Как активно да участваме в живота и образованието на детето си - шест полезни стъпки
Вярно е твърдението на мъдрите хора: "Детето не влиза в живота ни с готови инструкции за отглеждане и възпитание".
Научаваме се да бъдем добри родители така, както детето ни се научава да ходи, да се храни, да пише, да чете... А когато сме в патова ситуация, от която не виждаме изход, най-разумно е да се възползваме от опита на родителите с по-дълъг "стаж".
Американски психолози събраха полезни напътствия в своеобразен наръчник за родители на ученици.
Според специалистите най-важното в отношенията с децата ни е да им покажем, че ни пука за всяко едно нещо, което се случва в живота, сърцето и ума им, че ни е грижа както за отличната оценка, така и за слабата, както за счупената играчка, така и за новите приятелства.
След този старт следват и шест лесни стъпки, които не само ще ни сближат с детето ни още повече, но и ще направят ролята ни в живота му незаменима.
- Вярвайте в детето си, но не само това.
Кажете му, че вярвате в него. Кажете на детето си, че е добър човек, че носи голям потенциал и трябва да го развие. Децата притежават невероятна способност да се учат.
- Помагайте му с домашните, съветвайте го и коментирайте с него.
А ако то не иска да ги пише, започнете отдалеч - обяснете му, че всеки има своите задачи и задължения, покажете му собствения си органайзер и му помогнете да си направи свой, насърчавайте го да вписва в него задачите си, веднага щом ги получи.
- Във времето, определено за занимания с домашните, спирайте компютъра и телевизора.
Колко време ще отделя детето ви за домашните зависи от възрастта му и от учебната му програма, консултирайте се с учителя му и имайте предвид, че колкото по-малко е детето ви, толкова по-бързо ще се уморява, затова разделяйте уроците на няколко сесии.
- Направете всичко възможно да накарате детето си да заобича книгите.
Започнете с четенето на приказки и различни детски списания. Обърнете внимание на това какво го вълнува и кои теми са му интересни. Важно е да възпитате обичта към четенето още докато детето ви е малко, това ще даде плодове на по-късен етап от живота му. Направете му собствена библиотека, подреждайте заедно книгите, говорете му за авторите, направете му собствена карта за библиотеката и го насърчавайте само да избира книжка за четене. Личният пример е също много важен, затова нека и вас да вижда често с книга в ръка.
- Не пропускайте удобен случай да уверите детето си, че може да ви има доверие, че може да ви сподели всичко.
Нека то да расте с увереността, че ви е грижа за всяко едно нещо, което се случва в живота му, че винаги може да дойде при вас и да се оплаче от проблемите в училище или да ви се похвали с постиженията си. То трябва да знае, че винаги сте там за него - както да го утешите и да го защитите, така и да се радвате и празнувате с него.
- Играйте с детето си.
Не всичко в живота е уроци, домашни, задачи и задължения. Забавлявайте се заедно. А вече се предлага толкова богат избор от игри, които са си чисто упражнение по математика и граматика. Проявете доза хитрост и се снабдете с няколко такива - така освен че ще се забавлявате, и ще се упражнявате. Доказано е, че образователните игри подобряват уменията за четене, писане, смятане и съобразителност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЕРЛАТА, КОЯТО СЕ ОСВОБОДИ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
МОЯТ ДНЕВНИК: В ЗООПАРКА - ХЕРМЕС
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
Коментари към Как активно да участваме в живота и образованието на детето си - шест полезни стъпки