Възпалено сухожилие – какво трябва да знаем
Сухожилията са съединителнотъканни образувания, които служат за захващане на мускулите към костите. Те са разтегливи и еластични и благодарение на тях можем да извършваме действия като бягане, скачане, захващане и повдигане. Без сухожилия човек не би могъл да движи тялото и крайниците си.
Видове възпаления на сухожилията
Възпаленото сухожилие е често срещано състояние, което засяга хора на всяка възраст. Има няколко вида възпаления на сухожилията, които могат да доведат до сериозни проблеми в нормалното движение на отделни части от човешкото тяло.
Тендинит
Тендинитът представлява раздразнение или възпаление на сухожилията. Състоянието причинява остра болка около дадена става, което затруднява движението на засегната част от тялото. Възпалението на сухожилията може да бъде предизвикано от травма, преохлаждане, неправилна стойка на работното място, липса или недостатъчно загряване преди тренировка, повтарящи се движения, прием на медикаменти и други.
Теносиновит
Това състояние, известно още като тендовагинит, е свързано с възпаление на сухожилната обвивка (сухожилно влагалище). Самото влагалище на сухожилието има за цел да намали триенето при движение на сухожилието, но в определени случаи може да се възпали. Често това е свързано със затруднено производство на синовиална течност, която действа като смазка и помага за плавното движение. Най-честата форма на тендовагинит е болестта на Дьо Кервен (De Quervain), която засяга ръката.
Инсерционит
Когато възпалението е в залавното място на сухожилието, то се нарича инсерционит. Латералният епикондилит, наричан още тенис лакът, е едно от най-често срещаните състояния, свързано с такъв тип възпаление. Най-честата причина за него са многократно повтарящите се и еднообразни движения на ръцете. Оплакванията се изразяват в умора и напрежение в ръката, а когато състоянието е в напреднала фаза – силна болка.
Какво трябва да знаем при възпаление на сухожилие?
В нашата статия сме поместили едни от най-честите въпроси, които си задават хората, при поява на възпаления на сухожилията.
Защо се стига до възпаление?
Сухожилията не обичат повтарящи се движения, за които мускулите ни не са подготвени. Ако имаме инцидентна работа, свързана с еднообразни движения на ръцете, то в края на деня е възможно човек може да почувства силна болка в лакътя или рамото. Това се получава заради микроскопичните травми в сухожилията, които водят до болка и възпаление. Именно затова малките травми от всекидневието също могат да доведат до възпаление на засегнатото сухожилие.
Какво да се прави, когато се появи болка?
Първо трябва да се прекратят движенията, които я причиняват, а след това да се сложи студен компрес на болезненото място за половин час. Може да се използва найлонов плик, напълнен с бучки лед. Процедурата се повтаря два пъти в продължение на три дни. За всеки случай е добре винаги да се разполага с лед в камерата на хладилника.
Как се прилага ударно-вълнова терапия срещу болката?
Тази процедура се извършва със специален апарат, осъществяващ 700 до 3000 удара в минута! Използва се най-често за третиране на ахилесовото сухожилие. Процедурата е съвсем кратка – не повече от минута и половина, защото е болезнена, но ефектът от нея е неутрализиране на болката в сухожилието. Този метод почти не се прилага на други по-чувствителни места като рамото или лакътя. За обезчувствяване на обработваната зона лекарите я третират със студ – до минус 70 градуса при спортистите.
Вижте още: Ударно-вълнова терапия
Кои лекарства са подходящи?
Парацетамолът е най-разпространеното обезболяващо средство без рецепта, което може да използвате при остро възникнала болка. Важно е той да бъде приеман правилно и в подходяща доза, тоест до три пъти дневно по 1 грам. Ибупрофенът и другите нестероидни противовъзпалителни лекарства са най-подходящи при остри и хронични възпаления на сухожилията, но трябва да ги приемате с повишено внимание, ако имате чувствителен стомах. Именно поради това, ако болката в сухожилието не отшуми до няколко дни, задължително се консултирайте с лекар, за да ви предпише най-подходящите медикаменти.
