Продължителното пътуване в седнало положение крие риск от венозна тромбоза

Затова, ако ви прeдстои продължителен път, трябва да обръщате сериозно внимание на краката си. Дълбока венозна тромбоза може да се развие от няколко дни до седмици след като вече сте се завърнали. Засегнатият се движи нормално и няма оплаквания. При дълбока венозна тромбоза отича прасецът или целият крак.
При това засегнатият изпитва болка, която се засилва при движение и изправяне. Кожата на съответното място е топла, а на тялото средновисока. Не е изключено сърцебиене. Специалистите съветват при подобно състояние да се потърси спешна лекарска помощ.
При дълбоката венозна тромбоза се образува тромб във вената и ако той е по-голям, ще възпрепятства кръвотока. Ако тромбът се отдели и достигне до белите дробове, дишането става невъзможно.
Това състоянието се съпровожда от силна болка в гърдите, а това се случва часове след образуване на тромб в прасеца. Затова не се колебайте нито секунда, а викайте лекар.
При дълго пътуване се препоръчва да раздвижвате краката си, като правите кръгови движения с тях, да не позволявате да отичат.
Рискови фактори:
Заболяването се среща повече сред жените и с нарастване на възрастта проблемът се разпространява все повече. Опасност представляват възрастта над 60, наличието на разширени вени, дехидратация на организма, бременността, обездвижеността, приемът на хормонални контрацептиви, наследствената обремененост, сърдечносъдово заболяване, хроничната обструктивна белодробна болест.
Коментари към Продължителното пътуване в седнало положение крие риск от венозна тромбоза