Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Лумбаго - попадате ли в рисковата група?

Лумбаго - попадате ли в рисковата група?

от 17 окт 2011г.
Лумбаго - попадате ли в рисковата група? - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Лумбагото представлява болка в долната част на гърба. Причината за появата й често остава неизяснена. Може да възникне след повдигане на тежки предмети, след прекаляване с физически упражнения или преумора на гръбнака. Изразява се в разпъване на връзките между прешленните дискове и ставите им. Може да доведе до дискови хернии, както и до сериозни нарушения на двигателната активност. Друга причина е спазъм на мускулатурата около засегнатия прешлен. Проблемите с костно-ставния апарат на гръбнака могат да се превърнат в остри или хронични заболявания на гръбначния мозък и нервните коренчета, които произтичат от него. Радикулитът е възпаление, което протича с болка и намален обем на движения. Понякога се лекува с противовъзпалителни препарати, друг път и с операция. Когато няма структурни нарушения на костите и сухожилията, а само възпаления на мускулите, може да се прилагат всякакви методи за борба с отоците. Това са топли компреси, бани, масажи. Най-доброто решение е консултация с рехабилитатор, ревматолог и невролог. Медицинската консултация е необходима, за да се отхвърлят някои заболявания, които влизат в диференциалната диагноза на лумбагото. А ограничения на движенията могат да възникнат при бъбречна колика, бъбречнокаменна болест, цистит, ендометриоза, възпалена или пукната киста на яйчника и др. Застрашени ли сте от лумбаго, преценете сами. 

1. Повдигате тежки предмети: 1) вкъщи; 2) на работа; 3) навсякъде; 4) никъде, избягвате подобни неща?

А. Отговор №3..........................3

Б. Отговор №1 и/или №2..........2

В. Отговор №4...........................1

2. Налага ви се да го правите:

А. Често.....................................3

Б. Рядко......................................2

В. Никога...................................1

3. Кои от следните движения извършвате всекидневно на работа, у дома, докато спортувате или се занимавате с танци, туризъм и други: 1) навеждане; 2) усукване около кръста; 3) протягане нагоре или в други посоки; 4) други по-необичайни движения, свързани с цялото тяло?

А. Едно от изброените.............2

Б. Две и повече от изброените.....................................................3

В. Нито едно от изброените....1

4. Походката ви е:

А. Леко прегърбена.................3

Б. Изправена.............................1

В. Не мога да преценя...............2

5. На колко години сте:

А. До 25 години..........................1

Б. Между 26 и 55........................3

В. Над 56.....................................2

6. Наддали ли сте на килограми в последно време?

А. Да, над 10 килограма...........3

Б. Не съм изобщо......................1

В. Да, но под 10 килограма.......2

7. Имате ли близки, които да страдат от следните заболявания на гръбначния стълб: 1) болест на Бехтерев; 2) дистрофия; 3) мускулни проблеми?

А. Едно от изброените.............2

Б. Две или всичките три...........3

В. Нито едно от изброените....1

8. Страдате ли от артрит?

А В една-две стави от тялото.. 2

Б. В три и повече стави на тялото.....................................................3

В. Не страдам от подобна болест..................................................1

9. Боледувате ли от остеопороза?

А. Отдавна.................................3

Б. Отскоро.................................2

В. Не............................................1

10. В последно време слабеете неконтролирано?

А. Вярно.....................................3

Б. Грешно. Пълнея неконтролирано............................................2

В. Грешно. Няма промяна в килограмите ми................................1

11. Имали ли сте друг път епизоди на остри болки в гърба?

А. Повече от веднъж................3

Б. Само веднъж.........................2

В. Никога...................................1

12. Лекувате ли се с кортикостероиди - на хапчета или венозно:

А. Продължително време, например повече от 2 седмици........3

Б. По-малко от две седмици....2

В. Изобщо не съм приемал(а) подобни лекарства или само съм ползвал(а) инхалатори против астма..............................................1

13. Болката в гърба се появява внезапно и остро?

А. Винаги...................................3

Б. Понякога...............................2

В. Никога не ми се е появявала подобна болка..............................1

14. По кое време на деня е най - силна?

А. Сутрин...................................3

Б. Не мога да определя.............2

В. Нямам подобни болки.........1

15. Чувствате ли се потиснат(а)?

А. През цялото време..............3

Б. В определени части на денонощието.........................................2

В. Не се чувствам по този начин...................................................1

Резултати:

До 15 т. Твърде малко е вероятно да бъдете засегнати от лумбаго. Все пак трябва да внимавате и да не предизвиквате съдбата. Избягвайте резките движения, преди да сте загрели добре или да сте потренирали известно време.

От 15 до 30 т.Съществуват сериозни предпоставки за поява на лумбаго. Необходимо е да ограничите движенията. Препоръчително е да спрете активните движения в кръста, спортуване или други за няколко седмици дори месеци. Ако болките се усилят, ангажират и краката ви, консултирайте се с невролог.

