Основателен ли е страхът от парабени в козметичните продукти
ВСе по-често, за да изключат всякакви подозрения и страхове производители рекламират продуктите си с изришното пояснение, че не съдържат такива съединения.
Притеснението набира скорост след съобщения на британската биоложка Филипа Дарбре, че в 18 от 20 проби от тумор на гърдата са установени парабени. Голямата част били в зоната около мишницата, която се третира с козметика.
Заради съобщението Научният комитет на Европейската комисия е дал становище, че не може само от това да се направи причинно-следствена връзка между парабените и рака на гърдата.
Дания обяви, че забранява два вида парабени в продуктите за деца до 3 г.
Без парабени! Paraben Free! - Тези реклами и надписи по опаковките на дезодоранти, кремове, шампоани, маски, лосиони, гелове за бръснене, пасти за зъби и дори лубриканти все по-често привличат вниманието на купувача.
Какво е това? Сигурно нещо вредно, щом производителите се хвалят, че не го използват, казва си човек и ги слага в количката.
Тези, които се заровят в темата, стават или заклети противници на парабените, или приемат успокоителните мнения за истина. Колкото по-дълбоко се навлиза в проблема, толкова по-противоречиви позиции изскачат. Всъщност става дума за евтин синтетичен консервант в поне 14 000 продукта за хигиена и разкрасяване, а според някои продуктите са към 22 000.
Парабените са съединения на р-хидроксибензоената киселина. Групата включва веществата метилпарабен, етилпарабен, пропилпарабен, изопропилпарабен, бутилпарабен, изобутилпарабен и бензилпарабен, обяснява доц. д-р Каролина Любомирова. Тя прави оценки на безопасността на козметични продукти.
"Страхът от химикала в козметиката тръгва по света след съобщенията на британската молекулярна биоложка Филипа Дарбре, че от 20 изследвани тумора на гърдата 18 съдържат парабен в някаква форма. Тя обръща внимание и на друго - че при 60% от всички оперирани ракът е бил в горната външна четвърт на гърдата близо до подмишницата. Това е зоната, която се третира с дезодоранти и други хигиенни продукти", обясни д-р Антоанета Томова, завеждаща отделението по химиотерапия в онкологията в Пловдив.
"Връзката на парабените с рака се търси по линията на женския хормон естроген. Първото предположение за това е от 1998 г., когато в 12 проучвания с мишки е установено, че парабените имат подобен на естрогена ефект - слаб, но доказан. Когато се приемат през устата обаче, те нямат хормоноподобно въздействие."
Според асоциациите на производители на козметика и парфюми парабените са безопасни.
"Резервите към изводите на Дарбре са, че става дума за малък брой проби, няма сравнение с тъкани от същата зона на контролна група здрави хора, не е изследван материал от други части от тялото (теоретично консервантът може да попадне и на други места), не е уточнен източникът на парабени - дезодорант или друго." Тези съображения изтъква Научният комитет на Европейската комисия през 2005 г. Той обобщава, че причинно-следствена връзка между парабенитите и рака на млечната жлеза или между туморите и антиперспирантите (вещества срещу потенето) няма. Само възниква съмнение, което налага по-подробно изследване, казва д-р Томова. В масово използваните днес средства за лична хигиена се съдържат близо 130 химически вещества. Според учените си струва да се провери как те взаимодействат с парабените и дали има ефект на натрупване. Засега нямаме отговори, подчертава д-р Томова.
Макар тази сфера да е все още неизучена, онколожката препоръчва да се внимава при избора на продуктите за кожа - кремове, лосиони, дезодоранти, слънцезащитни мазила. Но не и за продукти за всекидневна хигиена. "Тях почти веднага ги отмиваме и въздействието на съставките им е краткотрайно."
Парабените са надеждно средство срещу микроби, гъбички, бактерии. Човек може да харесва плесените в синьото сирене, но козметика, която мухлясва - не, казват привърженици на съединението. Според тях избягването на консерванта не е заради доказан риск. То е отговор на производителите на повишената тревожност сред хората. Съвременният информиран човек прилагал за здравето си стратегията "по-добре ненужна предпазливост, отколкото излишен риск". Това и била причината фирмите да се ориентират към други средства за удължаване на годността на козметиката.
Потребителите могат да продължат да имат доверие в продуктите и да се наслаждават на ползите от тях, казва магистър фармацевтът Веселина Русева, ръководител на направлението за козметика от Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика". Козметичното законодателство е едно от най-строгите, по-строго от това за храните. А през 2013 г. влиза в сила регламент, който поставя още по-високи изисквания за безопасността."
Бъдете по-внимателни с парабените, предупреждават се обаче по форумите жени от цял свят. С тези и други страхове от химията се обяснява и интересът към натуралната козметика и "зеления" живот като цяло.
Най-загрижени са клиенти, които имат болен от рак близък, обясни консултант от верига аптеки за медицинската козметика. Най-често задаван въпрос бил дали не подсилват ефектите на естрогена и така да създават предпоставки за тумори.
"Парабените са над 100 000 по-слаби ендокринни "нарушители" от обичайно срещаните в човешкото тяло, те на практика те не причиняват смущения - смята Русева. - При спазване на разрешените в закона нива те са напълно безопасни и не могат да причинят нежелателни реакции. Разрешените консерванти в козметиката са 58, подборът обаче за всяка рецепта изисква изпитания за доказване на ефективността им."
Парабените са разрешени в ЕС в производството на козметика като консерванти. Максималната им концентрация обаче трябва да е 0,4%, когато се използват индивидуално, и 0,8% при комбинация на няколко от тях, уточниха от кабинета на еврокомисаря за здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали.
През март 2011 г. Дания информира Европейската комисия за решението си да забрани бутил- и пропилпарабените в продуктите за деца до 3-годишна възраст. Решението бе взето след местно изследване на продуктите за малки деца.
Какво представлява проучването? Датската агенция за защита на околната среда изпълни мащабен проект между юли 2008 и септември 2009 г., който провери въздействието на химически вещества върху 2-годишни деца при контакт с различни потребителски продукти. Изследвани са 12 групи продукти с определени видове парабени, които при опити с животни преди това показали, че влияят на ендокринната система. Сред тях са пропилпарабен, бутилпарабен и изобутилпарабен. Изводите от изследването са, че 2-годишните могат да поемат количества пропилпарабен и бутилпарабен, които да доведат до промени в ендокринната им система. Главната опасност идвала от козметични продукти като омасляващи кожата кремове, овлажняващи кремове, лосиони и слънцезащитни препарати.
Европейската комисия поиска мнението на Научния комитет за безопасност на потребителите през март и той отговори с ново становище. Учените заявиха, че етил- и метилпарабените са безопасни при сегашните им концентрации. Обаче бутил- и пропилпарабените са безопасни при намалена концентрация от 0,19%, независимо дали се използват самостоятелно или в комбинация.
Необходими са още клинични опити с хора, тъй като има разлика в усвояването на парабените през кожата при хора и плъхове, обясняват учените.
Докладът на комитета ще бъде гласуван на пленарната му сесия през септември. Очаква се след това Европейската комисия да направи предложение за новите концентрации на парабените, за да бъдат приети във всички страни.
Съвети от специалистите
Д-р Антоанета Томова: Четете етикетите, ако трябва - с лупа
Увеличаването на случаите на онкологични заболявания е факт и за България, и за целия свят. Причините се търсят и в средата, която ни заобикаля, и в стреса, и в стоките, които употребяваме. Стремежът да се предпазиш, доколкото това е възможно, е въпрос на здравна култура.
В повечето случаи на етикетите на козметичните продукти са описани веществата, които включват, но заради малката площ обикновено текстът е много дребен. За да знаем какво купуваме обаче, си струвадори да носим лупа.
Веселина Русева: Официално одобрени и безвредни са парабените според европейското законодателство, с което се съобразяват и българските производители. Тези консерванти съчетават нужните съхраняващи качества с висока кожна съвместимост, поради което са широко използвани в продуктите за хигиена и за съхраняване на красотата и младостта. Причинно-следствена връзка на парабените с рака или друго тежко заболяване не е научно доказана. При спазване на разрешените в законодателстово нива (виж най-огоре - бел. ред.), те са напълно безопасни и не могат да причинят нежелателни реакции.
Доц. д-р Каролина Любомирова, дм: Проучва се и влияние върху спермата
При нанасяне парабените се трансформират в кожата и не се натрупват. Дори след венозно инжектиране съдържанието им в кръвта бързо намалява. Опити с животни показват, че, приети през устата или по друг път, дори във високи концентрации те са нетоксични, не предизвикват рак, мутации, не увреждат плода.
Специално се изследва въздействието им върху мъжката полова система. В някои проучвания на сперматозоиди е установено намаляване на жизнеността при въздействие на парабени. Това обаче не се потвърждава при опити с включени парабени в храната на животни. То е налице и при проучване на естрогенния потенциал (влияние върху хормоналния баланс и евентуално повишаване на честотата на естрогензависим рак на гърдата).
При ин витро проучвания се установява свързване на някои парабени с естрогенни рецептори в клетките, но то е хиляди пъти по-слабо, отколкото при естествения естрадиол. Според Нучния комитет по козметични продукти към ЕК цитираните проучвания са противоречиви.
С цел изясняване на риска от репродуктивна токсичност на пропил- и бутилпарабен той препоръчва още изследвания. Освен това цитираните данни са от опити с многократно по-високи дози от използваните в козметиката.
Парабените практически не водят до дразнене на кожата и очите и не предизвикват алергии. В научната литература има съобщения само за хора с наранена кожа. При хроничен дерматит обаче с тестване на проби с парабени едва 4% реагират положително.
Рискът от отрицателни здравни ефекти при използване на парабени в козметиката не е категорично доказан и не бива да се преувеличава.
Заради обществени дискусии в последните години както и поради маркетингови интереси на пазара се появиха продукти с големи надписи "без парабени". Това отклонява вниманието от други съставки като някои вещества на парфюмни композиции или багрила в боите за коса, които могат да предизвикат алергии. Погрешно е и схващането, че всички натурални съставки са безвредни и полезни.
Редувайте козметиката
Няма доказана връзка между парабените в козметиката и рака според международно сравнение на резултатите от 59 проучвания, но това не пречи темата да е "топла" сред хората, каза дерматоложката доц. Мария Балабанова. Тя завежда хистопатологична лаборатория на Александровска болница. Допитване до пациентите й и до други неспециалисти показало, че за този консервант се знае малко, но хората по принцип са подозрителни към "химията". Смятат, че козметиката, която я съдържа, запушва порите и е рискова за алергии.
Според доц. Балабанова е нужна умереност и редуване на кремовете, дезодорантите, шампоаните и другите разкрасителни и хигиенни артикули. Така се комбинират различни въздействия и се избягва ефектът на натрупване на еднородни вещества. Освен това, колкото и да е натурална една козметика, тя все пак съдържа консервиращи съставки. Иначе би се развалила бързо.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОСА НОВА КОМПЛЕКТ ЖАН МАРК АФТЪРШЕЙВ 100 мл + ЖАН МАРК ДЕЗОДОРАНТ 150 мл
ГРЕЙС КОЛ КОМПЛЕКТ ЗА МЪЖЕ КЛАСИК ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ + ШАМПОАН + ДУШ ГЕЛ
РЪКАВИЧКА ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ГРИМ GLOV COMFORT
БИОДЕРМА АТОДЕРМ ИНТЕНЗИВ ИЗМИВАЩ ГЕЛ МУСАН 500 мл
НУКС РЕВ ДЬО МИЕЛ ИЗМИВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 400 мл.
УРИАЖ BARIESUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ SPF 30 ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО С ВИСОКА ЗАЩИТА 200 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Козметика и красота
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Премахване на милиуми в домашни условия
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Телесна температура
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Домашни маски срещу отпусната кожа
- Домашни средства за почистване на порите на лицето
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Моринга
Коментари към Основателен ли е страхът от парабени в козметичните продукти