Озоновият слой не се възстановява, учените не знаят причината
Обвивката от озонов слой в средните и ниски географски ширини, където живеят най-много хора, изтънява. Причините за това все още са неизвестни на учените. Информация по темата е публикувана в списанието „Атмосферна химия и физика“. Според данните озоновият слой не само не се възстановява, но се оказва, че днес той е по-ниско отколкото е бил преди двадесет години.
Изследователите потвърждават, че преместването на озоновия слой е отклонение от възприетия модел на атмосферата и прогнозират, че то трябва да се случва в ниските слоеве на стратосферата. Резултатите от изследването са ясен знак за вероятни проблеми в прогнозите, но е възможно и слоят да изтънява заради вредни субстанции като хлор и бром, които се промъкват и не се регулират от Монреалския протокол.
„Не става дума за това, че атмосферният ни модел е грешен, а очевидно сценариите, които сме заложили в него, не са правилни. Трябва да ги обновим“, казва ръководителят на проучването Уилям Бел от Цюрих, Швейцария.
Проблемът е, че т.нар. силно летливи газове, каквито са хлорът и бромът, се увеличават, а не присъстват и не са заложени в модела. Игнорирани са, тъй като се е смятало, че не биха могли да стигнат изобщо до озоновия слой.
„Това е още нещо, което трябва да проверим, а след това спрямо него да изградим модела“ , пояснява Уилям Бел.
Очевидно при създаването на модела на атмосферата, който съдържа информация за разположението на слоевете, тяхната дебелина, широчина, функция и т.н., учените не са отчели всички възможности по въпроса от какво и какво се влияят тези характеристики. Предстои изследователите да насочат усилията си именно към това.
Изнесените данни представляват реален отговор на появилото се наското твърдението, че озоновата дупка се е смалила. В същото време обаче, учените са категорични, че необясненото все още от тях намаляване на озона не бива в никакъв случай да се разглежда като провал на Монреалския протокол. И напомнят, че именно този международен документ ще е причина случаите на рак на кожата до 2030 г. да намалеят с 1 милион. Именно протоколът от Монреал помага на човечеството в борбата с климатичните промени.
Според учените е важно държавите да проявят повече бдителност, да се осъществява непрекъснат мониторинг на системата и да продължат действията за борба с климатичните промени в рамките както на споразумението от Монреал, така и на това от Париж.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: gearmix.ru
Снимка: gdb.voanews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
АКТИВ ОЗОН ПРЕМИУМ 60 ампули 10 мл * 30
Безплатна доставка за България!АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 100 мл
АКТИВ ОЗОН САПУН 100 г
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАН ШАМПОАН 250 мл
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАН КРЕМ 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Озонотерапия - същност и особености на лечението с озон
- 6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
- Озонотерапия в спорта
- Кои са страните, които ще преживеят последствията от климатичните промени?
- Пресъхна соленото езеро Поопо (Снимки)
- Климатът движи еволюцията на човека
- ВНИМАВАЙТЕ ПРИ ПРОМЯНА НА ВРЕМЕТО
- Според учени от Вермонт старите гори са по-устойчиви на климатичните промени
- Научете какво време ви очаква с тези 4 трика /3 част/
- Колко зле ще се отрази на планетата оттеглянето на Тръмп от Парижката климатична спогодба?
Коментари към Озоновият слой не се възстановява, учените не знаят причината