От 31 до 40 т. Избягвайте медикаменти, които увреждат допълнително костите. Ограничете пълнеенето. Направете усилия да отслабнете.

Така ще облекчите товара върху гръбнака си. Но в никакъв случай не започвайте рязко упражнения за тялото. Рискувате да задълбочите проблемите с прешлените и дисковете между тях в гръбнака. Консултирайте се с невролог, физиотерапевт, треньор.

Над 41 т. Ако болката се появява все по-често, води до намаляване на силата на краката, загуба на контрол над естествените нужди, влошаване на болката при лягане по гръб, обърнете се към невролог. Възможно е да е налице сериозно притискане на нервни окончания и няма да можете да се справите само с топли компреси вкъщи.

Д-р Веселин Тенев
Още по темата:
  • Как да излекуваме шиповете без лекарства? Как да излекуваме шиповете без лекарства?
  • БЪНДЖИ СКОКОВЕТЕ - НЕСРАВНИМО УДОВОЛСТВИЕ, НО И ДОЗА РИСК БЪНДЖИ СКОКОВЕТЕ - НЕСРАВНИМО УДОВОЛСТВИЕ, НО И ДОЗА РИСК
  • Хлорираните басейни увеличават риска от рак? Хлорираните басейни увеличават риска от рак?
  • Кои професии водят до затлъстяване? Кои професии водят до затлъстяване?
3.5/5 6 оценки

Продукти от Framar.bg

ВОЛТАРЕН стомашно-устойчиви таблетки 50 мг * 20
2.11€ / 4.13лв.

ВОЛТАРЕН стомашно-устойчиви таблетки 50 мг * 20

ВОЛТАРЕН стомашно-устойчиви таблетки 25 мг * 30
1.74€ / 3.40лв.

ВОЛТАРЕН стомашно-устойчиви таблетки 25 мг * 30

ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ СПОРТ гел 1.16% 100 г
12.07€ / 23.61лв.

ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ СПОРТ гел 1.16% 100 г

ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ гел 1.16% 50 г
6.87€ / 13.44лв.

ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ гел 1.16% 50 г

ВОЛТАРЕН супозитории 100 мг * 5
3.82€ / 7.47лв.

ВОЛТАРЕН супозитории 100 мг * 5

ВОЛТАРЕН супозитории 50 мг * 10
2.20€ / 4.30лв.

ВОЛТАРЕН супозитории 50 мг * 10

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10
1.53€ / 2.99лв.

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментари към Лумбаго - попадате ли в рисковата група?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лумбаго - попадате ли в рисковата група?
    www.framar.bg 
    на 03 August 2026 в 19:37
    Коментирайте "Лумбаго - попадате ли в рисковата група?"

Вижте още

  • Нашето здраве
  • Болка в петата - причини и домашно лечение
  • Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Мелатонинът – кога е ефективен и безопасен ли е за деца и възрастниМелатонинът – кога е ефективен и безопасен ли е за деца и възрастни

Мелатонинът – кога е ефективен и безопасен ли е за деца и възрастни

от 03 авг 2026г.Прочети повече
Премахват изцяло тумор, тежащ 600 грама, от корема на 26-годишна женаПремахват изцяло тумор, тежащ 600 грама, от корема на 26-годишна жена

Премахват изцяло тумор, тежащ 600 грама, от корема на 26-годишна жена

от 03 авг 2026г.Прочети повече
Дигитален инструмент улеснява работата с ученици със синдром на дефицит на вниманиетоДигитален инструмент улеснява работата с ученици със синдром на дефицит на вниманието

Дигитален инструмент улеснява работата с ученици със синдром на дефицит на вниманието

от 03 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 32 дни, 5 часа и 56 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 41 дни, 5 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Рентгеново изследване на лумбалните прешлени Рентгеново изследване на лумбалните прешлени

Рентгеново изследване на лумбалните прешлени

от 18 юли 2025г. Прочети повече
Болкови рецептори (ноцирецептори) Болкови рецептори (ноцирецептори)

Болкови рецептори (ноцирецептори)

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Процедура за действие при наличие на дете в риск Процедура за действие при наличие на дете в риск

Процедура за действие при наличие на дете в риск

от 22 март 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МОРСКИ КОЛАГЕН прах 100 г VIT`ALL+

GLP-1 КОМПЛЕКС + БЕРБЕРИН И ХРОМ капсули * 60 VIT`ALL+

НООВИТАЛ капсули * 30 VIT`ALL+

ПРОСТАМАТ ПРОТЕКТ ЕНО капсули * 30

ФАРМА ХИАЛУРОН ДНЕВЕН КРЕМ 50 мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 авг 2026г. в 12:19:25

ДЕФИНАКС капсули 200 мг * 10 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 авг 2026г. в 12:15:59

БИОТИН таблетки 1000 мкг * 100 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 авг 2026г. в 12:15:21

ДЕАНКСИТ 0,5 mg /10 mg филмирани таблетки * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 авг 2026г. в 12:12:07

БАЙКАВИР капсули 400 мг * 30 ВИТАГОЛД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 авг 2026г. в 12:11:14
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival