Кои са държавите - отличнички в рециклирането на отпадъци и какво ни трябва, за да ги достигнем?

В нов доклад на Европейската комисия се обяснява, че това става чрез съчетаване на икономически инструменти. Комбинация от данъци и забрани по отношение на депонирането и изгарянето, схеми за отговорност на производителите и схеми за плащане въз основа на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече" се оказват най-ефективните инструменти за пренасочване на потоците отпадъци към по-устойчиви пътища.
Тези икономически инструменти ще трябва да се въведат по-широко във всички държави членки. Така е, ако ЕС иска да постигне целите, определени в Пътната карта за ефективно използване на ресурсите, а именно нулево депониране, максимално рециклиране и повторна употреба, както и ограничаване на енергийното оползотворяване до неподлежащите на рециклиране отпадъци.
„Отпадъците са твърде ценни, за да бъдат изхвърляни, - коментира еврокомисарят по околната среда Янез Поточник. - Ако се управляват правилно, съдържащата се в тях стойност може да се върне обратно в икономиката. Шест държави членки вече съчетават практически нулевото депониране и висок процент на рециклиране. Те не само използват стойността, съдържаща се в отпадъците, а и в хода на този процес са създали процъфтяващи индустрии и много работни места. Докладът показва как са постигнали това. Чрез подбрана съвкупност от икономически инструменти са направили предотвратяването, повторната употреба и рециклирането на отпадъци икономически по-привлекателно. Сега нашата обща отговорност с държавите членки и местните органи е да гарантираме ефективното използване и разпространението на тези инструменти в целия ЕС. Това е една от главните цели на Пътната карта за ефективно използване на ресурсите".
Опитът в държавите членки показва, че най-добрият начин за подобряване на управлението на отпадъците се състои в съчетаване на следните инструменти:
- Данъци и/или забрани по отношение на депонирането и изгарянето - резултатите от проучването са недвусмислени: процентите на депониране и изгаряне са намалели в страните, където разходите за депониране и изгаряне са се увеличили вследствие на забрани или данъци;
- Схемите за плащане въз основа на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече" се оказаха много ефикасни за предотвратяване на образуването на отпадъци и за насърчаване на гражданите да участват в разделното събиране на отпадъци;
- Схемите за отговорност на производителите дадоха възможност на няколко държави членки да събират и преразпределят средствата, необходими за подобряване на разделното събиране и рециклирането. Разходната ефективност и прозрачността обаче силно се различават в отделните държави членки и при различните потоци отпадъци, затова е необходимо внимателно планиране и наблюдение на тези схеми.
Между отделните държави членки има значителни различия в управлението на отпадъците. Съгласно доклад, публикуван от Евростат на 27 март, шестте най-напреднали държави членки - Белгия, Дания, Германия, Австрия, Швеция и Нидерландия - депонират по-малко от 3% от битовите си отпадъци.
На другия полюс 9 държави членки все още депонират над 3/4 от битовите си отпадъци, сред тях и България. Неотдавнашните статистически данни, публикувани от Евростат, показват непрекъснат напредък в някои от новите държави членки, в които процентите на рециклиране бързо нарастват. Образуването на битови отпадъци също намаля в няколко държави членки, вероятно поради икономическия спад.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМ ПРАХ ЗА ПРАНЕ 2 кг
БИО - Д ТЕЧЕН САПУН ЗА РЪЦЕ С АЛОЕ И ЛАЙМ 500 мл
ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Нова технология превръща морската вода в питейна за минути
- Не изхвърляйте ролките от тоалетна хартия - направете си украшения от тях
- 10 креативни начина да рециклирате бебешкото креватче
- 10 креативни начина за рециклиране на бебешкото легълце
- Как да направим естествен надпис на стена или ограда на градинката си, без да използваме боя?
- 19 реклами, които призовават за промяна в този свят
- Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
- От стари пластмасови шишета и кашон си направете лека и удобна табуретка
- Полски изследователи разработват проект за производството на автомобилни части от плевели
- Превърнете стария велосипед в атрактивна декорация за дома
Коментари към Кои са държавите - отличнички в рециклирането на отпадъци и какво ни трябва, за да ги достигнем?