Приемът на женско биле по време на бременност води до хиперактивност и поведенчески проблеми при детето

Приемът на големи количества женско биле, наричано още сладък корен и сладник, по време на бременност трябва да се избягва, категорични са изследователи от Хелзинкския университет. Проучване на финландските учени показва, че пренаталното излагане на билката със сладък вкус може да е свързано с по-ранен пубертет, по-нисък коефициент на интелигентност и поведенчески проблеми при децата.
Защо не се препоръчва приемът на женско биле по време на бременност?
Женското биле се прилага от години за лечение на язви и при проблеми с храносмилателната система. Използва се също за подсилване на имунната система, прочистване на дихателните пътища, лечение на гъбични инфекции. Според специалисти билката е с много силно действие, поради което нейният прием трябва да се избягва от жени, които правят опити за зачеване, от вече бременни дами и от хора с високо кръвно налягане, диабет и сърдечни проблеми.
Особено важно е билката да не се приема по време на бременност, тъй като тя съдържа около 12% глициризинова киселина (глициризин), която може да се окаже доста вредна за фетуса (плодът в утробата след ембрионалния период). Изследвания върху животни разкриват, че глициризинът, на който се дължи сладкия вкус на женското биле, засилва ефектите на кортизола, хормон на стреса, който е от съществено значение за развитието на плода, но може да бъде и вреден, ако е в големи количества. При хора е доказано, че естествения подсладител може да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от преждевременно раждане.
Какво показва проучването?
Настоящото проучване сравнява тестовете за оценка на способностите (когнитивни тестове) на 378 деца на 13-годишна възраст, чиито майки или не са употребявали, или са приемали големи количества женско биле (500 милиграма седмично) по време на бременност. Целта на изследването е да се оцени ефекта от продължителния прием на билката върху развитието на плода, което към момента не е било изследвано.
Резултатите от проучването показват, че децата, които са били изложени на женско биле в утробата, се представят значително по-лошо на тестовете за когнитивни способности в сравнение с тези, чиито майки не са приемали билката по време на бременността. Разликата между двете групи е осезаема. Учените отчитат намален коефициент на интелигентност със седем пункта. Освен това децата, изложени дълго време на ефекта на билката, се представят лошо на тестовете за запаметяване и показват симптоми на синдрома на хиперактивност с дефицит на вниманието.
Отчетено е също, че при момичетата в проучването по-високата експозиция на глициризин е свързана с по-ранно навлизане в пубертета.
При анализа на резултатите от проучването са взети предвид и фактори като възраст на майката, тютюнопушене, консумация на алкохолни и кофеинови напитки, нива на стреса по време на бременността, прием на женско биле от децата. Въпреки това изследователите не могат да определят причинно-следствената връзка между пренаталното излагане на билката и значителната разлика в резултатите на децата, което според тях може да означава, че и други фактори биха могли да играят роля.
Специалистите съветват да се внимава с приема на отвари от женско биле. Желателна е консултацията със специалист за уточняване на здравословното състояние, индивидуалните характеристики и препоръчителните количества билка.
Резултатите от проучването са публикувани в списанието „American Journal of Epidemiology“.
health.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Фалшиво положителен тест за бременност
- Лечение на хемороиди при бременност
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
Коментари към Приемът на женско биле по време на бременност води до хиперактивност и поведенчески проблеми при детето