КАК СТЕ С ХОЛЕСТЕРОЛА?
Това странно вещество хем ни е приятел, хем ни е враг. Приятел е, защото влиза в състава на всяка клетка, участва във формирането на клетъчните мембрани:частично ние сме направени от холестерол. Враг е, защото е склонен да се отлага по стените на кръвоносните съдове и да ги запушва.
Преди се смяташе, че ако равнището на холестерола е повишено, това означава, че и рискът от развитие на атеросклероза нараства. Сега учените знаят, че това все още нищо не означава. Важно е в какви молекули-преносвачи /липопротеиди/ се намира основната част на холестерола. На този принцип той е поделен на „добър" и „лош" и е изведена формулата на индекса на атерогенността. С негова помощ медиците прогнозират риска от развитие на инфаркт и инсулт: ако индексът е над 3 единици, трябва да се вземат мерки.
Сумата от тези показатели се нарича липиден профил - изследване, което всеки след 35 години трябва да си направи, дори и да няма никакви оплаквания.
КОИ СА НАЙ-ВАЖНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ НА ЛИПИДНИЯ ПРОФИЛ?
Главният е равнището на общия холестерол. Ако той е в нормата, като правило и другите показатели са добри. Ако е над нормата, лекарят се интересува точно кой холестерол преобладава. „Лошият" е основният виновник за появата на атеросклеротични плаки. „Добрият" отговаря за извеждането на лошия. Има също така и равнище на триглицеридите - неговото повишаване говори за нарушаване на мастната обмяна.
КОЛКО „ЛОШ" ХОЛЕСТЕРОЛ Е ДОПУСТИМ БЕЗ ВРЕДА ЗА ЗДРАВЕТО?
До неотдавна се смяташе, че безопасното равнище е до 2,2 ммол/л. Но през последните години се появиха данни, че равнището под 1,8 ммол/л говори за още по-малък риск от атеросклероза. Така че колкото по-ниско, толкова по-добре.
ХОЛЕСТЕРОЛЪТ НИ Е ПОВИШЕН. КАКВО ДА ПРАВИМ?
Ако надвишаването е незначително и засяга предимно „добрия" холестерол, просто яжте по-малко мазни храни и след известно време повторете изследването. Ако е повишен „лошият" холестерол, първата крачка пак е правилното хранене. Това може да се окаже напълно достатъчно. Можете да започнете прием на биоактивни добавки с мастни киселини Омега-3. Ако след 3 месеца холестеролът продължава да си остава висок, трябва да започнете лечение със статини. Тези препарати позволяват да се понижи равнището на холестерола до нормата: след няколко месеца общият холестерол се намалява с 25%, липипротеидите с ниска плътност - с 35%, а равнището на липопротеидите с висока плътност се повишава с 5-8%. Но ако се отменят статините, цифрите бързо могат да се покачат до предишните си опасни значения.
ИМА ЛИ ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ПРИ ПРИЕМА НА СТАТИНИ?
При всичко заболявания на черния дроб /изразена мастна дистрофия, цироза/. Състоянието на този орган задължително трябва да се оцени преди приема на статините. За това трябва да се направи изследване на липидния профил и паралелно с това на ферментите АСТ и АЛТ. Това се прави два пъти - 6 и 12 седмици след началото на терапията със станините, а след това на всеки шест месеца.
КОЛКО ЧЕСТО ТРЯБВА ДА ЕС ПРАВИ ЛИПИДЕН ПРОФИЛ?
При нормални резултати е достатъчно да се повтаря на всеки 5 години. Ако холестеролът е повишен и лекарят е предписал диета или станини, нивото му трябва да се следи по-често - първо на 3, а след това на 6 месеца.
КАК ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕТО?
12 часа преди изследването не бива да се храните и да пиете сладки газирани напитки, чай, кафе.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА ФОРМУЛА ПРИ ХОЛЕСТЕРОЛ капсули * 100
ЛЕГАСИЛИН капсули * 60 БУРОВ
ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 150 SANCT BERNHARD
ХОЛЕСТЕНОРМ 50 мл
ЯРДЛИ МАГНОЛИЯ И ОРХИДЕЯ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО 250 мл
ПЕ НУТРИШЪН ХОЛИН + ИНОЗИТОЛ таблетки * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Хирургически дренаж
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Висок холестерол
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Висок HDL холестерол
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- И билките имат странични ефекти
- Пълна кръвна картина (ПКК)
Коментари към КАК СТЕ С ХОЛЕСТЕРОЛА?