Защо и как губим контрол над реакциите си
Тревожност
Тревожността е толкова разпространена, че няма човек, който да не е попадал в жестоките й лапи. Понякога може да е толкова силно изразена, че да обземе цялото същество, да парализира мисленето и да блокира действията. Такъв ефект могат да имат най-различни ситуации, независимо от причините, които са ги предизвикали. Никой не е застрахован. Истина е, че някои хора са по-тревожни от други. Своето влияние има и възрастта. Колкото повече години трупаме, толкова по-страхливи и притеснителни ставаме. Страхът от полудяване може да възникне при опасения за собствения живот, за сигурността на близки хора, за неща, застрашаващи цялостното битие. Общата характерна черта на всички тях е невъзможността да повлияем върху събитията. Затова и усещаме, че губим контрол. Необходимо е да се консултираме с психолог и психиатър.
Паническо разстройство
Това е психично разстройство. Характеризира се със силен пристъп на страх, наречен паническа атака. Той се предизвиква от идеята, че попадаме в ситуация, от която не можем да се измъкнем - опашка в мола, дълъг път с автомобил, престой в затворено помещение и пр. Както и при общата тревожност, така и тук притеснението не е пряко изводимо от действителността. Състоянието се съпътства от вегетативни прояви. Сред тях са ускорено сърцебиене, гадене, виене на свят, главоболие, треперене, задух. Може да наподобява дори сърдечен инфаркт. Продължава до десетина минути. Паническото разстройство започва в млада възраст. Може да е силно инвалидизиращо, защото понякога пречи на хората да излизат изобщо от дома си. Лечението е посредством медикаменти, антидепресанти и психотерапия.
Фобия
При този вид психично разстройство страхът от полудяване и загуба на контрол се появява дори при мисъл за нещо конкретно, което е зловещо за индивида. Има безброй фобии. Най-разпространените са фобии от земноводни, от насекоми, но има и към високи сгради, към гръмотевици, земетресения. По време на контакта с тях засегнатият изпада в паника. Не може да се контролира. Не само на него, но и на околните се струва, че полудява. Истината е, че страхът е толкова интензивен, че променя цялото поведение. Лечението е психиатрично - медикаменти и психотерапия.
Стрес
Тежкият стрес най-често е свързан с финансово оцеляване или с емоционално отхвърляне, т.е. неблагополучия в службата или у дома. Възможно е да е намесено и някакво усещане за вина, но не е задължително. В повечето случаи сме изправени пред ситуация, върху която не можем да повлияем. Изживяваме се като нейни жертви, но не можем да се примирим, в същото време не знаем как да й противостоим. Този вътрешен конфликт може да е неразрешим. Тогава ставаме интензивно напрегнати. Ако някаква ситуация ни кара да се чувстваме, че ще луднем, най-добре е да потърсим чужда помощ, на професионалист.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕМОТИВ таблетки 250 мг * 30
АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Седативни лекарства
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- МАО-инхибитори
- Клонидин
Коментари към Защо и как губим контрол над реакциите си