Няколко съвета как да се грижим за детските зъбки
Лакомствата са враг номер едно на детските зъбки, но как да опазим от тях малчугана? В тях се крият въглехидратите, по-специално нискомолекулните (захароза, глюкоза и фруктоза). След прием тези вещества се разтварят до киселини в зъбната плака, а 15-20 минути след края на храненето започват да атакуват емайла. Именно това е началото на зъбния кариес. Важно е да знаем, че не е толкова важно какво количество въглехидрати приема едно дете. От по-голямо значение е периодът, през който те престояват върху зъбите.
"Сладките изкушения трябва да се дават на децата само в основните хранения като десерт. Добре е да се избягва поемането на сладкиши в междинните хранения. Същото важи и за плодовите сокове и фрешовете", казва д-р Маркова. След всяко приемане на въглехидрат PH в устата спада и започва киселинна атака и начално деминерализиране на емайла. "Не е едно и също дали ще дадем на детето цял шоколад на едно хранене, или по едно блокче през целия ден. Слюнката е течността, която съдържа огромен брой защитни фактори, и трябва да бъде оставена да неутрализира тези киселини, а това се получава, когато приемаме сладко само в основните хранения", добавя стоматоложката.
Същото според специалистката важи и за соковете. Разбира се, децата трябва да пият сокове, защото те са изключително полезни, но също само с основното ядене. Изключително вредно е едно дете да смуче през биберон сок или някаква друга подсладена напитка през целия ден. Особено ако това става през нощта и малчуганът заспива с биберона. Причината е, че слюнката не може да се активира през нощта и по този начин отново се получава киселинна атака върху зъбите. Изключително полезните плодове може да се консумират между основните хранения, но не под формата на сок.
Разбира се, неприятностите със зъбите на децата може да бъдат избегнати, ако се спазват правилата за правилно почистване.
Грижите за зъбките трябва да започнат от изникването на първото зъбче, което става на 6-8 месеца след раждането. Обикновено първо пробиват долните централни резци и от този момент трябва да започне почистването. Това може да се прави с влажна марличка или с някой от разнообразните продукти, предназначени за тази цел. След последното хранене се прави леко обтриване на зъбчетата на бебето и тогава то спокойно заспива.
Зъболекарката съветва миенето с четка и паста да започне от първата годинка на детето, когато са пробили обикновено 8 зъбчета (4 горе и 4 долу). Каква паста да се използва, се решава за всеки конкретен случай от специалист. Достатъчно е да се мият вечерно време след последното хранене и количеството паста да бъде не повече от грахово зърно. Около 2-годишна възраст започва миенето сутрин и вечер. Времетраенето на измиването е от 30 секунди до 1 минута. Това е за най-малките дечица, като постепенно увеличаваме времето на миене, докато се стигне до задължителните три минути.
Американската асоциация на лекарите по детска дентална медицина съветва първият преглед на дете при стоматолог да бъде около първата годинка. Това е времето, когато майката може да бъде обучена как изглеждат нормално здравите временни зъби, какви техники да използва за почистване. И когато забележи и най-малка промяна в детската устичка, особено във вида на емайла, да отиде на детски стоматолог.
Когато временните зъби се поддържат както трябва, това оставя положителен отпечатък върху развитието и на постоянните зъби. Причината е, че техните зародиши съжителстват години заедно с млечните.
Ако оставим по тях да се развият възпалителни процеси, това ще въздейства неблагоприятно върху развитието на постоянните зъби.
Храните, които благоприятстват растежа на здрави зъби в детската устичка, трябва да са богати на белтъчини, незаменими аминокиселини, витамини от всички групи, риба, млечни продукти, месо, калций, флуориди.
За това, как да се запазят детските зъби бели, д-р Маркова отговори, че й се е случвало да има пациентки момиченца на по 12-13 години, които я питат как да си избелят зъбите. "Абсурдно е в детска възраст да се говори за избелване. Временните зъби са по-слабо минерализирани от постоянните и съответно по-лесно раними. Същото се отнася и за постоянните зъби, които са по-малко минерализирани през първите няколко години след пробива. Тук не може да става и дума за избелващи средства," отсича специалистката.
Стоматоложката спомена, че през многогодишната и практика е установила, че флуорната паста е най-подходяща за децата. "Флуорът е този, който се бори с киселинността в плаката, намалява скоростта на развитие на зъбната плака, а именно тя е резервоарът на всички вредни вещества, които атакуват зъбите", казва докторката. Една от причините за различно оцветяване по зъбите е точно зъбната плака. Оцветяванията могат да бъдат най-различни по произход, затова е най-добре да се отиде на специалист и той да установи подходящо лечение.
Препоръчва се почистването с конец за зъби да започне след 2-3 година, като първоначално това се случва с помощта на родителя, а след 7-годишна възраст може да се започне и ползването на вода за уста.
По думите на д-р Маркова можем да научим децата да си мият зъбите, като го правим заедно с тях под формата на игра. "Децата много обичат да имитират, така че можем да ги накараме да ползват четката заедно с нас или с по-голямото братче или сестриче. Има различни методи, които използваме според възрастта - показваме им филмчета например. Опитваме се да ги научим, че поддържането на зъбите е постоянен процес, а не еднократен," споделя Маркова.
Особено важна е шестата годинка на децата. Тогава е времето, когато пробиват първите постоянни кътници, наречени шестгодишници. Това е изключително важен етап от зъбното развитие. Първите постоянни кътници са най-важните дъвкателни зъби, които никога не се сменят, а лесно се разрушават непосредствено след пробива. "Децата не обичат да търкат задните зъби, така шестгодишниците остават непочистени и кариесът бързо ги атакува. Отлично средство за протекция на тези зъби е поставянето на силанти."
Мнението на специалистката е, че страхът на малките от зъболекаря е заради неизвестното. Когато един мъничък човек тепърва се запознава със света, се среща с много нови и различни неща, които понякога го плашат. Децата имат изключително добре развита фантазия и е необходимо присъствието на висококвалифициран специалист, който да ги въведе. Един зъболекар, който работи с деца, трябва да бъде добър психолог казва стоматоложката.
Много фактори оказват влияние върху психиката на малчугана. "Децата се впечатляват от много неща - външният вид, интонацията на зъболекаря са много важни. Също така не бива да се работи зад малкото дете, защото то следи непрестанно всяко действие на стоматолога; необходимо е да има постоянен контакт с очите, защото това го кара да се чувства спокойно."
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУВИТА КОМПЛЕКТ АКСЕСОАРИ С ТЕРМОМЕТЪР BEIGE 1147
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
ДОКТОР СПОК. ГРИЖИ ЗА БЕБЕТО И ДЕТЕТО - д-р Б. СПОК - ХЕРМЕС
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА МАМА - ДЖИЙН РЕЙГЪН - ХЕРМЕС
С МИСЪЛТА ЗА КРАЯ - КАТРИН МАНИКС - СИЕЛА
ЙОГУРТ ПРОБИОТИК АКВА ЕКСПЕРТ КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% ЗА УЛТРА ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 150 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- Домашни средства срещу цистит при деца
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Природни средства срещу зъбен камък
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
Коментари към Няколко съвета как да се грижим за детските зъбки