Кога е най-добре да се поставят силанти на детските зъбки?
Подобно на повечето заболявания, най-добрият начин за лечение на кариес е да се вземат превантивни мерки за защита на зъбите. Кухините в зъбите се получават, когато микробите в устата използват захарите (и не само) от храните за производство на киселини, които след това започват да разграждат зъбите като извличат минералните му съставки.
Един от начините за предотвратяване на развитието на „дупки" по зъбите е редовната устна хигиена. Често, обаче, това не е достатъчно. Като допълнителна защита за част от зъбите може да се използват денталните силанти. Те се прилагат предимно при деца, от 5 до 8-годишна възраст до тийнейджъри, като профилактика на кариеса при новопробили постоянни зъби, най-вече кътници.
Най-рисковите за развитие на кариес зъби са разположени в задната част на челюстта. Тези зъби са предразположени към формиране на изменения по дъвкателната си повърхност, тъй като често получават по-малко внимание при четкането за зъбите и съответно се атакуват повече от киселините в устата.
Денталните силанти действат като защитна бариера върху зъбите, като се поставят върху дъвкателната им повърхност. Тази бариера обхваща браздите и цепнатините по дъвкателната повърхност на зъбите, като по този начин ги предпазва от киселините, причиняващи кариес.
Денталните силанти могат да се задържат по зъбите за различен период от време, но след като се изхабят, е възможно да се поставят отново други силант. Така се осигурява една допълнителна защита за по-дълъг период от време. Използването на дентални силанти за защита на зъбите не е нова практика, в действителност се използва още от началото на 1960 година.
В по-голямата част от случаите силантите се прилагат при малки деца, за да се осигури защитата на млечните зъби, но също така е препоръчително поставянето на силанти и на постоянните детски зъби. Важно е да се осигури здравословен начин на живот на млечните зъби на детето, така че когато постоянните зъби поникнат те също да са здрави. Поставянето на силанти скоро след поникването на постоянните зъби им осигурява пълноценно завършване на минерализационния процес, преди да са започнали да функционират.
Д-р Богомил Стоев, лекар по дентална медицина
Коментари към Кога е най-добре да се поставят силанти на детските зъбки?