Доц. Маруся Лилова: Майките не бива да изпадат в паника при всяко закашляне на детето
Кашлицата може да е първи симптом на инфекция на дихателните пътища, но и да издава по-сериозни възпаления като бронхиолит, бронхиална астма или пневмония, казва доц. Маруся Лилова, началник на детската клиника в болница "Токуда". Майките не бива да изпадат в паника при всяко закашляне на детето, но и не бива да чакат прекалено дълго с посещението при педиатъра, съветва тя.
За да се избере лечение, е важен характерът на кашлицата - колко дълбока, продължителна или мъчителна е тя. Невинаги е необходимо още при първите прояви да се започне с даването на медикаменти, казва специалистката. Кашлицата е симптом на възпаление или дразнене в обастта на гърлото - алергени, прах, смог. В есенно-зимния сезон повечето малки пациенти имат възпаление и затова, ако тя продължава дни, е добре лекар да назначи лечение.
Кашлицата всъщност е защитен механизъм, чрез който организмът се стреми да изхвърли дразнещия агент и патологичната секреция в дихателните пътища, пояснява доц. Лилова. Ако само гърлото е зачервено, кашлицата е суха и непродуктивна. В някои случаи, когато има възпалена трета сливица (аденоидит), е характерна кашлицата в легнало положение. Често тя е съпроводена и от хъркащо дишане. Среща се при много деца. Аденоидитът може да е много сериозно заболяване, въпреки че не е пневмония или бронхит.
В други случаи кашлицата може да е суха и мъчителна, на пристъпи (спастична). Може да е пристъп при бронхиална астма, алергично състояние или дори коклюш, когато детето издава звук, сякаш "кукурига". Накрая често се стига до повръщане.
Точното описание на симптомите е важно, за да се ориентира по-добре лекарят. На пазара има голям избор на препарати, с които родителите могат да облекчат симптомите на кашлицата. Повечето въздействат на периферно ниво - повлияват възпалителния процес в лигавицата на дихателните пътища, обяснява доц. Лилова.
Облекчават и втечняват мукуса - секрет, който се образува при тези възпаления, който по този начин се отхрачва по-лесно. Добър препарат е новият сироп "Гринтус Педиатрик", който е 100% натурален и биопродукт, изтъква педиатърката. Дава се на пациенти над 2 г. Не съдържа ГМО, а формата за възрастни и деца над 12 години е подходяща и за диабетици. Сиропите "Гринтус" съдържат живовляк, гринделия и мед, които облекчават симптомите на кашлицата, втечняват секрета, имат противовъзпалителен и регенериращ ефект. Може да се използват при бронхити, пневмонии, но и само при суха кашлица от възпалено гърло.
Сиропът за кашлица може да се приема, докато симптомите отшумят. Обикновено 10-15 дни са достатъчни. Натуралните препарати влизат във взаимодействие с анбитиотиците, които се изписват при усложнения на вирусната инфекция, но те не си вредят, а взаимно се подпомагат, казва още доц. Лилова.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40
УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Спастична кашлица
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Бронхит
- Кодеин
- Компрес с мед срещу кашлица при деца
- Домашни средства срещу цистит при деца
Коментари към Доц. Маруся Лилова: Майките не бива да изпадат в паника при всяко закашляне на детето