Липсата на ласки променя клетките на бебето
Ласките към бебето пораждат не само емоционални връзки, но и се отразяват на молекулярно ниво при кърмачетата. Откритието е на учени от Университета на Британска Колумбия и от Изследователския институт към ВС Детска болница.
В тяхното проучване участвали 94 здрави бебета на 5 седмици заедно с техните родители. Майките и бащите трябвало да описват в дневник поведението на своите деца, включително в такива ситуации на плач, хранене и спане. Имали за задача да отбелязват и честотата на физическите контакти, които разменяли с тях. След години, когато малките момчета и момичета станали на 4,5 г., изследователите взели ДНК проби от вътрешността на бузите им.
За да проверят дали има някакви разлики между децата, които са получили много ласки от своите родители, и онези, които не са, учените наблюдавали така наречения процес ДНК метилиране. Той представлява добавяне на метилови групи към две от четирите нуклеотидни бази в молекулата на ДНК. Метиловите групи действат като превключватели, които влияят на клетъчната функция чрез контролиране на генната активност.
В резултат на това експертите открили удивителни и постоянни различия между децата, които са се радвали на гушкане от страна на своите родители, и останалите, които не са имали този късмет. Клетките на онези, които получавали малко ласки, били по-малко зрели, отколкото би трябвало да бъдат. Най-голямо отражение имало върху клетките, които играят важна роля в детския метаболизъм и имунната система.
Според учените това може да доведе до недостатъци в развитието им и закъснения в растежа. По-бавното епигенетично остаряване при децата е индикация за неспособност за израстване, обяснява д-р Майкъл Кобър, доцент в Център за молекулярна медицина и терапия към Университета на Британска Колумбия.
Изследователите са насочили усилията си да проследят дали биологичната незрялост вследствие липсата на физически контакт има последици за здравето на децата, особено за тяхното психологическо развитие.
Предишни проучвания установили, че нежните докосвания имат положителен ефект върху по-нататъшното развитие на преждевременно родените бебета. Ласките подобряват съня, благодарение на тях недоносените деца по-добре понасят болезнените медицински процедури. Преждевременно родените бебета, подложени на различни процедури, показват ниска реакция към допир. Но въпреки това онези, които получават повече ласки от своите родители, имат по-силна реакция спрямо физически контакт.
Специалистите са на мнение, че нежното докосване, особено кожа до кожа, е едно от най-важните неща, които родителите могат да направят за своите бебета.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: naturalnews.com
Снимка: siliconvalleyglobe.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАМЕРА СИЛИКОНОВА ЧЕСАЛКА ЗА ВЕНЦИ ЗА БЕБЕ
СЕБА МЕД БЕБЕ МАСАЖНО ОЛИО 150 мл
ЛАКТАНА БИО БЕЗМЛЕЧНА КАША С ПШЕНИЧЕН ГРИС, ЯБЪЛКА И БАНАН ОТ 6 месец 175 гр.
Б-МАКС КОМПЛЕКТ ЗА НОКТИ ЗА БЕБЕ 12415
ТЕНА ЛИГАВНИК S/M 37/48 см. * 150
АВЕНТ ЗАЛЪГАЛКА УЛТРА СОФТ 6 - 18 м. * 2
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Диференциране на пола
- Естествени продукти и методи против подсичането при бебета
Коментари към Липсата на ласки променя клетките на бебето