Родителите невинаги знаят как да реагират в спешни ситуации
Учени провели национална анкета в САЩ, чрез която проучили как реагират родителите при спешни случаи, касаещи децата им. Резултатите показали, че половината от майките и бащите са уверени в собствените си действия, когато детето им се задави. Един на десет веднага ще закара сина или дъщеря си в спешното дори и при малко изгаряне, а една трета от родителите ще отидат в спешното, ако детето им се е нагълтало с хапчета.
В проучването са се включили 386 майки и бащи, които имали поне едно дете от 0- до 5-годишна възраст. Изводите са, че реакциите им често са неадекватни, като понякога преувеличават или подценяват опасността. Не са редки и случаите, когато не постъпват по най-правилния начин.
Изследователите от университета в Мичиган установили, че родителите трудно вземат решение кога дадена ситуация е спешна и как точно да постъпят. Затрудняват се да определят кога трябва да се вземат незабавни мерки вкъщи и кога е удачно детето да се заведе в болница. Такъв случай е попадането на предмет в гърлото на момчето или момичето. Тогава трябва да се действа на момента и евентуално транспортиране до спешното може да се окаже фатално.
Конкретно за тази опасна ситуация 69% от участниците в анкетата са посочили, че ще приложат хватката на Хаймлих, 54% от хората ще се опитат да премахнат предмета чрез пръст, 48% от тях ще тупат детето по гърба, а 25% ще го наведат с главата надолу. На спешна помощ ще се обадят 29%, а 8 на сто ще закарат детето си в спешното, ако то се задушава.
В ситуация, когато детето е погълнало по погрешка хапчета, 53 на сто от хората ще се опитат да ги отстранят от устата на момчето или момичето, а 26 на сто ще го накарат да повърне. Много родители биха се обадили на службата по токсикологичен контрол – 61%, на 911 ще се обадят 26%, а 32% ще заведат детето веднага в спешното. Последните обаче често се случва да забравят да вземат опаковката на лекарството и това допълнително затруднява действията на лекарите.
От съществено значение е родителите да са обучени как да оказват спешна помощ. Изследването показало, че 43 на сто от родителите не са преминали през такова обучение и не са уверени във вземането на решения при извънредни обстоятелства. Едва 10% са изкарали курс за първа помощ през изминалата година, 24% - преди 1 до 5 години, а 23% преди повече от 5 години.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: eurekalert.org
Снимка: loloapps.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
- 6 важни неща, които децата имат нужда да получат от родителите си
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Какво да направим, ако се сецнем в кръста - първа помощ при лумбаго
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Зенична реакция
- Съществува ли наистина синдром на единственото дете в семейството
- Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
Коментари към Родителите невинаги знаят как да реагират в спешни ситуации