Да разтълкуваме сами резултатите от лабораторните изследвания
Вашият лекар ви е назначил лабораторни изследвания. Дали ви стана ясно какво сочат те? Какви са показателите, които сочат повишена опасност от сърдечен удар, диабет или ниска активност на щитовидната жлеза. Изглеждате и се чувствате добре, но здрави ли сте в действителност? Рутинните медицински изследвания могат да са наистина показателни, но само ако знаете как да интерпретирате получените резултати.
1. Кръвно налягане
Със сигурност това е най-често срещаното измерване на някакъв телесен показател. Всъщност то сочи силата, която кръвта упражнява върху артериалните стени в резултат на сърдечната дейност.
Числовата стойност на кръвното налягане се състои от две числа. Систолното налягане (по-голямото число) е налягането, което кръвта оказва на артериите по време на сърдечния удар. По-ниското число е диастолното налягане, което отговаря на налягането в артериите по време на сърдечната пауза.
Оптимални стойности: 120/80 mmHg. Всички стойности на кръвното равни или под (умерено) 120/80 се приемат за норма.
Извън нормата: Постоянни (!) стойности на систолното налягане над 140 или диастолното налягане над 90 говорят за артериална хипертония.
Когато систолното налягане е трайно покачено в рамките на 120-139 или диастолното - 80-89, тогава имате прехипертония, което означава, че е твърде вероятно да развиете артериална хипертония.
2. Холестерол
Холестеролът е незаменим градивен елемент на клетъчната мембрана, който също така участва в синтезирането на полови хормони и витамин D. Но твърде високите нива на холестерол в кръвта могат да доведат за развитието на някои заболявания.
Тялото произвежда два вида холестерол:
• HDL, т.нар. „добър холестерол", понижава риска за сърдечносъдови заболявания, тъй като предпазва артериите от натрупването на атеросклеротични плаки.
• Лошият или LDL холестерол има тъкмо обратния ефект. Той допринася за формирането на плаки в големите артерии, които забавят кръвния поток и увеличават риска от сърдечносъдово заболяване.
Освен холестерола съществуват и други фактори, които повлияват неблагоприятно сърдечносъдовото здраве. Такива са триглицеридите.
Оптимални стойности:
• Общият холестерол трябва да е под 5 mmol/l.
• HDL холестерол - под 1,29 mmol/l при мъжете и под 1,03 mmol/l при жените.
• LDL холестерол - под 3 mmol/l за двата пола, а при хора с повишен риск (с миокарден инфаркт, исхемична болест, диабет и периферна съдова болест) - под 2,5 mmol/l.
Извън нормата: Всички стойности над посочените по-горе повишават риска от сърдечносъдови заболявания.
3. C-реактивен протеин (CRP)
C-реактивният протеин е белтък, нормално произвеждащ се от черния дроб. Неговите нива се покачват при наличието на възпаление в организма.
hs-CRP (highly sensitive C-Reactive Protein) представлява тест, който измерва нивата на протеина в кръвта. Хората с високи нива на C-реактивен протеин са с около 2 пъти по-висок риск за сърдечен удар от останалите.
Оптимални стойности: Нива на hs-CRP по-ниски от 1 mg/l показват нисък риск; стойности от 1 до 3 mg/l означават умерен риск.
Извън нормата: Нива на hs-CRP над 3.0 показват висок риск.
4. Тироид стимулиращ хормон (TSH)
TSH се произвежда от хипофизната жлеза и регулира секрецията на щитовидни хормони в кръвта. Хормоните на щитовидната жлеза участват в контрола на голям брой телесни функции, включително процесите на храносмилане, обменните процеси, терморегулация и менструация при жените.
Намалената функция на щитовидната жлеза води до забавяне на обменните процеси в организма - състояние, наречено хипотироидизъм. Симптомите включват необяснимо покачване на тегло, понижен апетит, постоянно чувство на студ, нужда от повече сън, запек, загуба н коса, намалено сексуално влечение, депресия и умора.
Увеличената функция на щитовидната жлеза ускорява прекомерно обменните процеси в тялото - състояние, наречено хипертироидизъм. Симптомите включват необяснима загуба на тегло, повишен апетит, постоянно чувство за топло, проблеми със съня, учестен пулс, диария, изпотявания и нервност.
