Може ли пушенето да бъде полезно?
През 16-ти век се е смятало, че тютюнът притежава много лечебни свойства. С него са лекували мигрена, счупена кост, стомашно разстройство. А през Първата световна война той бил препоръчван на войниците като средство за успокояване. Колкото и да е странно, днес също има учени, които твърдят, че от пушенето има полза.
1. Пушенето помага при отслабване.
Още през 1920 г. цигарите били рекламирани като средство за отслабване при жените, тъй като е известно, че никотинът намалява апетита и ускорява метаболизма. В същото време пушачите не усещат цялата вкусова гама на храната, освен това имат и проблеми с храносмилането.
2. Продължителното пушене намалява риска от болестта на Паркинсона.
В изследване, публикувано през 2010 г. в сп. Neurology, е доказано, че рискът пушачи да се разболеят от болестта на Паркинсон е с 44% по-малък в сравнение с този при непушачи. При бившите пушачи този риск е 22%. И още нещо - колкото по-дълъг е стажът на пушене, толкова по-малък е рискът. Учените не са могли да изяснят причината за тази връзка.
3. Пушенето усилва ефекта на лекарството клопидогрел, което се използва за предотвратяване на образуването на тромби при пациенти с инфаркт на миокарда, исхемичен инсулт и пр.
Някои заблуди относно пушенето:
Факт 1. Пасивното пушене е по-безопасно
Няма доказателства, че пасивното пушене е по-опасно от активното. Но медицинските асоциации са единодушни, че пасивният пушач е подложен на същия риск да «хване» болестите на пушача - рак, сърдечно-съдови заболявания, стерилитет и др. В издишвания от пушача дим има над 7000 химически съединения, стотици от тях са токсични, а 70 провокират онкологични заболявания. Безопасна доза дим не съществува, да не говорим за факта, че дори при отворен прозорец той може да остане в помещението до 2,5 часа.
Факт 2. Има "безопасно" пушене
Много пушачи се заблуждават, че намаляват вредата от пушенето като ограничават броя на изпушените цигари или купуват "леки". Така например, 30% от пушачите, които пушат по-малко от 10 цигари дневно, смятат, че това е безопасно и няма смисъл да се отказват. Стастистиките, обаче, показват, че рискът от сърдечно-съдови заболявания нараства с изпушването на няколко цигари.
Много лекари смятат, че "леките" цигари са толкова вредни, колкото и обикновените. Освен това пушачите "дърпат" по-силно, за да получат необходимата доза никотин и вместо с една обикновена, се задоволяват с няколко "леки". Подобен начин на пушене може да причини особен вид рак на белите дробове - аденокарцином, тъй като вдишването повече частички катран проникват до алвеолите. Аденокарциномът е един от най-опасните видове рак на белите дробове - само 10% пациентите оживяват след 5-та година. В САЩ, например, надписи върху кутията от рода на "леки", "меки" са забранени.
Факт 3. Пушенето заздравява костите
Известно е, пушенето провокира много болести, но малцина знаят, че то улеснява и появата на някои кожни заболявания, като атопичния дерматит. Пушенето също така улеснява дегенерацията на макулата - този участък от очната ябълка, който отговаря за централното зрение и чието увреждане може да доведе до необратима слепота. Пушенето прави костите по-чупливи, а след операция счупените кости заздравяват по-бавно отколкото при непушачи.
Възстановяването след стрес протича по-бавно. Хубавата новина е, че тази способност се възстановява бързо след отказване от цигарите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули * 60
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Клонидин
- Лечебен ефект на алкохолните напитки
- Лечение на никотинова зависимост
- Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
- Тютюнопушене и кърмене
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Астаксантин: мощен природен антиоксидант
Коментари към Може ли пушенето да бъде полезно?