Сънотворните не са безобидни и се изписват от лекар
Всеки е имал периоди, когато от напрежение, стрес, лоши мисли и превъзбуденост не може да заспи. Сънят се нарушава от преяждане, препиване, прекаляване с кафе или други кофеиносъдържащи напитки. Заболявания, които протичат със силна болка твърде често костни и ставни, също нарушават съня. Твърде често безсънията са свързани с психически заболявания.
Много съществена група са предизвикани от лекарства, които се взимат за други болести, например хипертония, предупреждават невролозите. Да лежиш, без да можеш да мигнеш, е проблем, който води до сериозни нарушения.
Обикновено на следващия ден работоспособността и концентрацията са намалени, човек изпитва умора и разбитост, сънливост, а твърде често и главоболие.
Какво означава лош сън? Той може да се изразява в затруднения в заспиването, чести събуждания през нощта, ранно събуждане сутринта или съчетание от всички тези разстройства.
Сънят има обективна и субективна страна. Субективната е как самият спящ възприема съня си, а обективната се измерва чрез специален метод.
Сънят не е хомогенен по структура, той има свои стадии. Специалистите могат да ги отчетат и по този начин да определят най-правилното лечение. Най-разпространената болест на съня е трудното заспиване. Много често безсъние има и при депресии.
Тогава сънят е съпроводен от от чести пробуждания, с ранно окончателно събуждане. Качеството на съня е нарушено, фазите му разстроени. В манийния стадий на биполярното разстройство е нарушено заспиването, сънят е кратък и без прекъсвания.
Болните спят 2-3 часа, но характерното за тях е, че на другия ден се чувстват бодри. При алкохолизъм сънят също тотално е нарушен.
Съществува и един Синдром на неспокойните крака. Специалисти твърдят, че той се среща в 5-10 до 15 процента от българите. При него има потрепвания в мускулите на подбедрицата, мравучкане.
Страдащите от този синдром често движат краката си и стават от леглото, за да облекчат симптомите. В голяма степен това страдание се среща и при други членове на фамилията.
Безсънията могат да бъдат разделени на случайни, които могат да се наблюдават у всеки здрав човек, по-продължителни и хронични.
Съществено лечение изискват хроничните. Самолечение при безсъние не се препоръчва в никакъв случай, предупреждават невролозите. Много често се прави грешка да се пият някакви лекарства на принципа "на мен много ми помогнаха".
Трябва да се знае, че сънотворните не са безобидни и се изписват от лекар. Има и много случаи, в които може да се подходи без медикаменти, тоест само да се регулира режимът на болния.
Ето защо е важно да си осигуряваме не само 8 часа сън, но той трябва да бъде между 22 и 6 часа.
Това, разбира се, не е задължително за всички, тъй като има хора, на които са им достатъчни и 6 часа сън. Има и други, които се чувстват много по-добре, ако лягат по-късно и се събуждат по-късно.
Запомнете, че сънят е жизнено необходим. Без него не можете да бъдете в добро физическо и психическо състояние.
Коментари към Сънотворните не са безобидни и се изписват от лекар