Да поддържаме мозъка винаги в тонус
Не е достатъчно само да имаме добри гени. Важно е и да водим здравословен начин на живот и да сме оптимисти.
Храна за ума
Храната и питиетата, които консумираме, са от първостепенно значение, ако искаме да поддържаме ума си във форма. "Хранителните вещества подхранват и защитават мозъчните клетки, също както и тялото ни - казва Катрин Колинс, диетолог в болницата Сейнт Джордж в Лондон - Разнообразието е много важно. Приемайте различни храни. Те ще се допълват взаимно, а вие ще бъдете здрави.
Средиземноморската храна
Средиземноморската храна е богата на плодове и зеленчуци, прясна риба, зехтин и червено вино. Тя ще ви предложи всичко, от което имате нужда.
Скорошни изследвания на университета в Колумбия показват, че хората, които следват средиземноморската диета, много по-рядко се разболяват от болестта на Алцхаймер, а тези, които вече са се разболели, живеят по-дълго, ако я спазват.
Доматите - една от основните съставки на диетата - са богати на ликопен. Той е антиоксидант, който унищожава свободните радикали в организма, за които се смята, че са основни причинители на болестта.
Нискогликемичната диета
Друга много популярна диета е нискогликемичната. Според нея трябва да се придържаме към храни, които се разграждат бавно и отделят енергията бавно, за да поддържаме стабилно нивото на кръвната ни захар.
Глюкозата е гориво за мозъка - той се нуждае от постоянно зареждане - казва Урсула Аренс от Британската диетологична асоциация - Ако нивото на кръвната ви захар падне, ефектът върху мозъка е ясен: започвате да се чувствате замаяни, разконцентрирани и дори депресирани".
Нискогликемичните храни съдържат комплексни въглехидрати. Белият хляб и сладките храни и питиета имат висок индекс на гликемичност, което означава, че ще ви е трудно да ги изключите напълно от менюто. Но ако намалите сладките неща например и ако ги приемате заедно с храната - като десерт, ще намалите влиянието им върху нивото на кръвната захар.
Добре балансираното хранене включва зеленчуци и пълнозърнести храни, които имат нисък индекс на гликемичност. Кръвната ви захар ще се повишава бавно и тялото ви ще може да се "справи" с храните, които имат висок коефициент на гликемичност.
Повече омега-3
Редица изследвания показват, че омега-3 мастните киселини подобряват функциите на мозъка. Френско изследване, публикувано в списание "Неврология", доказва, че хората, които редовно консумират храни, богати на омега-3, са с 60% по-малко застрашени от деменция. Тези жизненоважни мазнини се съдържат в мазните риби - скумрията, сардината, сьомгата и рибата тон. Повечето консервирани мазни риби са също добър източник на омега-3, с изключение на рибата тон - при нея процесът на консервиране оказва крайно неблагоприятен ефект.
Не се обезводнявайте
Ако пиете достатъчно вода, ще бъдете много по-работоспособни. Всяка клетка и всеки орган се нуждаят от вода, за да функционират. Това, разбира се, важи и за мозъчните клетки.
Колкото повече остаряваме, толкова по-малко вода пием, тъй като чувството ни за жажда се притъпява. Тогава се обезводняваме. Симптомите на остро обезводняване включват чувство на обърканост, загуба на равновесие и памет. "Необходимото количество вода на ден е различно за всеки човек и за повечето от нас е достатъчно това, което изпиваме, когато сме жадни - казва диетологът Катрин Колинс. - Но колкото повече остаряваме, толкова по-склонни сме да се дехидратираме. Затова, ако забележите че пиете по 3-4 чаши вода на ден, погрижете се да пиете повече.
Добавките
Ако се храните балансирано, няма нужда да приемате добавки. Ако не, веществата, които засилват мозъчната дейност, са фолиевата киселина и витамините В12 и В6. Изследванията показват, че хората, които не ги приемат, по-често се разболяват от деменция. В научните среди обаче съществуват някои опасения, че фолиевата киселина може да доведе до симптоми на недостиг на витамин В12.
Смята се, че гинко билобата подобрява мозъчната дейност, но наскоро проведени изследвания показаха, че всъщност няма чак толкова благоприятен ефект върху деменцията, когнитивните умения и качеството на живот.
Физическите упражнения
Физическата активност е много важна за мозъка. Австрийски учени откриха, че само 20 минути умерени упражнения на ден са достатъчно, за да се подобри значително умствената дейност при хора над 50-години. Достатъчно е да плувате, да играете тенис или просто да се разхождате в най-близкия парк. Затова ако имате 30 свободни минути, най-добрият начин, по който можете да ги оползотворите, е да ги посветите на физическа активност.
Игри за стимулиране на ума
Също както всеки мускул в тялото ни, така и мозъкът има нужда от редовни упражнения. Судокото и кръстословиците са добре за начало, но можете да опитате и интернет игри, които ще регистрират напредъка ви по нива.
Целта на подобни игри е да развиват концентрацията, паметта и математическите умения. Те са сравнително ново изобретение и все още се правят клинични изследвания, които да покажат дали игрите помагат срещу деменцията.
Социално взаимодействие
Разговорите и срещите с приятели са не просто приятни, те са полезни за мозъка. Шведско изследване, в което участват над 1200 души над 75 години показа, че поддържането на социални контакти намалява риска от деменция с цели 60%. Изследователите достигат до заключението, че приятелите и семейството са емоционален и интелектуален стимул, който ни кара да поддържаме мозъка си във форма.
За общото благосъстояние на организма е много важно да имате положителна нагласа към живота. Имате много причини, за да бъдете оптимисти. Може да направите много неща, за да намалите риска от заболяване от деменция и най-важното, че никога не е твърде късно, за да започнете.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГИНКО БИЛОБА + витамин Е таблетки 40 мг * 60 НАТСТИМ
ГИНКО БИЛОБА капсули 60 мг * 100 GNC
ГИНКО БИЛОБА МАКСИ капсули 120 мг * 30 РАМКОФАРМ
ГИНКО БИЛОБА С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ флакон * 10 TNT 21
ГИНКО БИЛОБА капсули 75 мг * 240 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ЖЕН ШЕН + ГИНКО БИЛОБА флакон * 10 TNT 21
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- 5-дневна тренировъчна програма за цялото тяло проектирана за жени
- Смисълът на живота (събран в по-малко от 300 думи)
- Перила
- Черимоя
Коментари към Да поддържаме мозъка винаги в тонус