Деликатесите и прическата ни също могат да са причини за главоболие
Обикновено човек си обяснява тези мъчителни състояния с пиенето на алкохол, недоспиване, стрес или всичко заедно. Изненадващо учените добавят още заподозрени към списъка на причинителите на мъчителната болка в слепоочието и тила. Но също така дават и съвети как да бъде избегната или победена.
Ето някои от най-масовите причини, които могат да предизвикат уж безпричинното главоболие и варианти за естествени начини, които могат да го облекчат или дори премахнат:
1. Прекомерно угаждане с деликатеси
Лоши новини за хората, които обичат да си угаждат с пушени, мариновани, сушени деликатеси като сирене, колбаси, риба. Те са много вкусни и се считат за лукс, но често съдържат сулфити, които влияят на кръвоносните съдове и водят до дискомфорт в главата, обяснява Александър Москоп, директор на центъра по главоболие в Ню Йорк. Изненадващо виното също се оказва често срещан провокатор, особено сред нежния пол. Затова едно иначе приятно събиране може да доведе до главоболие - опитваме се да сложим на трапезата изтънчени блюда и ордьоври, нерядко придружени с вино, а се оказва, че голям процент хора всъщност са алергични към питието, без дори да го знаят.
Германски учени начело с Хайнц Декер провели изследване със стотици любители на напитката в западни райони на страната с много лозя и производство на различни видове вино. Резултатите били смайващи - всеки четвърти доброволец показал в някаква степен признаци на алкохолна нетолерантност, които в ежедневието си отдавал на други фактори. Някои леки, но често срещани симптоми включвали зачервяване, лек сърбеж на различни места, хрема, диария, ускорен пулс. Декер съобщава за 2 пъти по-голяма вероятност за винена алергия при жените, отколкото при половинките им. Това е лоша новина особено за тези, които са на режим за редукция на теглото, защото при него алкохолът е изключен от списъка на разрешените напитки, а "при повод" на дамите им е разрешено само чаша червено вино. Екипът предупреждава, че зачервените бузи може да се дължат на обща алкохолна нетолерантност, не само на винена.
Противодействието: водете си дневник на това, което сте яли, когато главата ви е боляла. След като кръгът на заподозрените храни се стесни, опитайте да ги избягвате. Въпреки че изглежда малко досадно и предполага известен период на проследяване, усилието си струва, защото може напълно да елиминира главоболието.
2. Почивните дни
Работили сте усилено цяла седмица, идва събота и неделя, можете да спите доколкото искате, но ето че се събуждате необяснимо рано, при това с подобие на мигрена. Този често срещан феномен е подобен на ефекта от отказването на кофеина. Ако разтъркате очи почти на обед през първия ден на уикенда, това автоматично означава, че ще дадете на организма си обичайното сутрешно кафе много по-късно. Само по себе си това е достатъчно да подведе тялото ви, че отказвате кофеина, и да събуди звяра, наречен главоболие.
Противодействието: Сеймур Даймънд, член от екипа на Декер, препоръчва ставане по едно и също време през цялата седмица, дори и през почивните дни. Той отрича ползата от "отспиването" в събота до обед, защото то нарушава изградения физиологичен ритъм на организма. Освен това проспиването на съботния ден не може да компенсира липсата на сън през седмицата, категорични са учените. Затова е много важно да се спи между 7 и 9 часа всеки ден в зависимост от индивидуалните нужди. Даймънд съветва часовникът да се навива за не по-късно от един час от обичайното време за ставане и обещава рязко намаляване на съботното главоболие.
3. Шефовете и партньорите
Независимо от това дали сте изправени пред предизвикателството да угодите на раздразнителния си началник, или пък се карате с партньора в живота, стресът от това е сред основните причини за болката в слепоочието. За шефа ясно, но защо се получава така и при контакта с много от любимите ни хора? Всъщност негативният ефект не е провокиран от самия човек, който стои насреща, а от акта на раздразнение. А както е известно, близките могат най-много да ни ядосат, защото тяхното поведение не ни е безразлично. Когато човек е гневен, той несъзнателно си поема въздух на по-кратки и чести интервали, обяснява Никол Гласман, експерт от център за здравословен живот в Ню Йорк. При дефицит на кислород кръвоносните съдове се свиват, което може да доведе да главоболие. Освен това стресът може да ни накара да скърцаме със зъби нощем, което безспорно може да причини главоболие.