Нивата на TSH са обичайно високи при хора с хипотироидизъм, тъй като по този начин тялото се опитва да компенсира ниските нива на щитовидни хормони. Аналогична е ситуацията при хипертироидизъм: стойностите на TSH в кръвта са ниски, тъй като тялото се опитва да компенсира повишените нива на щитовидни хормони в кръвта.
Оптимални стойности: TSH от 0,4 до 4,0 mIU/l
Извън нормата:
• Над 4,0 mIU/l показват хипотироидизъм.
• Под 0,4 mIU/l показват хипертироидизъм.
5. Кръвна захар
Изследванията на кръвна захар ще покажат дали тялото преработва кръвната захар правилно, съответно дали е налице диабет или повишен риск от него. Именно диабетът е една от водещите причини за инвалидизация и смърт в развитите страни.
Най-общо казано, когато в тялото навлизат въглехидрати, те се преработват до кръвна захар. При здрави хора хормонът инсулин, който се секретира от задстомашната жлеза, понижава нивата на кръвна захар, която е основен източник на енергия.
При някои хора обаче е налице дисбаланс - задстомашната жлеза не произвежда достатъчно инсулин или тялото не е чувствително към него. В резултат на това се покачва концентрацията на глюкоза в кръвта, т.е. развива се състояние на диабет. Продължителните високи нива на кръвна захар могат да увредят кръвоносните съдове, сърцето, бъбреците, очите и нервите.
Най-честото изследване на кръвната захар се провежда рано сутрин на гладно. При стойности на кръвната захар около и над горната граница, се прибягва до по-задълбочени изследвания, какъвто е например оралният глюкозотолерантен тест - отново се изследва кръвната захар сутрин на гладно, след което човек изпива определено количество глюкоза на прах разтворена във вода и втори път се изследва кръвната захар най-често на 60-тата и 120-тата минута след изпиване на разтвора.
Друг метод на изследване, който дава информация за кръвната захар на пациента от преди 2-3 месеца, е изследването на гликерания хемоглобин (HbA1C).
Оптимални стойности: HbA1C трябва да бъде под 5,7%, кръвната захар на гладно под 6,1 mmol/l, а след втория час от нахранване под 7,8 mmol/l.
Извън нормата:
• Стойности на HbA1C от 5,7% до 6,4% показват предиабет, над 6,4% - диабет.
• Кръвна захар на гладно - над 6,1 mmol/l
6. Костна плътност
Костноминералната плътност е показател за здравината на костите: колкото по-плътни са те, толкова са по-устойчиви.
Костната плътност се измерва чрез изследване, наречено двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия. То е напълно безболезнено, продължава 10-20 минути и е безопасно, тъй като лъчевото натоварване е минимално. При анализ на резултатите се използва сравнение със здрав 30-годишен човек и по този начин се определя т.нар. T-score. При резултат 0 костите са еднакво здрави с тези на 30-годишен човек. По-високите числа показват по-висока костна плътност, а по-ниските - по-ниска.
Подобно на Т-score, Z-score показва каква е плътността на костите в сравнение със здрав човек на същата възраст.
Оптимални стойности: Референтните граници на T-score са в рамките на +1 до -1, докато Z-score е добре да бъде над -2.
Извън нормата:
• Т-score от -1 до -2,5 показва ниска костна плътност - състояние, известно като остеопения.
• Т-score по-нисък от -2,5 показва наличие на остеопороза.
7. Индекс на телесната маса (ИТМ)
Индекс на телесната маса е един от най-точните показатели за количествено и качествено определяне на телесното тегло. То ще ви покаже, дали и с колко сте над или под нормалните килограми за вашата височина.
Индексът на телесна маса се изчислява по формулата: теглото, разделено на квадрата на височината.
Оптимални стойности: ИТМ от 18,5-24,9.
Извън норма:
• Под нормалното тегло - под 18,5.
• Наднормено тегло - 25-29,9.
• Затлъстяване - над 30.
8. Обиколка на талията
Обиколката на талията е показател, който най-точно определя затлъстяването на вътрешните органи.
Оптимални стойности: обиколка на талията под 94 см за мъжете и под 80 см за жените.
Извън нормата: Всичко над тези стойности.
Разбира се, показателите от всеки от изброените тестове, са сравнително прости за интепретация. Но в повечето случаи, за да се достигне до точно определяне на състоянието, следва да се вземат предвид и други важни фактори. Затова винаги е най-добре ако резултатите от тестовете стигнат до вашия личен лекар или специалиста, който е назначил изследването.
Коментари към Да разтълкуваме сами резултатите от лабораторните изследвания