще трябва да въведат съответните изменения в действащото национално законодателство във връзка с ОЕЕО и да го приведат в съответствие с новата директива и новите цели. След това потребителите ще могат да връщат малки по размер ОЕЕО в големи магазини за търговия на дребно, освен ако не се установи, че съществуващи алтернативни схеми за събиране са най-малко също толкова ефективни. От датата на транспониране в националното законодателство към товари от използвано оборудване, за които има съмнение, че представляват незаконен превоз на отпадъци, ще се прилага обърната доказателствена тежест.

От 2016 година ще се изисква държавите членки да гарантират, че 45% от продаденото на тяхна територия електрическо и електронно оборудване се събира.

От 2018 година обхватът на директивата ще се разшири, така че да включи всички категории електрическо и електронно оборудване.

От 2019 година целевото ниво на събираемост се повишава на 65 % от продаденото електрическо и електронно оборудване или на алтернативното ниво от 85 % от генерираните отпадъци от електрическо и електронно оборудване.

Някои държави членки ще могат да се ползват от дерогация от новите цели за ограничен период от време, когато това е оправдано поради липса на необходимата инфраструктура или ниско равнище на използване на електронно оборудване. Комисията ще използва предоставените от новата директива правомощия, за да уеднакви сроковете, в които производителите ще трябва да представят доклади до националните регистри, както и форм?та за регистриране и докладване. Комисията ще извърши преглед на някои изменения, които се приемат с новата директива, например по отношение на обхвата, за да идентифицира евентуални нежелани ефекти.

Още по темата:
  • Кои са държавите - отличнички в рециклирането на отпадъци и какво ни трябва, за да ги достигнем? Кои са държавите - отличнички в рециклирането на отпадъци и какво ни трябва, за да ги достигнем?
  • Мрежа от кафенета и кетъринг съоражения се борят за рециклиране на отпадъците Мрежа от кафенета и кетъринг съоражения се борят за рециклиране на отпадъците
  • Електрониката в помощ на лекарите може да наруши човешкия контакт с пациентите Електрониката в помощ на лекарите може да наруши човешкия контакт с пациентите
  • Електронно цилиндърче пази от преяждане Електронно цилиндърче пази от преяждане
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
15.00лв.

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
25.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
30.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
19.90лв.

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА

Коментари към Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:02
    Коментирайте "Въведоха нови разпоредби за третиране на отпадъците от електрическо и електронно оборудване"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
  • Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
  • Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
  • Вулканичните изригвания забавят глобалното затопляне
  • Учените установиха още една причина за глобалното затопляне
  • Не изхвърляйте ролките от тоалетна хартия - направете си украшения от тях
  • Френска компания разработи екологичен самолет
  • Наредба № 2 от 13 септември 2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници
  • 17 екологични навика, които всеки трябва да придобие
  • Глобалното затопляне може да стане причина за смъртта на над 500 хиляди души
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кръв в храчките след третиране на пъпка в носа с антибиотик

преди 2331 дни, 17 часа и 29 мин.

Театрална школа търси нови попълнения за състава си

преди 2545 дни, 19 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival