Очите се увреждат без симптоми, затова посещавайте редовно очен лекар
При диабет тип 1 през първите години няма никакви оплаквания, но въпреки това трябва хората да ходят редовно на очен лекар, казва доц. Петкова, завеждащ катедрата по офталмология към Медицинския университет и очната клиника към Александровска болница. Така могат да се уловят началните промени в очните дъна с помощта на флуоресцинова ангиография.
Изследването се прави с контрастно вещество, което се вкарва във вената и се следи неговото появяване в ретината. Така може да се открият исхемични зони в нея - места, които не се хранят. Лечението е с лазер, макар че за всеки случай се преценява индивидуално дали има показания, пояснява доц. Петкова.
След това обаче проследяването трябва да продължи, но за това е необходима добра връзка между личния лекар, ендокринолога и офталмолога, която на практика невинаги се получава. Много диабетици посещавали редовно джипито, но не и очния лекар. Тогава промените се установявали едва когато станат много тежки. При старческия диабет тип 2 уврежданията често се установявали късно.
Болка в челото или като стягащ обръч може да е признак за проблем с очите, защото детето постоянно напряга зрението си. Някои ученици получават дори тикове, защото мигат често или виждат размазани буквите. Нерядко откриваме късогледство, далекогледство или астигматизъм, казва доц. Петкова.
Ечемици, конюнктивити или блефарити също може да са заради некоригирано зрение. Обикновено се появяват в пуберитета, когато децата бързо растат и прекарват много време в класната стая или пред компютъра. Дори леките некоригирани отклонения се задълбочават, независимо дали става дума за късогледство, далекогледство, или астигматизъм.
В училище те използват непрекъснато и интензивно очите си, затова трябва да бъдат добре коригирани, съветва доц. Петкова. Благодарение на новите технологии в медицината в офталмологията има различни възможности - с очила, контактни лещи или оперативно.
Нелекувани, тези аномалии прогресират, макар че при всеки човек процесът се развива индивидуално. Може да се забави донякъде с хигиена на зрението.
Някои препоръки са добре познати, но е добре да ги припомним. Децата не трябва да четат легнали, а почивките и упражненията за отпускане на окото са задължителни. Има и малчугани, при които късогледството е генетично, пояснява доц. Петкова. При тях най-важното е отклонението да се открие възможно най-рано. Все по-популярни у нас стават лазерните операции за коригиране на късогледство, далекогледство, астигматизъм или пресбиопия (старческо далекогледство). Процедурата избавя човек завинаги от очилата и контактните лещи. Най-често на нея се подлагат късогледите.
Не всеки пациент е подходящ за лазерна корекция. Не се препоръчва под 18 г., защото растежът още не е приключил. Друго условие е поне 1 г. късогледството да не е нараствало. Операцията не се прави на бременни, през периода на кърмене и при тежки заболявания, пояснява доц. Петкова. Важно е роговицата да има достатъчна дебелина, защото лъчът изрязва "капаче" в нея.
При корекцията с лазер пациентът не усеща нищо, защото се използва местна упойка. После може да има сърбеж, бодеж или сълзене, но те бързо отминават. Повечето се връщат към обичайните си дейности след броени дни. Лазерната корекция продължава броени минути, през които роговицата се обработва със специален светлинен лъч - ексимерен.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА ОЧИ 100 мл
НУТРАВИТА ОМЕГА 3 /EPA 330 мг + DHA 220 мг/ капсули * 240
ТИОРЕТИН А ФРИЙ капки за очи 10 мл
СУОНСЪН ЧЕРНА БОРОВИНКА ПЛОД капсули 470 мг * 100 SW958
ПРОМОВАШЕТО ЗРЕНИЕ - ХРИСТИНА ГРУПЧЕВА
СУПЕРОПТИК капсули * 30 ПОЛФАРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- д-р Васил Димитров Василев
- д-р Кремена Петкова Минкова
- Алтернативна терапия при глаукома
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Д-р Нели Петрова Начева-Пешева
Коментари към Очите се увреждат без симптоми, затова посещавайте редовно очен лекар