Може ли да се продължи със спортуването?
Ако веднъж сте имали възпаление в дадено сухожилие, то вероятността да се появи отново е по-голяма. Понякога може да смятаме, че възпалението е излекувано, но при рязко натоварване болката да се върне отново. Затова е важно да покачваме натоварването плавно, а в периода на възстановяване да се намали продължителността на спортните упражнения, както и тяхната интензивност.
Вижте още: Тендинит в спорта
Помага ли стягането с ластичен бинт?
Не особено. Еластичните стягащи бинтове са по-подходящи при навяхвания. В случай на възпаление на сухожилието могат само да ограничат движенията. Освен това е важно те да са поставени правилно, за да не доведат до допълнително усилване на болката. В повечето случаи се препоръчва носенето на подходяща ортеза. Кинезитерапевт или лекар ортопед най-добре могат да преценят какъв тип ортеза да използвате за обездвижване на крайника.
Веднага ли трябва да се обърнем към лекар?
След тридневен прием на парацетамол болката трябва да изчезне. Ако това не стане, задължително посетете лекар, който да предприеме мерки тендинитът да не се превърне в хроничен, а болката – в много по-трудна за овладяване. Спортистите добре знаят, че лекарите разполагат с многобройни средства под формата на хапчета и гелове, които бързо потушават възпалението и болката.
Ефикасни ли са геловете?
Да, особено ако се прилагат след процедура с поставяне на лед. По-добре е да се избере противовъзпалителен гел, който няма силен загряващ ефект. Също така не се препоръчва прекалено енергичното масажиране на възпаленото място, а само нанасянето му с леки масажни движения. Гелът трябва да се нанася след всяко поставяне на лед, а за засилване на неговия ефект е хубаво мястото са се покрие с целофан или фолио поне през нощта.
Защо рехабилитацията е важна?
Когато болката поутихне, лекарят може да ви препоръча няколко процедури при кинезитерапевт. Целта е да се активират мускулите след принудителния покой. Важно е това да стане постепенно и без голямо натоварване. Обикновено 12 процедури по половин час са достатъчни, за да се върнете отново във форма.
6 златни правила за предотвратяване възпалението на сухожилията
- Загрявайте няколко минути преди всяко по-голямо физическо натоварване.
- Пийте вода, преди да спортувате.
- Избягвайте повтарящите се движения. Когато майсторите нещо, често сменяйте позата – това позволява на тялото да си почине и да се натоварват различни групи мускули.
- Подменяйте често обувките, с които спортувате, проверявайте изправността на велосипеда и ракетата за тенис.
- Коригирайте движенията си, така че те да бъдат възможно най-щадящи за крайниците ви.
- И при най-слаба болка поставяйте лед и мажете с противовъзпалителен гел засегнатото място.
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ЗА РЪКА СТАНДАРТ II, III ИЛИ IV ЛЪЧ M 31606
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ЗА РЪКА СТАНДАРТ II, III ИЛИ IV ЛЪЧ L 31606
ВАРИТЕКС ОРТЕЗА ЗА КИТКА И ПАЛЕЦ 319
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ЗА РЪКА СТАНДАРТ V ЛЪЧ S 31607
КОНОСАН КОНОПЕН ЧОРАП
ОРТОТЕХ ОРТЕЗА ЗА РЪКА СТАНДАРТ V ЛЪЧ M 31607
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Упражнения при тендинит на ахилесовото сухожилие
- Спортен тейпинг на ахилесовото сухожилие
- Стенозиращ тендовагинит на китката при спортисти (болест на Де Кервен)
- Травми в бодибилдинга
- Плазмотерапия
- Тендинит на трицепса при спортисти
- Травми на глезена и ходилото
- Микротравматични увреждания в спорта
- Тендинит в спорта
Коментари към Възпалено сухожилие – какво трябва да знаем