Противодействието: лесно е да се каже, но е трудно да се диша дълбоко в момент на напрежение и силно раздразнение. Когато усетите, че сте на път да се разтреперите от гняв, вдишвайте "коремно", докато ритмично преброите до 4, и задръжте дъха си за 5-6 секунди, след което издишайте бавно. За да се избегне непълноценното дишане през гръдния кош кинезитерапевти и пулмолози по различни причини съветват да се диша с "корема". Упражнението се повтаря няколко пъти.
4. Мониторът
Ако цял ден се взирате в монитора на компютъра, напрягате очите си до краен предел, казва Даймънд. Вариациите в светлината и яркостта на екрана активират ретината и нервите зад очите, което много лесно може да доведе до мъчително главоболие, при което ви е трудно да се съсредоточите върху работата си. Да не говорим, че дългият престой в една поза пред компютъра е изпитание за правилната поза на тялото и предпоставка за болки в гърба, които се отразяват на цялостното състояние.
Противодействието: начинът да се преборим с "компютърното" главоболие е само един и отдавна известен - 10 минути почивка на всеки час, но кой ли го спазва. Въпреки че е най-добре да станете да се разходите - да си налеете чаша вода, или да отидете да се освежите, или да поговорите с колега, вместо да му звъните по вътрешната линия, има и други варианти за почивка на очите. Можете да прочете нещо по старомодния начин - от хартия, да погледате през прозореца за няколко минути или да направите малко очна гимнастика с мигане, за да овлажните очите си и така да намалите дискомфорта.
5. Миризмите
Никой не се изненадва, когато го заболи глава, докато е на бензиностанцията, но хората често не вярват на приятелите си, когато им казват, че от цигарения дим главата им сякаш ще се пръсне. Мнозина, които страдат от главоболие, имат свръхчувствителност към някои миризми - бензин, цигарен дим, тежки парфюми. Москоп предполага, че само в САЩ над 2 млн. души са алергични към определени аромати, но повечето от тях не го знаят, защото възприемат непоносимостта си към миризми като глезотия.
Противодействието: трудно може да избегнете дразнителите във въздуха, но пък можете да им въздействате. И колкото и странно да звучи, миризмите могат да се изгонят с други миризми - например с етерично масло от лавандула или мента. Първото успокоява и облекчава особено тензионното или т.нар. стресогенно главоболие. Маслото от мента може да се капне на салфетка и така да "изчисти" въздуха наоколо, но не бива да се вдишва отблизо, защото може да дразни очите. Не всички оръжия от този спектър обаче са подходящи. Етеричното масло от чаено дърво например може да предизвика бързо силно главоболие.
6. Прическата
Поддържаната коса автоматично прави човек по-привлекателен. И традиционно обвинението за главоболието пада върху препаратите за фиксиране. Учени от клиника за лечение на мигрена в Лондон обаче посочват опъването на косата като източник на главоболие. В практиката си те установили, че половината от всички преминали през кабинетите им жени страдали от главоболие вследствие на прически, при които косата се опъвала.
Специалистите предупреждават, че периодически излизащата на мода в различни варианти и винаги популярната сред момичетата в основното училище конска опашка в никакъв случай не трябва да е стегната и да опъва скалпа.
Противодействието: решението е лесно - разхлабването на опашката или кока действа като хапче и болката обикновено изчезва в рамките на половин час.
7. Прекрасният слънчев ден
Кой не жадува за идеалния безоблачен, топъл ден, особено с наближаването на зимата? Ярката слънчева светлина и особено отблясъците от гладки предмети, вода или сняг обаче може да причинят силно главоболие, дори мигренен пристъп, предупреждава Кенет Питърс от клиника по главоболие в Северна Калифорния. Ослепителната светлина влияе върху дяла на мозъка, който е отговорен за изпращането на сигнали за болка към останалата част от тялото. Затова ефектът от ярката светлина се сравнява с "директно влизане в мозъка" и моментална болка.
Противодействието: Питърс съветва да се защитим със слънчеви очила с поляризиращ филтър и с максимално висока UVA и UVB защита, тоест и срещу двата вида ултравиолетови лъчи. Очилата трябва да се слагат още преди да се излезе навън и очите да бъдат подложени на внезапен контакт със слънчевите лъчи, включително и през зимата, когато отразената светлина е много силна.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- Хранене по аюрведа
- Как сами да подстригваме косата си на степени (+снимки)
- G43.1 Мигрена с аура [класическа мигрена]
- Термофор (грейка)
- Течна диета
- Как да облекчим мигрената?
- Прилагайте лимонов сок и външно при хрема, афти, главоболие и кръв от носа
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Избягване на киселинни храни
Коментари към Деликатесите и прическата ни също могат да са причини за главоболие