В каква поза да спим, за да не навредим на здравето си
Качеството и продължителността на съня, както и здравето на човек като цяло, пряко зависят от позата, в която обичаме да спим. Твърдението е на британски учени, базирано на проведено проучване.
Професор Джим Хорн, който е сред авторите на изследването, обяснява, че всяка поза може да има и положителни, и отрицателни ефекти върху организма ни.
Предлагаме ви да се запознаете с въздействията, които оказва позата за сън върху човешкото тяло, и да прецените кое е най-подходящото положение за спане лично за вас.
Какво се случва с тялото, когато спим по гръб
Стивън Даймант, американски кинезитерапевт, обяснява, че спането по гръб не натоварва гърба и врата, няма напрежение при тях и позицията на тялото се поддържа неутрална. Позата е подходяща за тези, които имат ставни и гръбначни проблеми.
Когато спите по гръб, върху лицето няма никакъв натиск, а това допринася за по-малко бръчки. Освен това при тази поза е по-малък рискът от отпускане на бюста.
За спане по гръб е най-подходяща обемиста възглавница, тя дава опора на врата и главата, като в същото време не ги държи много повдигнати.
Тези, които имат повишено артериално налягане, проблеми с носа или хъркат, не е добра идея да спят по гръб (хъркането в тази поза е най-силно).
|
Полезно ли е да спим на една страна
Според лекарите спането на една страна е полезно, ако страдате от киселини и други храносмилателни проблеми, то намалява главоболието и развитието на болести на Алцхаймер и Паркинсон, но пък увеличава риска от поява на бръчки.
Спането на дясната страна се препоръчва при проблеми с кръвообращението и при високо кръвно, защото така се намалява натискът върху сърцето.
Твърда малка възглавница, поставена между краката, държи гърба изправен, докато спите, обърнати настрани. |
Спане в поза „зародиш/ембрион" – вреди или помага
Много хора обичат да спят с присвити към гърдите колене. Тази поза е известна като „зародиш“ или „ембрион“ и допринася за по-малко натоварване на гръбначния стълб. Тя има благоприятен ефект върху мускулите на гърба, но след твърде дълъг сън в това положение може да се появи напрежение или болка в областта на врата. Това важи особено за страдащите от ставни проблеми или артрит.
Ако говорим за хъркането обаче, при спане в поза „зародиш" то е по-слабо.
Колкото и да е удобна, поза „ембрион“ има и някои минуси: предразполага към образуване на бръчки и допринася за отпускане на бюста.
Страдащите от астма и други респираторни проблеми е добре да избягват да спят, свити в поза „зародиш“.
Спане по корем
За гръбнака не е добре да спите по корем, защото позата води до натоварване на ставите, мускулите на гърба не се отпускат. Това от своя страна би могло да бъде предпоставка за засягане на нерв, съпроводено с изтръпване и болка.
Когато спим, легнали върху корема си, главата ни е обърната настрани в продължение на часове. Това води до поява на главоболие през новия ден.
Хората, които хъркат, но не страдат от болка във врата и гърба, може да си позволят да спят по корем, защото тогава позата може да е от полза за справяне с хъркането.
Ако предпочитате да спите по корем, използвайте тънка плоска възглавница или просто спете без такава.
Учени от Япония установяват, че спането по корем помага за понижаване на артериалното налягане, води до по-добро храносмилане и облекчава киселините и хъркането.
Знаете ли, че мъжете, които предпочитат да спят по корем, е възможно да имат проблеми с потентността? Това е така, защото пикочният мехур се притиска под тежестта на тялото и се нарушава кръвообращението. Високите възглавници също не са полезни за представителите на силния пол, тъй като спират производството на необходимото количество хормони, а причината е отново липса на кръвообращение. |
Специалистите препоръчват да бъдем внимателни в избора си на поза, в която да спим, за да избегнем различни проблеми, свързани със здравето.
снимка: pixabay.com
Коментари към В каква поза да спим, за да не навредим на здравето си