ДОБРЕ ДОШЛИ, КОЛИКИ!
Кои са виновниците за коликите?
• Нека започнем от факта, че още при първото хранене на мъничето с кърма или адаптирано мляко в стомахчето му се образуват балончета с газ. Това е съвсем нормално и е резултат от преработването на лактозата, протеините и другите хранителни вещества, които новороденото приема чрез храната.
• Друг фактор са храните, които консумира майката. Цитрусовите плодове, някои зеленчуци (доматите) са с по-висока киселинност. Проблем са също млечните протеини, които се съдържат в млякото, сиренето, маслото и др. Чрез отделянето им в кърмата те могат да предизвикат дискомфорт при новороденото. Други храни, които трябва да се избягват са соята и фъстъците. Ако имате съмнения, че вашият хранителен режим може да провокира засилване на коликите при бебето, отстранете проблемните храни за период от 2 седмици и проследете резултата.
• Поглъщането на въздух при хранене на бебето също предизвиква коликите. Затова се препоръчва мъничето да е изправя да се оригне на всеки 5 минути по време на сукане. Ако малкото се храни с биберон, проверете отворът му да не е нито прекалено малък, нито прекалено голям, защото и в двата случаи се поглъща повече въздух.
• Синдромът на хиперлактация. При някои жени има увеличено производство на кърма. В този случаи гърдите произвеждат повече предно мляко (съдържащо повече вода и лактоза) отколкото по-хранителното задно мляко. Освен че водата и лактозата водят до образуване на газове, детето иска да суче по-често, защото не си набавя достатъчно хранителни вещества, както е при задното мляко. Мъничетата с такъв проблем наддават по-бързо и имат по-болезнени колики.
• Стрес и плач. Децата, които са по-чувствителни към околната среда - като шумове, светлини, миризми и т.н. са по-склонни към образуване на колики. Важно е да не забравяме, че чрез плача малките общуват, когато са гладни, уморени или им се играе. Когато кърмачето плаче, то също поема повече въздух, който образува балончета в стомаха му.
Защо балончетата с газ причиняват дискомфорт и спазми?
В нормална ситуация при възрастния организъм газовете не причиняват проблеми, защото лесно се изхвърлят благодарение на развитата мускулатура на стомаха. При мъничетата обаче червата са доста лениви. Освен това все още не са се развили добрите бактерии на чревната флора, с помощта на които да се елиминира киселинността в малкото стомахче. Ето защо изтласкването на газове е много трудно. Вместо това се образуват газови джобове, които водят до колики или хълцане. Специалистите педиатри смятат, че през първите 13 седмици от живота на малкото храносмилателната му система се учи да функционира.
Как да помогнете на малкото при колики?
• Задължително изправяйте детето по време на хранене, за да се оригне.
• Масажирайте внимателно коремчето му.
• Затоплете корема на малкото.
• Гушнете малкото и го залюлейте.
Важно е да знаете...
Много често при колики се препоръчва медикаментозно лечение. Бъдете много внимателни в такива ситуации. Специалистите категорично отричат хранителни добавки, които съдържат сода или етерични масла. Една от възможностите са различните лекарства, които съдържат симетикон. Това е детергент - вещество, което прави малките балончета с газ по-големи и така може да предизвика отвеждането им от организма. Симетиконът би могъл да помогне само в случай, че изхвърлянето на газовете стане бързо. Ако това не се случи, мехурчетата попадат от горната в долната част на храносмилателната система в газови джобове и предизвикват по-болезнени спазми. Веществото не може да повлияе на тонуса на стомашната мускулатура или на поселването на стомашната лигавица с добрите бактерии - процеси, които са част от естественото съзряване на стомаха. Ето защо най-добрият избор е безопасният и високоефективен препарат на Немския хомеопатичен съюз Ентерокинд. Той съдържа:
• Колоцинт - предпазва от образуване на газови джобове;
• Магнезиев хлорид - помага за безболезненото отвеждане на газовете;
• Сантонинов пелин - успокоява стомашното неразположение при нервните деца;
• Суроватка от краве мляко - води до съзряване на лигавица на стомаха;
• Лайка - има отпускащо и успокояващо действие за организма.
Златно правило!!!
Не чакайте болезнените спазми, за да търсите варианти за лечението им. Немският хомеопатичен съюз съветва да започнете да давате Ентерокинд още в първата седмица от живота на вашето бебе. При остри симптоми се препоръчва дозировка от 3 капки през час до 6 пъти дневно. За профилактика 3 пъти по 3 капки дневно. Така спокойни ще посрещнете коликите заедно с вашето бебче, но и по-бързо ще ги изпратите
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
БИОХЕРБА ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА КЪРМАЧКИ * 20
МЕДЕЛА СОЛО ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 101041612
Безплатна доставка за България!БОИРЕР УРЕД ЗА ЗАТОПЛЯНЕ НА БЕБЕШКИ БУТИЛКИ И ХРАНА BY 52
КОНТЕЙНЕР ЗА КЪРМА 100 мл.
ЛОРЕЛИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА SAVE YOUR TIME
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Калкулатор на пола на бебето
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- Колики
- Диария при кърмени бебета
- Как да свалим температурата при бебе
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Давайте на бебето неподсладен чай от анасон при колики и газове
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
Коментари към ДОБРЕ ДОШЛИ, КОЛИКИ!