КОГАТО СЕКСЪТ БОЛИ….
• По-лесно е те да се предотвратят, отколкото след това да се лекуват
Болезнеността при полови сношения е едно от често срещаните сексуални нарушения. Това състояние се нарича още диспареуния и означава повтаряща се или устойчива болка. Тя се появява по време или след полово сношение както при жените, така и при мъжете. По-често се случва при жените, като често съвпада с вагинизма.
Смята се, че 30 на сто от сексуалните дисфункции се появяват след хирургична операция на гениталите. В около 30-40 на сто от случаите се намесва и патология на тазовите органи. Известно е и това, че около 15 на сто от по-зрелите жени няколко пъти в годината също изпитват дискомфорт при полов акт.
ДИСПАРЕУНИЯТА ЛИШАВА ЖЕНАТА ОТ СЕКСУАЛНА НАСЛАДА и може да доведе до влошаване отношенията й с нейния партньор. Болезнените сексуални актове водят до психологичен дискомфорт и невротични нарушения, защото се потиска сексуалната възбудимост и не се стига до оргазъм. Страхът от очакваната болка сковава жената и понижава удоволствието от секса, дори свежда това удоволствие до нулата.
Жената почти е принудена да избягва половите сношения или да се въздържа от тях. Ако партньорът й не се съобрази с нейното състояние и продължи акта, въпреки изпитваната болка, това е допълнителна психологична травма. Ето в тези случаи често се присъединява вагинизмът, а това задълбочава сексуалното нарушение.
Болките или болезнеността може да възникнат във всяка точка на женските полови органи и да имат различен характер - остър, или само леко раздразнение, което изчезва впоследствие.
Нерядко болките при секс са директно свързани с емоционално-психологичната сфера и са предизвикани от емоционалното състояние на жената.
Във всеки случай, за да установите диагнозата и да помогнете както на себе си, така и на партньора си, трябва да потърсите помощта на специалист.
И МЪЖЕТЕ НЕ СА ЗАСТРАХОВАНИ
При мъжете диспареунията най-често е предизвикана от органични причини. Например прекалено стегната и опъната кожичка на половия член. Тя не се забелва по време на ерекция и причинява болка в тази област. Друга причина е т.нар. болестта на Пейрон, при която се появяват склеротични плаки на половия член. А те водят до изкривяване на „детеродния орган". Временна болезненост при полово сношение се появява и при леко протъркване на „юздичката" на половия член.
ИМА ЛИ СПАСЕНИЕ?
Лечението зависи не толкова от лекаря и психолога, колкото от отношението между партньорите един към друг. От техните сексологични и дори психологически знания. Лечението предполага преди всичко да се изясни причината за възникналото разстройство. И да се провежда комплексно.
Ако е възникнал психологически проблем, основните предпоставки за по-нанатъшен „секс без проблеми" според специалистите са:
- Наличие на достоверна и достатъчна информация за вашата собствена сексуалност, за сексуалността на вашия партньор и за секса въобще;
- Акцентирайте на полученото удоволствие;
- Поддържайте благоприятна обстановка за секса, благопожелателна, свободна и топла атмосфера
- Научете се да се радвате на секса, защото състоянието на напрежение, враждебност и раздразнение само пречи за нормално възбуждане и секс;
- Общувайте и телесно, и словесно, невербално;
- Бъдете настойчиви в изразяване и реализация на своите желания, а също и максимално чувствителни към желанията на партньора си;
- Бъдете готови да удовлетворите тези желания;
- Свикнете да разбирате физиологическите различия между половете и партньорите като различни индивидуалности.
За постигане на всичко това обаче е необходима продължителна психотерапия с двамата партньори, насочена към регулиране на техните партньорски отношения, към възстановяване на тяхната сексуалност. Така ще се избавите от страховете и ще добиете сексологични и психологически познания.
ВЪЗПАЛЕНИЯ, ИНФЕКЦИИ И ДИАБЕТ СА СРЕД ПРИЧИНИТЕ ЗА БОЛКА ПРИ ПОЛОВ АКТ
Има и няколко физиологични причини за болките при секс:
Недокосната или чувствителна девствена ципа.
Възпаления и инфекции - различните вагините, цервицити, инфекция на мястото на девствената ципа, възпаление на бартолиновите жлези, сраствания, ендометриоза и други заболявания на тазивите органи
В постменопаузата се променя хормоналният фон, настъпва недостиг на естрогени при жените. Това води до изтъняване на влагалищната лигавица, а атрофичните процеси прогресират. Понижава се овлажняването и поради тези причини половият акт носи неприятни усещания и болка.
При някои заболявания на организма също могат да възникнат различни сексуални разстройства. Например при инсулинозависим захарен диабет настъпват не само атрофични изменения във влагалищната лигавица, но и в уретрата, пикочния мехур, в тазовото дъно.
Всичко това води до инфекция и формиране на неврогенен пикочен мехур, а оттам - до понижаване на половото влечение, до диспареуния и депресия.
Макар и рядко, болка може да възникне и поради клиторни сраствания или вродени дефекти.
И не на последно място - грубият полов акт също може да предизвика болка и страх от половия акт въобще. Впоследствие се стига до диспареуния и дори до вагинизъм.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИМАЛАЯ МЕНОСАН таблетки * 60
НЕЙЧЪРС ПЛЮС SOURCE OF LIFE МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60
ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл
У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
НАГЛЕЗЕНКА N3 * 1брой РОТЕМЕЛ КЛАСИК
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимни тайни за мъжа и жената
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кодеин
- Син лотос, Син египетски лотос
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Сексуални проблеми
Коментари към КОГАТО СЕКСЪТ БОЛИ….